Dipsizgöl Tabiat Parkı
Dipsizgöl Tabiat Parkı

Doğa ile iç içe, kuş sesleri ile uyanabileceğiniz, sessiz sakin bir tatil geçirmek, dinlenmek ve bol bol enerji toplamak isteyenlerdenseniz tam size göre bir önerimiz var. Dipsizgöl Tabiat Parkı Kastamonu’nun Tosya ilçesinde bulunan Dipsizgöl eşsiz doğal güzelliği ile sizleri kucaklıyor. Evet İstanbul’a biraz uzak bir rota olduğunun farkındayız. Kısa süreli tatil için değil 3-5 günlük bir plan yapıyorsanız kesinlikle Kastamonu’yu görmelisiniz. Ilıca Şelalesi ve Valla Kanyonu başta olmak üzere gezilmesi gereken pek çok yer bulunmaktadır. Biz de gezilmesi gereken yerler listenize bir yeri daha not etmenizi sağlıyoruz. Kastamonu Dipsizgöl Tabiat parkı nerede? nasıl gidilir? bilgileri yanı sıra Konaklama ve güzellikleri hakkında pek çok bilgiyi sizlere anlatmaya çalışacağız.

Kastamonu Dipsizgöl Tabiat Parkı

İlk önce neden Dipsizgöl denildiğini açıklamak istiyorum. Gölü besleyen herhangi bir akarsu bulunmuyor. Zaten bu tip göllerin kaynağı da gölün alt tarafından çıkıyormuş. Bunlara dipsiz göl denmesinin sebebi de gölün alt kısmında bulunan çıkış kaynağındaki derinlik seviyesinin volkanik hareketlenmeler sonucunda artmasından kaynaklanıyor. Ülkemizde bu özelliği taşıyan 4 tane göl vardır. Bunlar Sivas, Safranbolu, Yalova ve Kastamonu’da bulunuyorlar.

Dipsizgöl bir krater gölüdür. Yani doğal oluşmuş bir göl. 1550 rakımlı bir noktada ve 40 metreyi aşan bir derinliğe sahip. 2011 yılında tabiat parkı ilan edilmiş. Göl ve çevresi gürgen, meşe ve devasa karaçam ağaçlarıyla kaplı. Orman aynı zamanda pek çok canlıya ev sahipliği yapmakta. Görebileceğiniz başlıca hayvanları; Karaca, kurt, domuz, tilki, sansar, gelincik, tavşan, sincap, çulluk, bıldırcın, doğan, baykuş, ağaçkakan, Yılan, kaplumbağa, kertenkele olarak sıralayabiliriz.

Dipsizgöl Tabiat Parkı
Dipsizgöl Tabiat Parkı

Dipsizgöl Tabiat Parkı Etkinlik İmkanları

Çadırlı Kampçılık: Böylesi güzel bir güzellik içerisinde kamp yapmak büyük bir zevk. 15 Lira gibi cüzi bir ücret ödeyerek kamp yapabilirsiniz.

Piknik: Daha çok mesire yeri olarak kullanılan tabiat parkı doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenlerin uğrak noktası.

Fotoğrafçılık: Yeşil tonların her türlüsünü görebileceğiniz doğa harikası bu yerde deklanşöre basmaktan parmağınız yorulabilir. Hem göl hem de yemyeşil dağlar fotoğrafçıların tutkularını daha da arttıracak güzellikte.

Doğa Yürüyüşü: Park içerisinde bulunan yürüyüş parkurları kolay, orta ve zor düzeylerde. Doğa yürüyüşü severlerin çokça hoşuna gideceği bu patika yolların sonunda filme konu olmuş ve ismini vermiş “Gözetleme Kulesi” ne ulaşabilirsiniz. Kule üzerinden dalga dalga büyüyen dağları ve eteklerini görmenin zevki bambaşka.

Dipsizgöl Tabiat Parkı Konaklama İmkanları ve Konaklama Ücretleri

Göl kenarında konaklama ve restoran hizmeti veren bir tesis bulunmakta. Seyahat ederken bu yazıya denk gelirseniz yakınlarınızda bir yerde ise gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Tesis 8 odalı ana bina haricinde 8-9 tane de bungalov evi barındırıyor. Ayrıca yukarıda belirttiğim gibi kamp yapmak da yasak değil. Tabi çadırınız varsa. Tesisin yaz kış dahil her mevsim hizmet verdiğini de belirtmekte fayda var. Gelelim fiyat bilgilerine;

Tam Pansiyon (Kahvaltı+ Öğlen + Akşam yemeği dahil): 140 TL

Yarım Pansiyon (Kahvaltı + Öğlen yemeği): 120 TL

Konaklama (Yemek hariç): 80 TL

Dipsizgöl Tabiat Parkı Giriş Ücretleri

Şahıs: 3TL

Bisiklet: 3 TL

Motosiklet ve ATV: 6 TL

Otomobil: 9 TL

Midibüs: 45 TL

Otobüs: 90 TL

Çadırlı Kamp: 15 TL

Çadırlı Kamp (Elektrik-Su-Gaz): 25 TL

Karavanlı Konaklama (Elektrik-Su-Gaz): 25 TL

Dipsizgöl Tabiat Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?
Dipsizgöl Tabiat Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Dipsizgöl Tabiat Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Çifter Köyü – Tosya / Kastamonu

Ulaşım: İstanbul’dan araçla gitmek isteyenler; Sakarya, Bolu, Gerede, Ilgaz yolunu takiben yaklaşık 500 km’lik bir mesafe kat etmeleri gerekiyor.

Ankara’dan araç ile gitmek isteyenler; Kalecik, Çankırı, Ilgaz kara yolunu takiben, Çiftler Köyü’nden geçilerek ulaşılabiliyor. Konum bilgisi için tıklayın.