Tortum Gölü
Tortum Gölü

Sizde bizim gibi doğa tutkunuysanız, Tortum gölünü bizler gibi gidip keşfetmek isteyeceksiniz. Tortum gölü nerede, nasıl gidilir ve edindiğimiz gezi bilgilerini sizlerle paylaşacağız. Bir önceki yazımızda sizlere Erzurum Uzundere’de bulunan Balıklı Köyü hakkında bilgiler vermiştik. Eğer yolunuz Erzurum’a düşerse uğramanız gereken yerlerden biri Uzundere ilçesi. Çünkü bu ilçe sınırlarında Balıklı Köyü, Tortum Şelalesi gibi doğal güzellikler de bulunmakta.

Tortum Gölü Genel Bilgiler

Tortum Gölü ErzurumErzurum sınırlarında bulunan bu güzel yer Doğu Anadolu’nun en önemli doğal güzelliklerinden biridir.  Adını Tortum ilçesinden alan Tortum Gölü, ilçe merkezine ise 35 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Burayı özel yapan bir diğer etken hiç şüphesiz Tortum Şelalesi’dir. Sahip olduğu yüksek debi ve eşsiz görüntüsüyle ziyaretçilerini bekleyen Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi sizlere unutulmaz bir gezi tecrübesi yaşatacağından emin olabilirsiniz. (Tortum Şelalesi ile ilgili ayrıntılı bilgi vereceğimizi de belirtelim)

Erzurum’a kadar gelip burayı görmeden Erzurum gezinizi kesinlikle bitirmeyin. 18. yüzyılda Balıklı Köyü’nün bulunduğu noktanın batısında yer alan dağda meydana gelen heyelanın Tortum Çayı’nın akışını kapatması sonucunda oluşan Tortum Gölü ülkemizdeki önemli göllerden birisidir. 8 kilometrekare büyüklüğe, 100 – 1000 metre arası genişliğe sahip olan bu Göl 100 metre derinliğe ve 57.6 hm3 hacme sahiptir.

Ayrıca buranın güney bölümünde ülkemizde bulunan 4 çeşit akbabanın yer aldığı kuş cenneti bulunmaktadır.  Ve kafes yöntemi kullanılarak kültür balıkçılığı da yapılmaktadır.

Sonbahar ve yaz aylarında çevre illerden burayı görmeye gelen çokça insan vardır. Bazı zamanlarda göl kenarında şenliklerde düzenlenmektedir. Doğayla iç içe olmayı ve piknik yapmayı sevenlerin uğrak noktası olmuş burası. Eğer imkanınız varsa sadece yaz aylarında değil burayı kış aylarında da ziyaret etmenizi öneririz.

 

Tortum Gölü Konaklama İmkanları

Bu bölgede birkaç günlüğüne konaklamak isteyenler Uzundere’de bulunan otel ve pansiyonlarda konaklama imkanına sahip. Uzundere’de yer alan belli başlı konaklama alanları ise şunlardır:

Rıza Pansiyon (0505 801 28 90)

Gümüşçü Otel (0442 792 21 42)

Nature Pansiyon (0442 791 32 99)

İbrahim Doğan Pansiyon (0442 243 37 81)

İskele Kamping (0532 704 57 70) (Balıklı Köyü)

 

Tortum Gölü Nerede Nasıl Gidilir?

Nasıl gidilir?: Balıklı Köyü’nde olduğu gibi aynı istikameti kullanarak ulaşabilirsiniz. Erzurum Doğu Semt Garajı’ndan hareket eden Uzundere minibüsleri düzenli olarak bölgeye seferler yapmaktadır. Eğer kendi aracınızla gitmek isterseniz D950 Karayolu’nu kullanarak Erzurum – Tortum – Uzundere – Tortum Gölü istikametini kullanabilirsiniz.

 

Yol Haritası / Krokisi