Eskişehir Gezilecek Yerler | En İyi 10 Yeri Keşfe Çık!

Eskişehir Gezilecek Yerler | En İyi 10 Yeri Keşfet!
Eskişehir Gezilecek Yerler | En İyi 10 Yeri Keşfet!

Eskişehir ile bağdaşmış gezilecek en iyi yerler neler? tek bir ana konu altında topladık. Tarihi evleri, Parkları, Adalar ve Porsuk Çayı ile görenleri adeta kendisine hayran bırakan bu tarih kokan şehri gelin yakından tanıyalım.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Özellikle son yıllarda sürekli gelişen ve güzelleşen Eskişehir‘de gezip görebileceğiniz bir çok yer var. Bizlerde Eskişehir’in en iyi gezilecek yerlerini sizler için bir araya getirdik.

Bu güzel şehrin küçük ve şirin olması, hem batılı hem de geleneksel duruşuyla görenlerin unutamadığı bir yer. Kendi halinde duruşuyla ziyaretine gelenlerde hayranlık bırakan Eskişehir’in mutlaka gezilmesi gereken yerlerine gelin hep beraber göz atalım.

Odunpazarı

Odunpazarı Evleri
Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri: Eskişehir’de geçmişe yolculuk yapmaya ne dersiniz? Bu evler şehrin sosyal ve kültürel faaliyetlerini yansıtıyor. Evlerin tarihi Eskişehir’in tarihini yansıtıyor. Mahalledeki şirin teyzelerle birazcık sohbet ederek bu evler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Orada yaşayanlar misafirperverliğiyle içinizi ısıtacaklardır. Çeşitli müzeler, kültürel ve ticari değer taşıyan mağazalar, bir kaç sahaf sizleri bekliyor. Bu güzel yapılara Eskişehir’e yolu düşen her gezgin mutlaka uğramalı.

Kentpark

Kentpark - Eskişehir Gezilecek Yerler
Kentpark – Eskişehir Gezilecek Yerler

Kentpark: Huzur, mutluluk bulabileceğiniz, stresten birazcık daha uzaklaşabileceğiniz bir park burası.. Sadece bu mu, elbette ki hayır; çocuklarınıza at eğitimi aldırabilir, havuzunda yüzme dersine katılabilir, botanik cafelerinde dinlenebilir, rengarenk gülleri, gölet de yüzen balıkları yada ördekleri keyifle izleyebilirsiniz. Güzel manzaraların karşısında banklara oturup kitap okuyabileceğiniz bir yer burası.

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı
Sazova Parkı

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı: İşte Eskişehir in en büyük parkı. Sadece park demek yanlış olur çünkü içerisinde Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir Masal Şatosu, Japon Bahçesi, bire bir ölçülerinde Korsan Gemisi, Uzay Evi, Bilim Deney Merkezi, Amfi Tiyatro ..vs gibi birçok farklı aktivite var.

Parkı yürümek sizi yoruyorsa minicik ve şirin bir tren sizleri gezdiriyor olacak. Ayrıca bu parkta su kayağı yapabilir, profesyonel anlamda yelkenli dersi alabilir, kano ile gezebilirsiniz. Eskişehir gezilecek yerler arasında bizim bir numaramız burası.

Regülatör Piknik Alanı

Regülatör Piknik Alanı
Regülatör Piknik Alanı

Regülatör Piknik Alanı: Ailenizle hoş vakit geçirmek, eğlenmek, stresten uzak bir gün geçirmek için 50 bin metrekarelik bu doğa harikası yeri tercih etmelisiniz. Doğayla içiçe vakit geçirmeyi planlayanlar için muazzam bir yer.

Yeşilin içinde su sesleriyle yemek ve kahvaltı keyfi yapabilirsiniz. Hoş ve temiz; şehirden sıkıldıysanız gelip burada nefes almalısınız. Ayrıca Mangal için gelinilebilecek en huzurlu ortam.

