Davraz Kayak Merkezi | Nerede, Konaklama Bilgileri – Isparta

Artık kış mevsimine yavaştan yaklaşıyoruz. Yaz mevsimi için deniz ne ise kışın da kar, kayak odur. Ülkemizde bulunan pek çok kayak merkezi şimdiden ziyaretçileri için hazırlıklara başladı ve artık kar yağışını beklemeye başladılar. Bugünkü yazımızda sizlere Isparta’da bulunan Davraz Kayak Merkezi’nden bahsetmek istiyoruz.

Daha önceki yazımızda Zigana Kayak Merkezi’nden bahsetmiştik. Ve bundan sonraki yazılarımızda da diğer kayak merkezlerinden de bahsederek sizlere çeşitli öneriler sunmaya devam edeceğiz. Dilerseniz Davraz Kayak Merkezi’nden bahsedelim.

Eğer Türkiye’deki Kayak Merkezleri hakkında daha fazla bilgi isterseniz şöyle buyurun.

Davraz Dağı Genel Bilgiler

Davraz Dağı, 2635 metre yüksekliği ile Göller Yöresi Bölgesi’nde, Eğirdir ve Kovada Gölü arasında bulunan ve kış sporlarının da yapıldığı turistik bir dağımızdır.

Davraz Kayak Merkezi, Isparta’nın 26 km güneydoğusunda yer almaktadır. 17.02.1995 yılında Turizm Merkezi olarak kabul edilen Davraz Kayak Merkezi’ne en yakın yerleşim yeri ise 8 km uzaklıkta bulunan Çobanisa Köyü’dür.

Davraz Kayak Merkezi, dağın kuzey yamacında yer almaktadır ve bu alanda çam, ardıç, sedir ve otsu bitki türleri bulunmaktadır. Kayak mevsimi Aralık ayında başlayıp Nisan ayına kadar devam etmektedir. Ortalama kar kalınlığı ise 50 – 250 cm arasında değişmektedir.

Davraz Kayak Merkezi Genel Bilgiler

Taşıma İmkanları: Kayak merkezinde uzunluğu 1211 metre olan ve saatte 1.000 kişi taşıma kapasiteli bir adet telesiyej, uzunluğu 936 metre olan ve saatte 800 kişi taşıma kapasiteli bir adet telesiyej olmak üzere toplamda 2 adet telesiyej bulunmaktadır.

Ayrıca 624 metre uzunluğunda saatte 800 kişi taşıma kapasiteli bir adet teleski ve 300 metre uzunluğunda 2 adet babylift bulunmaktadır.

  • İlk telesiyej (1211 metre uzunluğundaki) iki kişilik iskemleye sahiptir ve 1674 metrede başlayıp 1961 metrede bitmektedir.
  • İkinci telesiyej ise iki kişilik iskemleye sahiptir ve 1961 metrede başlayıp 2150 metrede bitmektedir.
  • Bir diğer taşıma aracı olan teleski ise 1961 metrede başlayıp 2150 metreye kayarak çıkma imkanı sunmaktadır.

Kayak Merkezinde Bulunan Pistlerin Özellikleri

Davraz Kayak Merkezi - Harita
Davraz Kayak Merkezi

Davraz Kayak Merkezi’nde muhteşem Eğirdir Gölü manzarası eşliğinde kayak yapabilirsiniz. Kayak merkezindeki mükemmel kar kalitesi sayesinde ilk defa kayak yapacak olanlar için bile risk en aza indirgenmiş.

Her kategoriden kayakçılar için (acemi, profesyonel) çeşitli parkurlar bulunmaktadır. Buradaki en büyük avantajlardan biri de çığ ve kaybolma tehlikesinin olmaması.

Davraz Kayak Merkezi’nde tüm kayakçılara kuzey disiplini, alp disiplini, snowboard ve tur kayağı yapma imkanları sunulmaktadır. Toplamda 12 adet pist bulunmaktadır. Pistlerin toplam uzunluğu ise 23,5 km’dir. Bu pistler hakkında bilgi verecek olursak;

Mavi Renkli Pistler: Kayak yapmaya yeni başlayanlar için olduça uygun olan bu pistlerden 2 adet bulunmaktadır ve toplam uzunlukları 4 – 4,5 km’dir. Pistlerin kapasitesi ise 750 kayakçı ile sınırlıdır.
Kırmızı Renkli Pistler: Orta düzeyde kayakçılar için uygun olan bu pistlerden toplamda 8 adet bulunmaktadır. Toplam uzunlukları 15 km olan bu pistlerin kayakçı kapasitesi ise 1.200’dür.

Siyah Renkli Pistler: Usta kayakçılar için uygun olan bu pistlerden 2 adet bulunmaktadır. Toplamda 4 km’lik bir uzunluğa sahip olan pistlerin kayakçı kapasitesi ise 300 kişidir.

Konaklama ve Otek İmkanları

Kayak merkezinde 3 adet kafeterya, 4 yıldızlı ve 280 yatak kapasiteli SİRENE DAVRAS OTEL, 84 yatak kapasiteli Süleyman Demirel Üniversitesi Uygulama Oteli, 55 yatak kapasiteli ISPERİA DAVRAZ OTEL olmak üzere 3 adet otel bulunmaktadır.

Ayrıca Çobanisa Köyü’nde 24 yatak kapasiteli Davras Dağ Evleri adında bir de pansiyon bulunmaktadır.

Kayak merkezinde kayak antrenörleri, sağlık hizmetleri ve kayak malzeme odaları da bulunmaktadır.

Davraz Kayak Merkezi’nde bulunan oteller ve iletişim bilgileri şu şekilde:

  • Sagalossos Lodge & Spa Otel (0248 731 32 32)
  • Hotel Basmacıoğlu (0246 223 79 00)
  • Barida Hotel (0246 500 26 26)
  • Artan Otel (0246 232 57 00)

Davraz Kayak Merkezi Ulaşım

Adres: Çobanisa Köyü/ISPARTA

Nasıl Gidilir?: Davraz Kayak Merkezi’ne ulaşım oldukça kolaydır. Kış mevsiminde bile yolların kapanmadığı Davraz Dağı’na ulaşım asfalt yoldan sağlanmaktadır.

Davraz Kayak Merkezi Isparta şehir merkezine 26 km, Isparta Havalimanına 50 km, Eğirdir şehir merkezine 23 km, Antalya havalimanına 125 km uzaklıktadır.

Konum Bilgisi