Ana sayfa Türkiye Seyahat Bilgileri

Duty Free Shop Alışverişin Avantajları Nedir?

Duty Free Shop Alışverişin Avantajları
Duty Free Shop Alışverişin Avantajları

Bu yazımızda sizlere Duty Free Shop Avantajları ve Duty Free Nedir? bilmeniz gereken her şey bu yazımızda. Uluslar arası uçuşları çok gerçekleştiriyorsanız havalimanında en çok karşılaşacağınız şeylerden bir tanesi de duty free ya da free shop adı verilen bölümlerdir. Köken itibarı ile dilimize İngilizceden geçen duty free tamlaması vergi ve muaf kelimelerinin birleşimi ile ortaya çıkar. Bir bütün olarak düşünüldüğünde vergiden muaf anlamına sahip duty-free ürünlerinde gümrük vergileri olmaksızın satışı anlamına gelir.

Önemli Bilgi: Alışveriş için İstanbul Havalananında iç hat – dış hat nerede? ve tüm güzargah bilgilerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Duty Free Nedir?

Havalimanı dış hatlar terminalinde ve gümrük kapılarında çok yoğun bir şekilde bulunan free shoplar vergi muafiyeti nedeniyle pek çok ürünün oldukça avantajlı fiyatlara satışa sunulduğu yer olarak kabul edilir. Zaten dış hatlar terminalinin en yoğun bölgesini oluşturan bu mağazalarda verginin hesaplanmıyor olması avantajların en büyüğüdür.

Duty Free Shop Alışverişin Avantajları 

Vergi ödemeden uygun fiyatlarla alışveriş yapmak istediğinizde dış hatlar giriş ve çıkışlarındaki bu mağazaları ziyaret etmeyi unutmayın. Sigaradan parfüme; çikolatan alkole hemen herkese hitap eden ürünler barındıran free shoplarda satın alacaklarınız maalesef sınırsız değil. Özellikle tütün ve alkol ürünlerinin normalden çok daha ucuz olması bireylerin sınırlı sayıda ürün satın almasını sağlayacak düzenlemeler yapılmasına neden olmuştur. Satın alma limitleri gidiş-dönüş yolcuları için değişkenlik gösterebildiği gibi ülkeden ülkeye de farklı olabilmektedir. Bunun yanı sıra uçağa binmeden evvel parfüm vs. gibi uçağa sokulması yasak ürünler satın almanız çok mantıklı olmayacaktır.

Free shoplarda alışveriş yaparken dikkat çekici unsurlardan bir tanesi de fiyatların TL ile değil yabancı para birimleri ile ifade edilmesidir. Bu nedenle alışverişe başlamadan önce döviz kurlarına bir göz atarak ne kadar ödemeniz gerektiğini kasaya gelmeden önce hesaplamanızda fayda var. Zira çoğu seyahat sever alışverişin TL ile gerçekleşeceğini düşünerek kasada şoka uğrayabilir.

Duty Free Shop Alışveriş yaparken aman dikkat!

Duty free alışveriş yaparken dilediğiniz ödeme yöntemini kullanabiliyorsunuz ama dikkat edilmesi gereken en önemli detay kredi kartı ile ilgili oluyor. Endişe etmeyin kart bilgileriniz güvende. Ama kredi kartı ile ödeme yaparken başkasının kartını kullanamazsınız. Bir örnek vermek gerekirse alışveriş için çikolatalar ve parfümler alıp kasaya gittiniz. Kasiyer sizden hem kimliği hem de kartı isteyecek. Çünkü satın aldığınız ürünleri kimliğinize göre işleyecek. Ancak o da ne kart babanızın/eşinizin ya da başka bir yakınınızın adına. Bu alışveriş için ya başka bir kart ya da nakit ödeme yöntemini kullanmanız gerekecek. Aksi takdirde ürünleri bırakmak durumundasınız.

Duty Free Shop Fiyatları ve Satın alma Limitleri
Duty Free Shop Fiyatları ve Satın alma Limitleri

Fiyat Avantajları Nelerdir?

