Ana sayfa Türkiye Listeler

Dünyanın En Güzel 10 Harikası

Dünyanın En Güzel Yerleri
Dünyanın En Güzel 10 Harikası

Dünyanın çeşitli güzelliklerinin bulunduğunu biliyoruz. Özellikle Dünyanın 7 harikası muhteşem güzelliklerdeki yerlerdir. Bunlara ek olarak dünyanın en güzel 10 harikasını sizler için derledik. Şimdi gelin hepsini inceleyelim.

Kısa bilgi: Burası gibi keşfedilmeyi bekleyen bir çok eşsiz yer mevcut. Bu listelere ulaşmak için, Yurt dışında gezilmesi gereken yerler bölümümüze bir göz atmanızı öneririm.

Dünyanın En Güzel 10 Harikası Bu Listede

Sıralamayı karışık yaptık. Tanıtılan her bölgenin kendin özgü oluşumu ve doğal güzelli var. Umarım sizde buraları bir gün yerinde görme şansına erişirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan listemize geçelim hemen.

1. Paricutin, Meksika

Paricutin Yanar Dağ
Paricutin Yanar Dağ

Ölümcül ama heyecan verici yanardağ 1943’te mısır tarlasında birdenbire patlamıştır. Lav ve küller altında geniş bir alanı kaplayarak Parícutin ve San Juan Parangaricutiro köylerini yok etmiştir. Daha önce burada hiç yanardağ olmadığı için Paricutin’in doğuşu insanlık tarihinde ilk kez gözlenmiştir. Söz konusu yanardağ şuan aktif değildir.

Muhteşem bir deneyim elde etmek için bir helikopterden yanardağı gözlemleyin. Köylerden geriye sadece San Juan Parangaricutiro’nun yalnız ve terk edilmiş kilisesi kalmıştır.

2. Victoria Şelaleleri, Zambiya ve Zimbabve sınırı

Victoria Falls
Victoria Falls (Victoria Şelaleleri)

Afrika’daki Zambezi Nehri üzerinde muhteşem ve dünyanın en popüler şelalelerinden biri bulunur. Nehrin suyu 354 ft (108 m) boyunca düz bir çizgide aşağı düşer. Bu nedenle bir su spreyi çok yükselir ve kilometrelerce öteden fark edilebilir.

Zambiya tarafında doğal olarak oluşturulmuş bir havuz olan Şeytan Havuzu’nu ziyaret edebilirsiniz. Eylül’den Aralık’a kadar akıntı normalden daha zayıf hale gelir ve bazı maceracılar uçurumdan sadece birkaç metre ötede yüzmeye cesaret eder.

3. Hillier Gölü, Orta Ada, Avustralya

Hillier Gölü
Hillier Gölü

Recherche Takımadaları’nda bulunan ada, dünyanın en büyük doğa harikalarından birine ve türünün en güzel göleti olan Hillier Gölü‘ne sahiptir. Bilim adamları bile neden pembe olduğunu kesin olarak bilmiyorlar. Gölün pembe renkte olmasının bazı bakterilerin neden olduğunu düşünüyorlar. Adaya en kolay ulaşım uçakladır.  Perth’den iki saatlik bir uçuş ile adaya varabilirsiniz.

Olağanüstü gölü gözlemleyerek eşsiz bir deneyim elde edebilirsiniz. Ayrıca Esperance sahilinde yürüyüş ve bisiklete binme, binicilik, tüplü dalış, balina gözlemciliği, rüzgar sörfü, balık tutma, dağdan inme, kano ve 4WD sürüş turları gibi çeşitli aktiviteler bulunmaktadır.

