Kadıköy’de şehrin göbeğinde adeta saklı bir cennet Fenerbahçe Parkı. Park nerede?, nasıl gidilir ve parkta neler yapılır? hepsi bu yazımızda.

Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe Spor Kulübü Faruk Ilgaz Tesisleri ve Kalamış Marina’ya komşu olan park adını ucunda bulunan 1562 tarihli fenerden alan bir ada üzerinde yer alıyor. Yat limanının yapılışıyla birlikte karadan iyice ayrılan bölge sonradan bir yaya ve araç köprüsüyle karaya yani Fenerbahçe burnuna bağlanmış. Çok eski dönemlere tanıklık etmiş olan park Doğu Roma İmparatoru Iustinianus’un eşi Theodora’ya ait bir sarayın kalıntılarını barındırıyor. Hatta parkın yer aldığı alanın bu sarayın bahçesi olduğu biliniyor. İmparatorun burada yaptırmış olduğu mendirek ise zamanla kaybolup gitmiştir. Osmanlı devrinde fenerin inşasıyla birlikte “Bağçe-i Fener “ olarak anıldığı ve Kânun-i Sultan Süleyman’ın da buraya sık sık geldiği biliniyor. Bugünkü fener 1837’de II. Mahmut döneminde yenilenen fener.

Fenerbahçe Parkında Ne Yenir?

Parkta, 5 adet kafe yer alıyor. Bunlardan bazıları şadırvanlara yerleştirilmiş. En çok bilineni ise Romantika. Parkla adeta bütünleşen restoran, camekânlı oturma mekânı, Venedik’ten gelen büyük avizeleri, çiçek dekorları ve uçuşan kuşlarıyla farklı bir atmosfere sahip.  Pazar günleri açık büfe kahvaltı sunan restoranda pastane türü atıştırmalıklar bulmanız da mümkün. Çayınızı kahvenizi kafelerden temin edebilir ve getirdiklerinizle piknik de yapabilirsiniz.

Fenerbahçe Parkında Nereler Gezilir?

Park şehrin içinde şehirden uzak olmanın keyfini yaşayabileceğiniz yegâne yerlerden biri. Özellikle bahar aylarında erguvan ağaçlarının çiçek açmasıyla pembe renge bürünüyor. Yaklaşık 150 yaşındaki sakız ağacı da görülmeye değer.

Minyatür bir hamamın da yer aldığı parka ait detaylar arasında en dikkat çekeni, köprünün girişinde, Belgin Doruk, Ayhan Işık ve Sadri Alışık’ın heykelleriyle oluşturulan “Küçük Hanımefendi” filmine ait canlandırma. Canlandırma diyoruz çünkü rejisör koltuğu ve kamera eklemesiyle tam bir film seti kurulmuş.

Patenle kayanların yanı sıra, yürüyüş ya da koşu yapanları da sıklıkla görmeniz mümkün.
Parkın en özel ziyaretçileri ise düğün fotoğrafçıları eşliğinde gelen ve parkın doğal güzelliğini özel günlerine dâhil etmek isteyen gelin ve damatlar.

Fenerbahçe Parkı Fotoğrafları

Fenerbahçe Parkı Nerede? Ve Nasıl gidilir?

Adres: Fenerbahçe Mah, Tur Yolu Sk., 34726 – Kadıköy / İstanbul

Nasıl Gidilir: Toplu Taşıma İle; FB1 ve FB2 hatlarını kullanabilirsiniz.

Özel araç İle gelecekseniz; Fenerbahçe Stadyumu’nun yanından devam edip, Fener Kalamış caddesinden kolayca ulaşmanız mümkün. Aracınızla gelecekseniz ücretli otoparktan faydalanabilirsiniz.