Ana sayfa Gezilecek Yerler

Bozdağ Kayak Merkezi / İzmir

Ödemiş Bozdağ Kayak Merkezi - 01
Bozdağ Kayak Merkezi - 01

Havaların her geçen gün biraz daha soğuması kışın habercisi oldu. Yaz mevsiminde deniz ne anlam ifade ediyorsa kışın da kar, kayak aynı anlamı ifade eder.

Ülkemizde hizmet veren birçok kayak merkezi şimdiden ziyaretçileri için bu yılın hazırlıklarına çoktan başladı ve artık yavaştan kar yağışını beklemeye başladılar.

Bugünkü yazımızda sizler için İzmir sınırları içinde bulunan Bozdağ Kayak Merkezi’nden bahsetmek istiyoruz.

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Eğer Türkiye’deki Kayak Merkezleri hakkında daha fazla bilgi isterseniz şöyle buyurun.

UYARI: İşletme Kalıcı Olarak Kaptıldı!

Bozdağ Kayak Merkezi Genel Bilgiler

Ödemiş Bozdağ Kayak Merkezi - 03
Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Bozdağ Köyü’nde bulunmaktadır. İzmir’e uzaklığı yaklaşık 110 km olan kayak merkezi, kış aylarında ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlamak için gerekli özeni gösterdiğini söyleyebiliriz.

Kayak merkezi, 1700 – 2157 metre yükseklikleri arasında kurulmuş olup kayak sezonu aralık ayında başlayıp mart ayına kadar devam etmektedir. Dağın kuzey yamacında alp disiplini kayak uygulamaları yapmak için gerekli alanlar bulunmaktadır.

Coğrafi konum açısından çok fazla ormanlık alana sahip olan Bozdağ, kayak dışında doğal güzellikleri, piknik alanları ve mesire yerleri ile yerli – yabancı ziyaretçilerini her yıl ağırlamaya devam ediyor. Ege Bölgesi’nin Uludağ’ı olarak kabul edilen Bozdağ, kış turizmi dışında yaz mevsiminde de hizmet vermektedir.

Bozdağ Kayak Merkezi, hafta sonlarında 15 bine kadar ziyaretçiyi ağırlarken kayak merkezinde 1500 araç kapasiteli otopark da bulunmaktadır. Kayak merkezindeki kar kalınlığı ise 80 – 120 cm arasında değişmektedir.

Bozdağ Kayak Merkezi Pist İmkanları

Bozdağ Kayak Merkezi’nde rahatça zirveye ulaşmak için çeşitli ulaşım araçları da bulunmaktadır. Dilerseniz bunlar hakkında bilgiler verelim.

  • Kayak merkezinde 650 metre çıkış 1200 metre iniş, 450 metre çıkış 900 metre inişli teleski,
  • Saatte 1000 kişi taşıma kapasiteli 1549 metre uzunluğunda telesiyej bulunmaktadır.

Bozdağ’ın özellikle kuzey tarafına bakan yamaçlara yakın bölümlerde Alp disiplini kayak uygulamaları yapmak için son derece elverişli yerler bulunmaktadır. Kayak merkezinde 3 adet mekanik tesis bulunmaktadır.

İki tepe arasındaki kot farkı yaklaşık olarak 350 metre civarındadır. Kayak yapmaya uygun olan pistin uzunluğu ise 3.000 metre civarında olup uzmanlara göre bu uzunluk, uluslar arası yarışların yapılabilmesi için yeterli olduğu vurgulanmaktadır. Pistler, gerek acemi kayakçılar için gerekse usta kayakçılar için ideal olduğunu söyleyebiliriz.

Konaklama İmkanları

Kayak merkezinde bulunan otellerden biri olan Bozdağ Kayak Merkezi Oteli, Balçova Termal tarafından işletilmekte olup ziyaretçilerine en iyi hizmeti sunmaya özen göstermektedir.

Toplamda 20 oda ( 16 oda, 4 suit oda) ile hizmet veren otelde, dileyenler kayak malzemeleri ve diğer gerekli malzemeleri satın alma ya da kiralama şansına sahipler.

Bozdağ Kayak Merkezi Oteli Telefon: 0533 664 11 51 – 0232 259 14 00

Bozdağ Kayak Merkezi’nde bulunan bir diğer otel ise Gölcük Prenses Oteli’dir. İlk olarak 1929 senesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün dinlenmesi için inşa edilen tesise zaman içinde çeşitli ilaveler yapılarak günümüzdeki halini almıştır.

Müşteri memnuniyetini ön planda tutan Gölcük Prenses Otel’in tescilli bölümünde 14 oda, ilave bölümlerde ise 37 oda, toplamda 51 odası bulunmaktadır. Mistik bir havaya sahip olan otelde keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Gölcük Prenses Oteli Telefon: 0507 240 32 10 – 0232 558 11 15

Bozdağ Kayak Merkezi Ulaşım

İzmir’e geldikten sonra Bozdağ’a ulaşmak için iki farklı seçenek bulunmaktadır;

  • İzmir’den sırasıyla Kemalpaşa – Turgutlu – Sart istikameti takip edilerek Bozdağ’a ulaşabilirsiniz.
  • Bir diğer alternatif ise İzmir – Torbalı – Ödemiş – Birgi güzergahıdır.

İzmir’den Bozdağ’a olan uzaklık 110 km olup, şehir merkezinden belirli saatlerde kayak merkezine otobüsler de hareket etmektedir.