Porsuk Çayı, Adalar Ve Gondol Turu

Porsuk Çayı, Adalar Ve Gondol
Porsuk Çayı, Adalar Ve Gondol

Porsuk Çayı, Adalar Ve Gondol Turu; Renk renk boyalı köprüleri, heykelleri, pırıl, pırıl yapılmış nehri ve etrafındaki kafeleriyle keyif alacağınız, huzur bulacağınız, şehrin merkezini oluşturan ve Eskişehir’e ait muhteşem güzellikte bir yer burası.. Porsukta keyif için gondola binebilir yada botlarla yolculuk yapabilirsiniz.Resim çekmekten asla bıkmayacağınız bu yerdeki güzellikler her adımda size eşlik edecek.

Atlıhan Çarşısı

Atlıhan Çarşısı - Eskişehir Gezilecek Yerler
Atlıhan Çarşısı – Eskişehir Gezilecek Yerler

Atlıhan Çarşısı; Muhteşem avlusu bulunan, minik minik el sanatları mağazaları barındıran, sevdiklerinize mutlaka bir şeyler bulabileceğiniz atlıhan çarşısı… Eskişehir el sanatlarının en güzel örneklerinden biri olan Lületaşı eserlerinin yüzlerce çeşidini ve en güzellerini Atlıhan’da bulabilirsiniz.

Lületaşı denilince ilk akla gelen Eskişehir ve Atlıhan’dır. Burada pipo, tespih, kolye, ağızlık gibi lületaşı eserlerinin en güzel çeşitlerini bulabilirsiniz.

Kurşunlu Camii Ve Külliyesi

Kurşunlu Camii Ve Külliyesi
Kurşunlu Camii Ve Külliyesi

Kurşunlu Camii Ve Külliyesi: Eskişehir’in kültürünü yansıtan kurşunlu camii ve külliyesi… külliye’de yapılan ufak bir gezintide yüzünüze vuran rüzgar esintisi sizi korkutabilir. Korkunun adı umut olur külliye’nin içinde gezinti yaparken.

Mevlevilerin Tanrı’ya kendini adadıkları mekanda kelebeklerin külliyenin bahçesinde açan çiçeklere konduklarını görürseniz şaşırmayın, belki o kelebekler dün burada gerçek aşkın peşinde koşan Mevlevilerdir.

Balmumu Heykeller Müzesi

Balmumu Heykeller Müzesi
Balmumu Heykeller Müzesi

Balmumu Heykeller Müzesi: Balmumu Heykeller Müzesi ilk olarak Romalılar zamanında ölen kişinin yüzünün oda içerisinde saklanması için kullanılmıştır. Balmumu, yumuşak ve şekil alıcı özelliği sebebiyle, her türlü nesnenin  kalıbını çıkarmak amaçlı olarak eski çağlardan beri kullanılmaktadır.

Romalılar döneminde başlayan balmumu mask geleneği zamanla  geliştirilerek, boyama yoluyla daha gerçekçi heykellere dönüşmüştür. Dünyanın birçok yerinde balmumundan yapılmış heykellerin bulunduğu müzeler  vardır. bu müzede en önemlilerinden biridir.

Japon Bahçesi

Japon Bahçesi Eskişehir
Japon Bahçesi Eskişehir Gezilecek Yerler

Japon Bahçesi: Gizli cennet Japon bahçesi Japon bahçeleri, Avrupa’da olduğu gibi zenginlik ve lüks olarak düşünülmemiş, Japon halkının doğa sevgisinin ve özleminin bir parçası kabul edilmiştir. Klasik bir Avrupa bahçesinde doğa budanmış ve temizlenmiştir.

Avrupa’daki doğaya şekil verme anlayışının aksine, bir Japon bahçesinde, sembolizm kullanılarak doğanın minyatür kopyaları yaratılmaktadır. Japon bahçelerinde ana kullanım amacı sadece güzel görüntü de değildir. Öncelikli olan ruhun huzur bulacağı bir ortam yaratmaktır.