Yurtdışına gidip gelen akrabalardan en çok duty free ürünler istenir. Çeşitlilik ve fiyatlar konusundaki üstünlükler sayesinde muhteşem hediyeler alınmasına imkan tanıyan bu mağazalarda elde edeceğiniz avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ürünlerin vergiden muaf bir şekilde satışa sunuluyor olması Türkiye şartlarına göre çok daha ucuza alışveriş yapılması imkanı sağlar.
  • Duty free shop lar da ürün çeşitliliği ciddi manada fazladır. Hemen herkese hitap eden ürünler sayesinde ucuza alışverişin keyfi bambaşka olur.
  • Türkiye’de az bulunan veya hiç bulunmayan dünyaca ünlü markaya sahip ürünleri free shoplarda bulmak oldukça mümkündür.
  • Free shoplarda farklı ödeme yöntemleri de avantajlı alışverişin kapısını aralar.
  • Sınırlı da olsa birden fazla ürün alabilme şansı ile fiyat avantajı çok daha yukarı çıkar.

Dış hatlar terminalinin en gözde mekanlarından olan free shoplarda fiyatlar ne olursa olsun yoğunluk hiçbir zaman azalmaz. Ancak pek çok birey fiyatların gerçekten avantajlı olup olmadığını elindeki hesap makinesi ile detaylı bir şekilde anlamaya çalışır. Öncelikle belirtmek gerekir ki döviz kurlarındaki oynaklık göz ardı edildiğinde fiyatlar gerçekten de oldukça avantajlıdır. Ancak zaman zaman dövizdeki ciddi artış free shoplarda fiyat avantajını bir nebze yok eder.

Duty Free Shop lar da fiyatlar ülkeden ülkeye değişkenlik gösterebilmektedir. Özellikle Avrupa ve Amerika ülkelerinde fiyatların yüksek olduğu görülürken Türkiye ve Arap ülkelerinde free shopların daha makul seviyelerde fiyatlar sunduğu bilinir. Bu nedenle alışverişlerinizi planlarken mümkünse Türkiye ve Arap ülkelerindeki free shoplardan alış veriş yapmaya özen göstermelisiniz. Böylelikle vergisiz ürünleri çok daha avantajlı fiyatlara satın alabileceksiniz. Bunun yanı sıra alışverişten elde edeceğiniz faydayı arttırmak adına yakınlarınız adına da alışveriş yaparak duty free limitlerini bir bakıma ortadan kaldırabilirsiniz.

Kişi Başı Satın Alma Limitleri

Havalimanı’ndan ülkemize giriş yapacak yolcuların kişi başı ürün alma limitleri şöyledir:

• 3 karton paket sigara

• 600 ml’lik parfüm (Maksimum)

• 5 adet makyaj malzemesi veya cilt ürünü

• 2 kg çikolata, tatlı ve şekerlemeler

• 1’er kg çay ve kahve vb günlük tüketim malzemeleri

• Ayrıca %22’den fazla alkol içeren bir içecek alındıysa buna şarap ve şampanya hariç limit 1 litre.

• Yine %22’den az alkol içeren bir içecek alındıysa buna şarap ve şampanya dahil limit 2 litre.

Havalimanı’ndan çıkış yapacak yolcuların ise kişi başı ürün alma limitleri şu şekilde:

• 9 karton paket sigara

• 1800 ml’lik parfüm (Maksimum)

• 15 adet makyaj malzemesi veya cilt ürünü

• 6 kg çikolata, tatlı ve şekerlemeler

• 3’er kg çay ve kahve vb günlük tüketim malzemeleri

• Ayrıca %22’den fazla alkol içeren bir alkollü içecek alındıysa buna şarap ve şampanya hariç limit 3 litre.

• Yine %22’den az alkol içeren bir içecek alındıysa buna şarap ve şampanya dahil limit 6 litredir.

Umarım sizlere Duty free shop hakkında faydalı bilgiler suna bilmişizdir. Burada eksiz olduğunu düşündüğünüz bir bilgi varsa lütfen bizlere yorum olarak belirtin.