Değirmen Boğazı Tabiat Parkı | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – BALIKESİR

Değirmen Boğazı Tabiat Parkı - Balıkesir
Değirmen Boğazı Tabiat Parkı - Balıkesir

Değirmen Boğazı Tabiat Parkı, Balıkesir merkezine çok yakın bir noktada bulunan doğa harikalarındandır. Yeşilin çeşit çeşit tonunu gözlemleyebileceğiniz bu eşsiz noktada bitki ve hayvan türleri konusunda harika bir çeşitlilik vardır.

Tabiat Parkı alanı bu konuda yörenin dikkat çeken alanlarından olurken piknik alanı gibi sosyal tesislerin de bulunması Balıkesir’de yaşayanlar için kaliteli bir kaçamak noktası olmasını sağlar.

Kısa bilgi: Balıkesir bölgesinde bir gezi planınız varsa, bu şehrin en güzel yeri olan; Kaz dağları gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atmalısınız.

Değirmen Boğazı Tabiat Parkı Hakkında Kısa Bilgiler

Değirmen Parkı
Değirmen Parkı

Değirmen Boğazı Tabiat Parkı, 2011 yılında ‘Tabiat Parkı’ olarak ilan edilen bir doğa harikasıdır. Toplam 250 hektar alan kaplayan bu parkın sınırları içerisinde kır gazinosu, çocuk oyun alanları, basketbol sahası, otopark ve mesire alanı şehir yaşamının karmaşasından kaçıp kurtulmak isteyenler için oldukça ideal.

Piknik alanı olarak kullanılan yerde başta çam, servi ve söğüt olmak üzere 52 farklı ağaç türü bulunmaktadır. Bu özelliğiyle Değirmen Boğazı Tabiat Parkı Balıkesir yöresinin doğallığı en çok hissettiren noktalarından bir tanesi olarak kabul görmektedir.

Aktivite Seçenekleri

Balıkesir’e çok yakın bir noktada bulunan bu mesire alanı bölge halkının en çok tercih ettiği yerlerden. Bu tercihte en çok dikkat çeken husus aktivite fırsatlarının çok fazla olması.

Değirmen Boğazı Tabiat Parkı Nerede
Değirmen Boğazı Tabiat Parkı Nerde ve Aktiviteler

Mesire Alanı: Şehrin karmaşık ve yorucu havasından kısa bir süre de olsa uzaklaşmak isteyenler için mesire alanı oldukça ilgi çekicidir. Yemyeşil ağaçların gölgesinde akan tertemiz su size adeta bir cennet bahçesindeymiş gibi hissettirecek. Özellikle suyun huzur veren sesiyle dinlenmeyi arzu ettiğinizde mesire alanı ailenizle birlikte zaman geçirmenin en doğru alternatifi. Üstelik buraya gelenlerin konforu düşünülerek yerleştirilen oturak ve masalar da kaliteli bir deneyime kapı aralamayı sağlıyor. Türkiye’nin en özel mesire alanlarından biri olmasıyla Değirmen Boğazı Tabiat Parkı sizi kendine hayran bırakıyor.

Doğa Yürüyüşü: Betonlar arasında sıkışıp kalan modern insanın bu alışkanlıktan kurtulmasını sağlayan en önemli alternatiflerden biri de doğa yürüyüşü olacaktır. Tertemiz havası ve coğrafyası sayesinde doğanın güzelliklerini fazlasıyla yaşamak mümkün. Rahat bir ayakkabı ve ince bir hırka ile suyun kenarında patikayı takip ederek yürüyüşünüzü tertemiz havada gerçekleştirebilirsiniz. Her yaştan insan için uygun olan parkur aynı zamanda kusursuz bir deneyim yaşamanıza da olanak tanımaktadır.

Değirmen Yürüyüş
Değirmen Yürüyüş

Çocuk Oyun Alanları: Çocuklarla birlikte keyifli zaman geçirmek istediğinizde tercih edeceğiniz mesire alanının mutlaka bir çocuk oyun alanının olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü çocuk oyun alanları sadece çocuklar için değil aynı zamanda ebeveynler için de önemlidir. Yetişkinler keyifli bir şekilde zaman geçirirken çocukların da zamanlarını daha verimli ve keyifli geçirmesi çocuk oyun alanları sayesinde mümkün olur. Değirmen Boğazı Tabiat Parkı bu özelliğiyle hem yetişkinler hem de çocuklar açısından dikkatleri üzerine çeken özel bir yerdir.

Kır Lokantası: Doğayla iç içe bir alanda lezzetli yiyeceklerin tadına bakmak isteyenler için en ideal alternatiflerden biri de Değirmen Boğazı Tabiat Parkı sınırları içerisinde bulunan kır lokantası olacaktır. Tertemiz havası kadar lezzetli yemekleri sayesinde bölgenin en ilgi çeken noktaları arasındaki kır lokantasını siz de tercih edebilirsiniz. Böylelikle Balıkesir’de farklı bir deneyim yaşamanın da yolunu bulmuş olursunuz. Lezzet, doğallık ve çok daha fazlası için size özel bir deneyime kapı aralayın!

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri: 2023

Giriş ücreti: Yetişkinler için 21 TL ve çocuklar için 11 TL olarak belirlenmiştir.

Ziyaret saatleri: Bu güzelliklere 24 saat boyunca şahit olabileceğiniz eşsiz alanlardan bir tanesi. Burası tam zamanlı olarak hizmet vermektedir. Bu nedenle planlamanızı yaparak dilediğiniz gibi giriş – çıkış yapabilirsiniz. Ancak burada hafta sonu kalabalığını da düşünerek bir planlama yapmanızda yarar var.

Değirmen Boğazı Tabiat Parkı Ulaşım Bilgileri

Açık adres: Ayvatlar, Pk: 10185 – Merkez / Balıkesir

Nerede?: Değirmen Parkı, Balıkesir – Bursa Yolu üzerinde bulunmaktadır.

Nasıl gidilir?: Balıkesir merkezinden yaklaşık 3,5 km uzaklıktaki mesire alanına gitmek için Balıkesir – Bursa yolunda bir süre ilerledikten sonra sol kısımda bulunan Balıkesir Piknik ve Mesire Alanı tabelasını gördüğünüzde sola sapın. Yolu takip ettiğinizde bu etkileyici mekâna ulaşmış olacaksınız.

Konum Bilgisi