İstanbul’a 1.5 saat mesadefe olan Ağva, şehrin gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak isteyenler için ilk tercih edilen bölgelerden biri. Ayrıca Düze, Bolu, Zonguldak ve Ankara’ya da yakın olmasından dolayı gezicilerin hep ilgi odağında.  Peki nedir Ağva’yı bu kadar çekici kılan?. İşte bu yazımızda sizlere bunu anlatmaya çalışacağız.

Ağva, yemyeşil ormanları, bir yanı deniz diğer yanı derelerle çevrili ve muhteşem güzellikleri ile adeta bir cennet. Ayrıca tarihi yapı ve dokularıyla sizlere her anlamda doya doya vakit geçirmenizi sağlatan bu cennet zamanında Osmanlı Devletin’in buraya yerleştirdikleri Türkmen Aşiretlerinin köyleri olma özelliğini de taşıyor.

1- Göksu ve Yeşilçay Dereleri

Bu harika güzelliğin en önemli parçaları Göksu ve Yeşilçay Dereleri. Yeşilçay Deresi üzerinde motor turu ie daha derinliklere giderken bu eşsiz güzelliklerden ayrılmak istemeyeceksiniz. Göksu Deresi daha sığ olduğu için sizi kano ile bambaşka bir deneyime sürüklemeye davet ediyor.

2- Kilimli Koyu ve Kadırga Koyları

Ağva merkeze 7 km mesafede yer alan koylar, bölgenin en sakin ve tamamen 1 gününüzü ayırmanz gereken güzelliklere sahip bir yerleri. Rüzgar ve dalga aşınması sonucu kayaların aldıkları şekillere hayran kalacağınızdan eminiz. Bu kayalardan en meşhuru Gelin Kayası da burada bulunmaktadır.

Doğal değişimler sonucu amfi tiyatro şeklini alan Kadırga koyu gelenlerin en çok ilgisini çeken mekanlaran birisidir.

Kilimli koyu ise çakıl taşlarınan oluşan küçük ve şirin bir koy.

3- Kalemköy

Ağva’nın en eski yerleşim alanlarından birisidir. Yapılan araştırmalarda çok sayıda tarihi kalıntılara rastlanmıştır. Özellikle Roma döneminen kalma mezar taşları ve kilise kalıntıları dikkat çekmektedir.

4- Hacıllı Köyü

Köyde 3. Ve 4. Yüzyıllara ait bulgular, kale kalıntıları ve Gürlek Mağarası ve Kurudere Şelalesi, Hacıllı Şelalesi ziyaretçilerin en çok uğradığı noktalardır. Gürlek Mağarası, yol boyunca yeşil ve sarıya boyanmış vadisi ve yer yer oluşan küçük göletleri ile sizleri büyülemeyi başaracaktır. Kurudere Şelalesi ise bahar aylarında tam bir doğa harikası. Kendi göletine sahip 5-6 metrelik şelaleyi mutlaka görmelisiniz.

5- Ağva Plajı

Ağva Plajı, Ağva’nın sahip olduğu Göksu ve Yeşilçay Nehirlerinin denize döküldüğü noktada yer alıyor. 3 km uzunluğunda ve 100 metre genişliğinde olan Ağva Plajı, Ağva Merkez’e de oldukça yakın. Plajda, tuvalet, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye kiralama gibi olanaklar mevcut. Ayrıca plajın yakınlarında pek çok yeme-içme mekanı, eczane ve sağlık ocağı da bulunuyor.

6- Kurfal Altı Plajı

Göksü Deresi’nin denize döküldüğü noktadan başlayan ve batı ucundaki kayalıklarda son bulan Kurfal Altı Plajı, oldukça uzun bir kumsal. Eğer ince kum arayışındaysanız ve kalabalıktan hoşlanmıyorsanız, Ağva’da denize girebileceğiniz en ideal plaj burası. Kumsalın orta noktasında bir kamping alanı bulunuyor. Şezlong ve şemsiyelerinizi oradan kiralayabilmeniz mümkün.

BONUS

Ağva’da pek çok yürüyüş ve bisiklet parkuru bulunmaktadır. Size uygun parkuru seçerek trekking yapabilir veya bisiklet kiralayarak parkurların tadını çıkarabilirsiniz. En meşur 5 parkur;

Kurfallı Ormanı Parkuru: Toplam Uzunluk: 2 Km. ve Zorluk Derecesi: 1

Dudu Bayırı Tepesi ( Binyıllık Ağaçlar Ormanı ) : Toplam Uzunluk: 2 Km. ve Zorluk Derecesi: 1

Aşıklar Yolu : Toplam Uzunluk: 2 Km. ve Zorluk Derecesi: 1

Kilimli Doğa Yürüyüşü: Toplam Uzunluk: 5 Km. ve Zorluk Derecesi: 1-2

Onbirgöller Vadisi ve Hacıllı Şelaleleri Parkuru: Toplam Uzunluk: 6 Km. ve Zorluk Derecesi: 1-2