Ülkemiz için oldukça önemli kanyonlara sahip olan, Karadeniz’in güzel şehirlerinden olan Kastamonu’dayız. Aynı zamanda benim memleketim olan ve üniversite hayatımı da geçirdiğim yer olan Kastamonu’da yapılan her çalışmaya beni daha da heyecanlandırıyor.

Bu yazımızda Azdavay ilçesinde bulunan dünyanın en büyük 4. kanyonu olan Çatak Kanyonu üzerine inşa edilen Çatak Kanyonu Seyir Terasından bahsedeceğiz.

Çatak Kanyonu Seyir Terası Yapımı

21 Temmuz 2017 tarihinde yapımına başlanan Çatak kanyonu seyir terası ilk olarak 4 Eylül 2017 tarihinde ziyarete açıldı. Bayram dolayısı ile oldukça yoğun olan kentten ve diğer ilçelerden yaklaşık 10 bin kişi burayı 1 hafta içerisinde ziyaret etmiştir. Böylece açılışı itibari ile istenilen turizm sayısına ulaşılmıştır.

Çatak Kanyonu

Yaklaşık  25 ton metal, 10 ton cam ağırlığı olan teras 60 tonluk ağırlığı ile boşluk üzerinde duracak. Bu ağırlığı taşıması için arka tarafta 900 tonluk çelik ve  beton inşa edilmiştir.

Burada dikkat çekmek istediğimiz bir başka konu yaklaşık 1500 metre uzunluğa sahip Çatak Kanyonu Engelli Yürüyüş yolu da hizmete açılmıştır. Engelli vatandaşlarımızı düşünüp böyle bir hizmet sunan yetkililere de teşekkür ederiz. Projenin toplam maliyeti 2 Milyon Türk Lirası civarında olmuştur.

Çatak Kanyonu Seyir Terası Özellikleri

Terasın Kanyondan yüksekliği 450 metredir.

250 kişi kapasitelidir.

Teras üzerinden Çatak Kanyonunun yaklaşık 7 kilometrelik kısmının yanı sıra Devrekani Çayı da izlenebilmektedir.

Cam terasın boşluktaki boyu 15 metre, genişliği ise 10 metredir.

Ziyaret Saati ve Terası Giriş Ücreti: 2023

Ziyaret saatleri: Dünyanın en büyük 4. Kanyonu olan Çatak Kanyonunun eşsiz güzelliğini sergileyen Seyir Terasını Sabah 09:00 ile Akşam 18:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Giriş ücreti: Şuan için herhangi bir giriş ücreti talep edilmemektedir. Ancak ilerleyen zamanlarda diğer cam teraslar gibi yaklaşık 50 TL arasında giriş ücreti talep edileceğini tahmin ediyoruz.

Çatak Kanyonu Seyir Terası Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Çatak Kanyonu Milli Parkı – Azdavay / Kastamonu

Ulaşım: Kastamonu otogarından Azdavay ilçesine giden servis araçlarını kullanarak Azdavay’a ulaşabilirsiniz. Daha sonra taksi veya servis ile Seyir Terasa gidebilirsiniz. Özel araç ile ise; Kastamonu merkezden Azdavay tabelalarını takip ederek Azdavay’a geldikten sonra buradan Çatak Kanyonu Milli Parkı tabelaları takip edilerek cam terasa ulaşılabilir. Konum bilgisi için tıklayın.