Ana sayfa Gezilecek Yerler

Gökpınar Gölü / Sivas

Gökpınar gölü Sivas'ın Gökpınar Gürün
Gökpınar Gölü - Gezi

Gökpınar gölü Sivas‘ın Gökpınar Gürün’de bulunan doğal bir akvaryum’dur. Kısaca Gökpınar gölü nerede, nasıl gidilir, gezi notlarımız la başlayalım. Burası için saklı cennet mi desek, tabiatın bir mucizesi mi desek bilemedik doğrusu.  İlk bahar aylarının gelmesiyle birlikte turkuaz’ın mavisi ve yeşilin güzelliği ile adeta cennetten bir bahçeye dönüşen bu göl yaz ayları geldikçe güzelliğine güzellik katıyor.

Gökpınar gölü Sivas'ın Gökpınar Gürün
Gökpınar Gölü

Gölün suyu o kadar temiz ve sağlıklı ki köy halkı burayı içme suyu olarak ta kullanmaktadır. Biz tadına bakmadık ama söylenene göre bu su billur gibi berrak ve zemzem suyu kadar tatlı ve soğuk bir suymuş. Köy halkı demişken Göl, Gürün’in Yelken ve Karahisar köyleri arasında kalmaktadır. Ayrıca Gölden akan çay üzerinde kurulan alabalık tesisleri çevrede ki halkın geçim kaynağını oluşturmaktadır.

Gölün alanı ortalama 3000 metrekare ve 1400 metre yüksekliğindedir, derinliği ise 10 metre olduğu söylenmekte. Gölün rengi mavi renginde olduğu için bu adı almıştır. Suyunun çok soğuk ve berrak olması sebebiyle çok iyi ve tatlı alabalık yetişmektedir. Ve devlet tarafından da yapılan suni alabalık üretim tesisleri kurulmuştur. Gölün etrafında ise kayısı ağaçları ve diğer ağaçlarla kaplı bulunmaktadır. Gölün kıyısında bir motel bulunmaktadır. Mesire yeri olarak bulunmaz bir güzelliktedir.

Gökpınar Gölü Dalış
Gökpınar Gölü Dalış

Gölde küçük bir kayık ta bulunmaktadır. Gökpınar Gölü’nde doğan Gökpınar Çayı, Malatya İlinde ki Karakaya Barajına ulaşana kadar 150 Km lik yol kat eder. Rafting sporu ile ilgilenen insanlar için görülmeye değer harika bir yerdir.

Ayrıca göl dalış eğitimi alan ve dalış sporları ile uğraşanların uğrak noktasıdır. Ve bildiğimiz kadarı ile isteyenler ücret karşılığında dalış ta yapabiliyor.

Ulaşım bilgilerine sayfamızın sonundan ulaşabilirsiniz.

Son olarak ta sizi göle ait güzel bir video ile başbaşa bırakıyoruz.

Gökpınar Gölü Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Yelken Köyü – Gökpınar Gürün / Sivas

Sivas – Gökpınar gölü arası: 147 km. dir. Ortalama ulaşım 2,5 saat sürmektedir.

Nasıl Gidilir?: Kayseri Malatya yolu üzerinde Çayboyu mahallesinden Gökpınar Gölü’ne giriş yapabilirsiniz. Yaklaşık 10 kilometre uzaklıkla olan Gökpınar Gölü’ne gerek kendi aracınız, gerekse kalkan minibüsler yada taksi ile de ulaşabilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.

1 YORUM

  1. gökpınar gölüne uzun yıllar önce gitmiştim ve yıllar sonra dün gitmek nasip oldu.o günden bu güne değişen bir tek restaurant olmuş.yeni restaurant yapılmış onun dışında değişen birşey yok.oysaki böyle doğa harikası olan yerin çevre düzenlemesi çok daha güzel olabilir.ayrıca oraya gidecek olanlara tavsiyem yiyeceklerini kendileri götürsün,çünkü restaurant da hizmet kalitesi sıfır.yemek için bir saat beklersiniz.hizmet yok,hoşgeldiniz demekten aciz bir personel ,asık suratlı karşılama,sipariş verdiğinizde sanki canlarını istemişsiniz gibi bir tavır sergileniyor.hiç memnun kalmadım.gidecek olanlar bunuda dikkate alsınlar bence.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.