4. Rio de Janeiro Limanı, Brezilya

Rio de Janeiro Limanı
Rio de Janeiro Limanı (İsa Heykeli)

1502’de Portekizli kaşifler körfezi keşfettiklerinde, şaşırtıcı körfez karşısında hayrete düşmüşlerdir. Garip şekilli dağlar ve kayalar Avrupalılar tarafından daha önce hiç görülmemişti. Günümüzde ise Brezilya’nın en tanınmış sitelerinden biridir. Ünlü Kurtarıcı İsa heykelinin bulunduğu Corcovado zirvesini ziyaret ederek limana açılan muhteşem manzaraları da yakından görebilirsiniz.

5. Aurora Borealis

Aurora Borealis
Aurora Borealis (Kuzey Işıkları)

Kuzey yarım kürede görülen Aurora Borealis, geçtiğimiz günlerde CNN tarafından dünyanın yedi doğa harikası arasında ilan edilmişti. İzlanda, Finlandiya, İsveç ve Norveç, onu izlemek için en iyi yerlerdir. Kışın en sık ve neredeyse her yerden görülürler.

Medeniyetler kurulmadan önce bile insanlar gökyüzü tarafından büyülenmiştir. Yıldızları izlemenin yanı sıra, Kuzey Işıkları oyununu izlemek gerçekten nefes kesici bir deneyim sunuyor. Siz de Aurora Borealis’i ziyaret ederek mükemmel bir deneyim elde edebilirsiniz.

6. Büyük Kanyon, Arizona, ABD

Büyük Kanyon
Büyük Kanyon

Colorado Nehri, dünyanın en büyük kanyonunu oymuştur. Çok sayıda yürüyüş, tırmanma ve kamp yapma imkanı sunar. Havasu Şelaleleri ve havuzlar gibi bazı yerler serinletici bir yüzme sağlar! Gerçekten inanılmaz bir yerdir.  Milyonlarca yıllık jeolojik süreçlerin kanıtı olarak turistik faaliyetler için açıktır.

7. Lençóis Maranhenses Ulusal Parkı, Maranhão, Brezilya

Lençóis Maranhenses
Lençóis Maranhenses

Neredeyse hiç bitki örtüsü olmayan, ıslak, yağışlı iklim ve kumlu manzaranın eşleştiği sıra dışı bir alandır. Genellikle lagünlerin eşlik ettiği kum tepeleri manzarayı tanımlar. Yine de kumlu manzara bir çöl değildir.

8. Milford Sound, Yeni Zelanda

Lady Bowen Şelalesi
Lady Bowen Şelalesi

Fiyort, Yeni Zelanda’da gözde bir turizm merkezidir. Onu dünyanın sekizinci harikası olarak adlandıran Rudyard Kipling tarafından efsanevi bir değerlendirmeye sahiptir. Fiyordun iki şelalesi vardır. Bunlar Lady Bowen Şelalesi ve Stirling Şelalesi’dir. Bu şelaleleri de ziyaret ederek unutulmaz bir deneyim elde edebilirsiniz.

9. Everest Dağı, Himalayalar

Everest Dağı
Everest Dağı

Nepal, Tibet ve Çin sınırında bulunan Everest, dünyanın en yüksek dağıdır. Himalaya dağ silsilesi muhteşem manzaralar, dağ gölleri, doğal gezintiler ve tabii ki tırmanma fırsatları sunar. Everest Dağı’nı yakından görerek eşsiz bir deneyim elde edebilirsiniz.

10. Büyük Set Resifi, Avustralya

Büyük Set Resifi
Büyük Set Resifi (Foto: Timeturk)

En değerli deniz mücevheri, Büyük Set Resifi’nde 2.300 kilometreden (1.400 mil) fazla yayılır. Dünyanın en bozulmamış ve çok yönlü deniz kolonilerinden biridir. Renkli deniz çeşitliliği, her yıl şnorkelle dalış ve dalış yaparak keşfetmeyi seven binlerce turisti kendine çekiyor.

Sizin de, ‘Dünyanın en güzel 10 harikası’ listemize eklenmesini istediğiniz farklı yerler var ise bize yorum olarak mutlaka yazın. :)