Eskişehir Hayvanat Bahçesi | Ziyaret ve Giriş Ücreti

Eskişehir Hayvanat Bahçesi
Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Eskişehir gezilecek yerler arasında ilk sırayı alan Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı içinde yer alan bölümlerden birisidir.

2 yıl süren yapımı sonucunda 2017 senesinde Mayıs ayında kapılarını Eskişehir ziyaretçilerine açmış durumdadır. Hayvanat Bahçesi çoğunlukla çocuklu aileler tarafından eğlenceli vakit geçirmek için ziyaret edilen bir tesistir.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Bölümleri

Japon bahçesi, Eti Sualtı Dünyası, Papağan Evi ve Tropik Merkez gibi bölümlerden oluşan hayvanat bahçesindeki türlerin sayısı 243 adettir, çeşitli birçok hayvan için ev sahipliği yapmaktadır. 243 hayvan türü içerisinde 120 tür hayvanat bahçesinin açık genel bölümü içerisinde yer alıyor, 123 tane hayvan türü de Eti Sualtı Dünyası içerisinde yerini almış durumda.

Bahçe, hayvanların yaşam alanı şeklinde 58.000 m², Japon bahçesi olarak da 27.000 m² şeklindedir. Toplamda 85.000 m² alan oluşturan bu yeri Eti Sualtı Dünyası dahil 2 saat içerisinde gezmeniz mümkündür.

Bahçe planları arasında yeni alanlar eklemek bulunuyor ve bu alanın toplamda 145.000 m² genişliğine ulaşması bekleniyor. Büyük şehirlerde bulunan hayvanat bahçeleri kadar büyük değil fakat içinde bulunan su altı tüneli gibi farklı bölümler ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Eskişehir Japon Bahçesi
Eskişehir Japon Bahçesi

Bahçe içerisinde birçok noktada içecek satışı bulunuyor fakat yemek yeme alanı bulunmamaktadır. Eti Sualtı Dünyası içinde bulunan kafeteryadan atıştırmalık alabilir, bir şeyler içip, oturup dinlenebilirsiniz. Burada aynı zamanda hediyelik eşya dükkanı bulunuyor, içerisinde çok çeşitli hediyeler bulabilirsiniz.

Eti Sualtı Dünyası
Eti Sualtı Dünyası

Tropik Merkez içerisinde çeşitli kuşlar ve yılan, kertenkele ya da örümcek gibi sürüngenlerle karşılaşabilirsiniz. Papağan Evi adı verilmiş olan bölüm içinde açık ve kapalı alan bulunmaktadır. Buralarda rengarenk ve çeşitli papağan türleri bulunmaktadır.

Eti Sualtı Dünyası içinde 123 farklı türde deniz canlısı bulunmaktadır. Köpekbalıklarıyla bir fotoğrafınızın olması çok ilginç bir hatıra olarak kalabilir. Girişte verdiğiniz ücrete tüm bu bölümler dahildir, ekstra ücret ödemiyorsunuz.

En sakin bölüm olarak bilinen Japon Bahçesi, hayvanat bahçesinin en güzel yerleri arasındadır. Kuzeybatı yönünde yer alan bu bahçede birçok peyzaj çeşidi ve düzenlemeler yer alıyor. Hayvanat bahçesi içerisinde en az ziyaretçiyi karşılayan bu bölüm içinde keyifli yürüyüşün tadını çıkartabilir, oturup soluklanabilirsiniz.

Eskişehir Sazova Parkı
Eskişehir Sazova Parkı

Hayvanat Bahçesinde Bulunan Hayvanlar

Memeliler, sürüngenler, eklem bacaklılar, amfibiler ve balıklar olarak ayrılmaktadır. Bahçe içinde her hayvanın kendine özel hazırlanmış olan farklı bölümler bulunuyor. Hayvanat bahçelerinin her ne kadar kötü bir imajı olsa da Eskişehir bu konuda en özenli çalışanlar arasında yer almaktadır. Doğal ortamları gibi hazırlanan bölümlerinde yaşayan hayvanlar, çocukların onları öğrenmesi ve tanıması için gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Hayvanat bahçesinin giriş kısmında sağ tarafta sizi Eti Sualtı Dünyası karşılıyor. Bu akvaryum sizi havanın sıcaklığından kurtaracağı için gezinize buradan başlamak isteyebilirsiniz. En sona bırakmak isterseniz de yaklaşık 2 saat sürecek olan gezinizi girişin sol kısmından başlatabilirsiniz.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti
Eskişehir Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti

Çoğu bahçede görebileceğimiz keçi, zebra, deve gibi hayvanlar dışında penguen, mirket, lemur gibi farklı ve pek görülmeyen hayvanlar da burada yer almaktadır. En çok ilgi gösterilen kısım penguenlerin bölümü olarak biliniyor.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Ziyaret Saatleri
Eskişehir Hayvanat Bahçesi Ziyaret Saatleri

Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Sazova Park içerisinde yer almaktadır. Türk Dünya Merkezi, Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Esminyatürk, Sabancı Uzay Evi ve Bilim Deney Merkezi gibi diğer bölümleri de gitmişken gezmenizi tavsiye ederiz.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Ziyaret Saatleri Giriş Ücreti – 2023

Giriş ücreti: Tam 35 TL, Öğrenci 20 TL olarak düzenlenmiştir.

Ziyaret saatleri:  sabah 10.00 ile akşam 18.00 arasıdır. Yaz aylarında bu saat 1 saat ileri, kış aylarında da 1 saat geri olarak düzenlenir. Saatler bahçe kapanış saatidir, gişe kapanış saatleri bahçe kapanış saatinden 1 saat öncedir.

Bilgi Güncelleme Tarihi: 24.01.2023

Otopark Hakkında Bilgiler

Sazova Parkı Eskişehir Kütahya karayolu üzerinde yer alıyor. Eğer bu geziyi kendi aracınızla yapacaksanız parkın iki tarafında yer alan otoparklara aracınızı bırakabilirsiniz. Eskişehir Kütahya çevre yolu üzerinde yer alan otoparkı kullanırsanız Sazova Park’ın güney tarafına çıkmış olursunuz.

Yeni Eskişehir Stadı tarafında yer alan otoparka giderseniz Sazova Park’ın ana girişine doğru park etmiş olursunuz. Bu tarafa park ettiğinizde parka ulaşmak için 10 dakika kadar yürümeniz gerekebilir, önceden bilginizin olmasında fayda var.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi’ne Nasıl Gidilir?

Adres: Sazova, Ulusal Egemenlik Blv. 209/F, 26000 Karagözler – Tepebaşı / Eskişehir

Telefon: (0222) 300 00 66

Nasıl gidilir?: Sazova Parkı içerisinde yer alan Hayvanat Bahçesi ulaşım şu şekildedir; Eğer toplu taşıma kullanıyorsanız Odunpazarı semtinden kalkan 17 ve 11 numaralı otobüsler dışında, merkezdeki eski stadyumun arka tarafından kalkan 38 ve 16 numaralı minibüsleri kullanabilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.