Eylül Ayında İzmir'de Hava Durumu - Nerede Ne Yapılır?
Eylül Ayında İzmir'de Hava Durumu - Nerede Ne Yapılır?

İzmir, Ege Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden bir tanesidir. Doğal güzellikleri ve tarihi ile hem yerli turistin hem de yabancı turistin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Bu doğrultuda turistlerin yılın hemen her ayında İzmir’i tercih ettiklerini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Özellikle yaz aylarında gün içerisinde yüksek hava sıcaklığına sahip olması nedeni ile kente sonbahar aylarında çok daha fazla talep olur. Hem havaların biraz daha serinlemesi hem de okulların açılmasına az bir zaman kalması nedeni ile aslında Eylül ayı tatil için ideal bir aydır.

Siz de İzmir’in göz kamaştırıcı güzelliklerini yakından görmek Eylül ayından İzmir’in tadını çıkartmak istiyorsanız bu yazı tam size göre. Eylül ayında ne yapılır, yanınıza hangi kıyafetleri getirmelisiniz ve İzmir’de hava durumu nasıldır gelin hep birlikte inceleyelim.

Kısa bilgi: İzmir içinde bir gezi planınız varsa; İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın.

Kıyafet Ne Getirmeliyim?

Eylül ayında İzmir; Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarına göre çok daha düşük sıcaklıklardadır. Bu nedenle yazlık kıyafetlerinizin yanı sıra ceket, kapalı ve su geçirmeyen ayakkabı, yağmurluk, pantolon ve hırkaları İzmir’e gelirken yanınızda bulundurmalısınız. Gündüz saatlerinde ve özellikle Eylül ayının ilk iki haftasında şort, etek, elbise gibi yazlık ve ince kıyafetleri tercih edebilirsiniz.

Eylül Ayında İzmir’de Nerede, Ne Yapılır?

Eylül ayında hem İzmir merkeze hem de İzmir’in tatil beldelerine rahatlıkla gidebilirsiniz. Çeşme gibi sık sık tercih edilen tatil beldesi Eylül ayının gelmesi ile çok daha sakin ve huzurlu bir yer olur. Bunun yanı sıra Efes Antik Kenti ve İzmir merkezde yer alan diğer tarihi turistik yerleri de Eylül ayında rahatça gezebilirsiniz. İzmir’e gitmişken Kordon’da turlamamak olmaz. Hangi ayda giderseniz gidin İzmir Kordon’a mutlaka uğramalısınız.

Eylül Ayında İzmir’de Hava Durumu

İzmir’de Eylül ayının ilk yarısı yüksek sıcaklıklarda geçer. Özellikle ayın 15’inden sonra sıcaklık ortalaması düşer. Bu tarihten sonra günlük en yüksek sıcaklık 23, 24 derece civarlarında olur. Eylül ayının birkaç günü yüksek yağış oranı vardır. Ancak çoğu gününde bu oranın düşük olduğunu ifade edebiliriz. Eylül ayında İzmir’in günlük nem oranı ise %50’dir.

Dipnot: İzmir’deki HaziranTemmuz ve Ağustos aylarına ait güncel hava durumu ve yapılacak hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz sizi şöyle alalım.