Ana sayfa Gezilecek Yerler

Dupnisa Mağarası / Kırklareli

Dupnisa Mağarası 02
Dupnisa Mağarası 02

Kırklareli’ne gidecekseniz eğer, mutlaka Dupnisa Mağarasını görmeniz gerek. Demirköy ilçesinde Sarpdere Köyünün 5-6 km güneybatısında yer alıyor. Bu mağara tam üç tane girişe sahip. Toplam da 3000 metre uzunluğunda ve ilk 1000 metresi suyla doludur. Mağarada birde Türkiye ve Bulgaristan sınırını çizen Rezve Deresinin kaynağının doğduğu nokta var. Mağaranın birinci kapısının ismi Dupnisa Dolin ismini alıyor. İkincisi ise, kuru mağara, üçüncüsü de kız mağarası adını alıyor. Bu girişlerden en derini 400 metreyi aşan derinliğiyle Dupnisa Dolindir.

Dupnisa Mağaraya dair biraz bilgi

Dupnisa’nın en güzel özelliklerinden birisi, Trakya Bölgesinin tek turizme açık olan mağarası olması. Yarasaların bulunduğu mağara, oldukça korkutucu bir ortam havasına sahip. Mağara ilk defa 2003 senesinde turizme açıldı. Daha önceleri herhangi bir ziyaretin gerçekleşmesi imkansızdı çünkü içerisinde yürümek ve dolaşmak için platformlar yoktu. Sadece profesyonel dağcılar gezebiliyordu. Daha sonra Turizm bakanlığı tarafından yapılan çalışmalarla, herkesin gezebileceği turistlik bir alan olması sağlandı. Platformlarla desteklenen yürüyüş koridorları ve ışıklandırma sistemleri yapıldı. Mağara 2 bin 720 metre derinliğe sahip olsa da, şimdilik bunun sadece 500 metresi gezilebiliyor. Bu seviyeden aşağıya ancak profesyonel dağcılar inebiliyor. Zaten kimsenin de magmayı merak ettiğini zannetmiyorum.

Yarasaların üreme mekanı olan mağara, 16 türde 33 bin farklı yarasa türüne yuvalık yapıyor. Bu anlamda mağara’nın eko sisteme katkısı çok büyük. Mağarayı ilk açıldığı 2003 senesinde 120 bine yakın kişi ziyaret etti. O seneden sonra bu rakam giderek artış gösterdi. Son zamanlarda mağaraya olan ilgi, Kırklareli esnafının da yüzünü güldürüyor.

Mağarada görsel şölen sizi bekliyor

Mükemmel bir ışıklandırma var. Her yer sarı ve beyaz karşımı. Mağaraya su yolları birçok sarkıt oluşturmuş. Tabi sadece su yolları değil sarkıtların oluşmasının sebebi, birçok jeolojik olay sonrasında birbirinden farklı figürler ortaya çıkmış. Mağaranın içerisinde öncelikle düz bir yoldan ilerliyorsun. Daha sonra ise, yukarılara tırmanman için uzun merdivenler seni bekliyor. Korku filmlerinde ki gibi… Ama görülmeye değer eserler var. Soğuk içerisi. Aynı zamanda nemli bir hava var. Basıncın arttığını hissedebiliyorsun. Üzerinize hırka alarak içeriye girmeniz gerekir. Yürüme panellerinden dışarı çıkmadığınız takdirde, herhangi bir düşme veya yaralanma tehlikesi yaşamazsınız.

 

Dupnisa Mağarası Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri

Mağara girişi ücreti: Normal: 20 TL. – Öğrenci Ve Gazilere: 10 TL. dir.

Mağaranın ziyaret saatleri sabah 8, akşam 5 şeklinde. Eğer bu saatler dışında girerseniz, ışıklandırma sisteminin devre dışı olduğunu görebilirsiniz. Tavsiyem, akşamları gitmemeniz çünkü, korku filmlerindeki gibi yarasaların saldırısına uğrayabilirsiniz. Bunun yanında 15 Mayıs-15 Mart tarihleri arasında ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Bu tarihlerin sırrı, kışın yarasaların kış uykusuna yatmış olması. Bunların rahatsız edilip, ölmemeleri için kışın ziyaret yasak. Bazı kişiler mağaranın içindeki su havzasının kışın arttığından dolayı ziyaretin yapılmadığını söylüyorlar. Ancak bu bilgi uydurmadır. Asıl kapalı olmasının sebebi, yarasaların rahatsız olup, ölmesine sebep olmamaktır.

 

Dupnisa Mağarası, Nerede Nasıl Gidilir ?

Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine uğradıysanız, Sarpdere Köyüne yaklaştınız demektir. Buradan sonra varsa özel arabanızla 5-6 kilometre güneybatıya doğru yol alacaksınız. Bu 5-6 kilometre boyunca Istıranca dağlarını seyre dalacağınızdan dolayı yol boyunca farklı bir görsel şölen yaşayacağınızı not etmem gerekiyor. Dupnisa Mağarasının girişine geldiğinizi gösteren levhaları gördüğünüzde, arabayı müsait bir yere koysanız, iyi olur. Özel arabası olmayanlar köyden kalkan minibüslerle Dupnisa Mağaralarının girişine kadar gelebilirler. Orman içerisinde biraz daha ilerleyerek, mağaranın girişine giriyorsunuz. Buradan sonra havanın serinlediğini hissedersiniz. Bu nedenle yanınıza hırka almayı sakın unutmayın.

 

Dupnisa Mağarası Resimleri

 

 

Dupnisa Mağarası Krokisi

1 YORUM

Comments are closed.