Dupnisa Mağarası | Özellikleri Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti

Dupnisa Mağarası - Demirköy
Dupnisa Mağarası - Kırklareli

Dupnisa Mağarası İstanbul’a en yakınlığı ile nerede olduğu en çok merak edilen mağaralardan biri. Kırklareli’ne bağlı İğneada’ya giderken Longoz ormanları içerisinde kalan bu eşsiz yer doğal yapısı ile görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Kırklareli’ne gidecekseniz eğer, mutlaka Dupnisa Mağarasını görmeniz gerek. Demirköy ilçesinde Sarpdere Köyünün 5-6 km güneybatısında yer alıyor. Bu mağara tam üç tane girişe sahip. Toplam da 3000 metre uzunluğunda ve ilk 1000 metresi suyla doludur.

Mağarada birde Türkiye ve Bulgaristan sınırını çizen Rezve Deresinin kaynağının doğduğu nokta var. Mağaranın birinci kapısının ismi Dupnisa Dolin ismini alıyor. İkincisi ise, kuru mağara, üçüncüsü de kız mağarası adını alıyor. Bu girişlerden en derini 400 metreyi aşan derinliğiyle Dupnisa Dolindir.

Kısa bilgi: Hazır buraya kadar gelmişken İğneada gezilecek yerler listemize bakmadan rota oluşturmayın. Bu bölgedeki en güzel yerleri sizler için hazırladık.

Dupnisa Mağarası Tarihi ve Özellikleri

Türkiye’nin Kırklareli ilinde yer alan gizemli bir doğa harikasıdır. Mağaranın tarihi, binlerce yıl öncesine kadar uzanmaktadır ve prehistorik dönemlerde insanlar tarafından kullanılmıştır. Mağaranın girişi oldukça dar ve karanlık olmakla birlikte, içerisi oldukça geniştir. Mağara içinde bulunan sarkıtlar ve dikitler, doğanın muhteşem bir eseridir. Mağaranın girişinde bulunan su kaynağı ise, yerel halk tarafından oldukça değerlidir ve sağlık açısından oldukça faydalı olduğuna inanılmaktadır.

Dupnisa Mağarası, yüzyıllardır insanların ilgisini çekmiştir ve birçok efsane ve hikayeyle anılmaktadır. Mağaraya girildiğinde, insanın içini ürperten bir atmosferi vardır. Hikayelere göre, mağara içinde birçok gizli oda ve geçitler bulunmaktadır ve bu oda ve geçitlerin bazıları insanların gözüne görünmez.

Mağara, arkeolojik çalışmalar için de oldukça önemlidir. Yapılan kazılar sonucunda, mağarada MÖ 3000 yılına ait bir neolitik yerleşim yeri ortaya çıkarılmıştır. Bu yerleşim yerinde, insanların günlük yaşamlarına dair birçok ipucu bulunmuştur. Ayrıca mağara içinde bulunan bazı figürinler ve çizimler, prehistorik dönemde yaşayan insanların sanat anlayışlarını yansıtmaktadır.

Dupnisa Mağarasına nasıl gidilir
Dupnisa Mağarası Nerede ve Doğal Yapısı

Dupnisa’nın en güzel özelliklerinden birisi, Trakya Bölgesinin tek turizme açık olan mağarası olması. Yarasaların bulunduğu mağara, oldukça korkutucu bir ortam havasına sahip. Mağara ilk defa 2003 senesinde turizme açıldı. Daha önceleri herhangi bir ziyaretin gerçekleşmesi imkansızdı çünkü içerisinde yürümek ve dolaşmak için platformlar yoktu.

Sadece profesyonel dağcılar gezebiliyordu. Daha sonra Turizm bakanlığı tarafından yapılan çalışmalarla, herkesin gezebileceği turistlik bir alan olması sağlandı. Platformlarla desteklenen yürüyüş koridorları ve ışıklandırma sistemleri yapıldı. Mağara 2 bin 720 metre derinliğe sahip olsa da, şimdilik bunun sadece 500 metresi gezilebiliyor. Bu seviyeden aşağıya ancak profesyonel dağcılar inebiliyor. Zaten kimsenin de magmayı merak ettiğini zannetmiyorum.

Yarasaların üreme mekanı olan mağara, 16 türde 33 bin farklı yarasa türüne yuvalık yapıyor. Bu anlamda Mağara’nın eko sisteme katkısı çok büyük. Mağarayı ilk açıldığı 2003 senesinde 120 bine yakın kişi ziyaret etti. O seneden sonra bu rakam giderek artış gösterdi. Son zamanlarda mağaraya olan ilgi, Kırklareli esnafının da yüzünü güldürüyor.

Mağarada Görsel Bir Şölen Sizleri Bekliyor!

Mükemmel bir ışıklandırma var. Her yer sarı ve beyaz karşımı. Mağaraya su yolları birçok sarkıt oluşturmuş. Tabi sadece su yolları değil sarkıtların oluşmasının sebebi, birçok jeolojik olay sonrasında birbirinden farklı figürler ortaya çıkmış.

Mağaranın içerisinde öncelikle düz bir yoldan ilerliyorsun. Daha sonra ise, yukarılara tırmanman için uzun merdivenler seni bekliyor. Korku filmlerinde ki gibi… Ama görülmeye değer eserler var. Soğuk içerisi. Aynı zamanda nemli bir hava var. Basıncın arttığını hissedebiliyorsun. Üzerinize hırka alarak içeriye girmeniz gerekir. Yürüme panellerinden dışarı çıkmadığınız takdirde, herhangi bir düşme veya yaralanma tehlikesi yaşamazsınız.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri: 2023

Mağara girişi ücreti: Normal: 20 TL. – Öğrenci Ve Gazilere: 10 TL. dir.

Mağaranın ziyaret saatleri sabah 8, akşam 5 şeklinde. Eğer bu saatler dışında girerseniz, ışıklandırma sisteminin devre dışı olduğunu görebilirsiniz. Tavsiyem, akşamları gitmemeniz çünkü, korku filmlerindeki gibi yarasaların saldırısına uğrayabilirsiniz.

Bunun yanında 15 Mayıs-15 Mart tarihleri arasında ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Bu tarihlerin sırrı, kışın yarasaların kış uykusuna yatmış olması. Bunların rahatsız edilip, ölmemeleri için kışın ziyaret yasak. Bazı kişiler mağaranın içindeki su havzasının kışın arttığından dolayı ziyaretin yapılmadığını söylüyorlar. Ancak bu bilgi uydurmadır. Asıl kapalı olmasının sebebi, yarasaların rahatsız olup, ölmesine sebep olmamaktır.

Dupnisa Mağarası Ulaşım Bilgileri

Açık Adres: Kırklareli Merkez, İç Yolu, Pk: 39500 – Demirköy

Telefon: 0535 458 27 15

Nerede?: Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine Longoz ormanlarında, Sarpdere Köyünün içinde.

Nasıl gidilir?: Demirköy ilçesinden sonra varsa özel arabanızla 5-6 kilometre güneybatıya doğru yol alacaksınız. Istıranca dağlarını seyre dalacağınızdan dolayı yol boyunca farklı bir görsel şölen yaşayacağınızı not etmem gerekiyor.

Mağaranın giriş levhalarını gördüğünüzde, arabayı müsait bir yere koysanız, iyi olur. Özel arabası olmayanlar köyden kalkan minibüslerle Dupnisa Mağaralarının girişine kadar gelebilirler.

Konum Bilgisi