Finike Mağaralı Koy | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – ANTALYA

Finike Mağaralı Koy - Antalya
Finike Mağaralı Koy - Antalya

Finike Mağaralı Koy, Antalya’nın Finike ve Demre ilçelerinin arasında yer alan turistik ve son derece dikkat çekici bir koydur. Binlerce yılda doğal bir şekilde oluşmuş olan bu mağara, beyaz kumsalı olan bir plaja sahiptir.

Son yıllarda çok daha popüler bir hale gelen koy, şehrin gürültüsünden ve karmaşıklığından uzaklaşmak isteyen kişiler için son derece ideal bir yerdir. Özellikle doğa ile iç içe vakit geçirmek istiyorsanız Finike Mağaralı Koy’u tercih edebilirsiniz.

Ayrıca: Yolunuzu Antalya‘ya çevirdiyseniz Antalya gezilecek yerler için oluşturduğumuz geri rehberimize de mutlaka bir göz atın derim. :)

Finike Mağaralı Koy Hakkında Güncel Bilgiler

Finike Mağaralı Koy’un içerisinde herhangi bir şekilde işletme bulunmamaktadır. Bu nedenle plaja gelecek olan kişilerin tamamen kendi imkanları ile deniz ve güneşten yararlanacağını ifade edebiliriz. Son yıllarda bu plajın çok daha popüler olmasının çeşitli nedenleri olsa da koy denizi, kumsalı ve içerisinde ki mağarası ile adeta doğal bir görsel şölen sunmaktadır.

Finike Mağaralı Koy Nerede ve Girişi
Finike Mağaralı Koy Nerede ve Girişi

Koy, binlerce yıl boyunca Akdeniz’in hırçın dalgalarını oyup oyuklar oluşturmuştur. Bu sayede karstik kayalıklar büyük bir doğal mağara meydana getirmiştir. Mağara, plajın sol tarafında ve hafif açıklıkta bulunmaktadır. Bu nedenle mağaraya karadan ulaşım bulunmamaktadır. Ancak kumsaldan mağaraya ulaşılmaktadır. Mağaranın içerisinde kumsal bulunmaktadır. Buradaki su sığdır. Yüzerek gelenler buradan karaya çıkarak vakit geçirebilirler.

Yapılacak Aktiviteler

Finike Mağaralı Koy’un içerisinde herhangi bir işletme bulunmamaktadır. Bu nedenle tuvalet, duş ve soyunma kabinleri de yoktur. Bu doğrultuda bu koya giden kişilerin yeme, içme gibi ihtiyaçlarını kendi imkanları ile karşılamaları gerekmektedir. Mağaralı koyda bol bol doğa ile iç içe vakit geçirebilir ve berrak bir suda yüzebilirsiniz. Ayrıca koyun Maldivleri andıran bembeyaz bir kumsalı bulunuyor.

Finike Denizi
Finike Koyu Denizi – Antalya

Koya gün içerisinde çok fazla tekne gitmektedir. Hatta bazen teknelerin yoğunluğu nedeniyle manzaranın biraz bozulduğunu ifade edebiliriz. Bu nedenle tam yaz sezonunda değil de mayıs, eylül gibi oyu ziyaret ederseniz çok daha sakin bir ortamla karşılaşacağınızı söyleyebiliriz. Mağaralı Koy, turkuaz renkli olup son derece eşsiz bir görüntüye sahiptir. Bu doğrultuda mağaraya giriş sırasında ve sahilin girişinde suyun rengi bir ton daha açılarak çok daha harika bir ton karşınıza çıkar.

Finike Koyu Mağarası
Finike Koyu Mağarası

Özetle Finike Mağaralı Koy’da doğa ile iç içe ve sevdiklerinizle eşsiz dakikalar geçirebilirsiniz. Koyun mükemmel, berrak ve tertemiz denizinde yüzebilir, güneşin en güzel halinde güneşlenebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle kalabalık koylardan uzakta bir tatil planlıyorsanız Mağaralı Koy’un tam size göre olduğunu ifade edebiliriz. Antalya’da mükemmel bir tatil planlıyorsanız Finike Mağaralı Koy’u mutlaka tercih etmelisiniz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Giriş ücreti: Koya giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Ziyaret saatleri: Koy için belirli ziyaret saatleri de bulunmamaktadır. Dilediğiniz zaman buraya gidebilirsiniz.

Finike Mağaralı Koy Ulaşım Bilgileri

Açık adres: Boldağ, Pk. 07740 – Finike / Antalya

Nerede?: Koy, Antalya’nın Demre ve Finike ilçelerinin arasında yer almaktadır.

Nasıl gidilir?: Demre merkeze 17 km uzaklıkta, Finike merkeze ise 11 km uzaklıkta olan koy, Antalya merkeze 122 km mesafede bulunmaktadır. Bu doğrultuda Antalya merkezden 2 saatlik bir yolculuk sonunda mağaraya ulaşabilirsiniz.

Antalya Kaş karayolu üzerinde bulunan koyda otopark bulunmamaktadır. Bu nedenle kendi aracınız ile gidecekseniz yol kenarına aracınızı park etmeniz gerekecektir. Bunun yanı sıra koy yaz mevsiminde kalabalık olabileceği için aracınız için park yeri bulma noktasında zorlanabilirsiniz.

Şahsi aracınız ile koy gidecekseniz Antalya Kemer, Adrasan, Kumluca ve Finike ilçelerini geçtikten sonra virajlı bir sahil yolu ile karşılaşacaksınız. Bu yolda herhangi bir yönlendirici tabela bulunmamaktadır. Bu nedenle yavaşça ilerlemelisiniz. Keskin virajlı yolda sonra mağarayı göreceksiniz. Aracınızı müsait bir yere bırakarak koy ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Adrasan’dan bir tekne kiralayarak bu yolu denizden de gidebilirsiniz.

Toplu taşıma aracı kullanacaksanız Kaş ilçesine giden dolmuşlara binmelisiniz. Buradan Fenike ilçesini geçtikten sonra keskin virajlı yola geldiğinizde inmelisiniz. Şoföre Mağaralı Koy’a gideceğinizi söylerseniz o sizi yönlendirecektir.

Konum Bilgisi