Tcdd Müzesi

Tcdd Müzesi Eskişehir
Tcdd Müzesi Eskişehir

Tcdd Müzesi: İstanbul Demiryolu Müzesi, Sirkeci Garı içinde açılmıştır. 45.50 metrekarelik bir alanda hizmet veren müzede 300 adet kültür varlığı sergilenmektedir. İki katlı olan müze binasının üst katında, Atatürk’ün çalışma odası, toplantı salonu ve yatak odası bulunmaktadır. Kendisine ait özel eşyalarla, o günün özelliklerini taşıyan mobilyalar olduğu gibi korunmaktadır. Hem ülkemizin Avrupa’ ya açılan kapısı olan Sirkeci Garı’ nı hem de demiryolu taşımacılığının tarih boyunca gelişimini anlatan müzeyi gezerek yeni fikirler edinebilirsiniz.

Midas Anıtı

Midas Anıtı - Eskişehir Gezilecek Yerler
Midas Anıtı – Eskişehir Gezilecek Yerler

Midas Anıtı: Muhteşem tarih zenginliği..m.ö.6 yy.da frigler zamanında bölgenin kutsal merkezi ve toplanma merkezi, tanrılara sunulan adaklar için sunak yerleri, mağaralar, sarnıçlar, bitmemiş yazılıkaya, çevresinde kral mezarları…hepsi sizi bekliyor sessizce tepeden de buranın görülebiliyor olması ayrı garip bir atmoster. Ne varsa eskilerde var! Sizlerde muhakkak şahit olmalısınız. 19. yüzyılda yapımı hakkında yanlış anlaşılan Midas Anıtı, Mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken frig uygarlığının güzel anıtlarından biri. Hoşunuza gidecek Midas Anıtı gezinizi ertelemeden hayata geçirin.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi
Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi çerisinde çeşitli türlerdeki hayvanların sergilendiği alanlar bulunmaktadır. Bahçede, kuşlar, hayvanlar, memeliler, sürüngenler, su hayvanları gibi farklı hayvan grupları yer alır. Bahçede ayrıca eğitim programları, araştırma ve koruma projeleri de gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Eti Sualtı Dünyası ile Orta çaplı bir Akvaryum ‘da bulunmaktadır.

Eskişehir Konaklama Yerleri

Eskişehir Konaklama Yerleri - Oteller
Eskişehir Konaklama Yerleri – Oteller

Eskişehir’de Nerede Kalınır Ve Konaklama Yerleri: Bu güzel şehire gitmeyi planlıyorsunuz, peki nerede kalacaksınız? Eskişehir’de nerede kalınır ve konaklama yerleri, en iyilerini sizler için sıraladık. Gelişmiş ulaşım ağı, eğlence hayatı ile bol bir şehir, Eskişehir….Her yıl farklı amaçlarla yerli yabancı pek çok turisti ağırlayan Eskişehir’de konaklama imkânları da oldukça fazla.

Eskişehir’e Nasıl Gidilir?

Eskişehir'e Nasıl Gidilir?
Eskişehir’e Nasıl Gidilir?

Eskişehir’e Nasıl Gidilir?: Eskişehir’e nasıl gidilir sorularına tam anlamıyla çözüm bulmak adına böyle bir yazı hazırlamaya karar verdik. Son dönemlerin en popüler şehirlerinden olan Eskişehir’e ulaşım son derece rahat. Konum olarak İstanbul, Ankara ve Bursa gibi önemli şehirlere yakın mesafede bulunan Eskişehir’e hızlı trenler, otobüsler ve yaz aylarında uçakla ulaşmak mümkün.

Sizlerinde Eskişehir gezilecek yerler listemize eklemek istediğiniz yerler varsa lütfen bunu bize yorum olarak yazın. Başka bir gezi de görüşmek üzere her keze iyi tatiller. :)