Ülkemizde bulunan güzellikler bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Her yerinden adeta bir güzellik fışkıran ülkemizde sıradaki durağımız Tokat. Tokat’ta bulunan Harami Yaylası bu yazımızın konuğu.

Harami Yaylası Hakkında Bilgi

Tokat ilinin Almus ilçesi sınırları içerisinde bulunur. Almus ilçesi Tokat merkezine 36 kilometre uzaklıkta olup yaylaları ile ünlü bir ilçedir. Rakımı 832 metre olan Almus daha çok Baraj Gölü, Hubyar Tekkesi ve Dumanlı Yaylası ile meşhur olsa da son zamanlarda Harami Yaylası ile de adından söz ettirmeye başlamıştır. Almus ilçesine 4 kilometre mesafe de olan Harami Yaylası, yemyeşil doğası, buz gibi yeşilırmağı, cıvıldayan kuşları, eşsiz manzarası ve daha pek çok güzelliği ile artık sadece bölge halkı tarafından değil pek çok tatilci için gezilmesi gereken bir yer konumunda.  Bilinirliği arttıkça hem yayla turizmine hem de Tokat turizmine oldukça katkı sağlayacağını söyleyebiliriz.

Harami Yaylası Özellikleri

Yaylanın en büyük özelliği Yeşilırmak’ın başlangıç noktasının burada olması. Irmak üzerinde bulunan asma köprü kullanılarak karşıdan karşıya geçmek mümkün.

Bir başka özelliği ise Yeşilırmak havzası ve Baraj Gölü’nün alt kısmında olmasından dolayı tertemiz havası ve yemyeşil doğası.

En etkileyici özelliği ise, Tokat ilinin en yeşil bölgesi olması. Bu özelliği ile pek çok farklı çiçek ve ağaç türünü barındıran Yayla, yeşilin birbirinden güzel tonlarını cömert şekilde bizlere sergiliyor.

Harami Yaylasında Yapılabilecek Etkinlikler

Doğa Sporları: Yürüyüş, koşu, tırmanış gibi pek çok sporu yapabilirsiniz.

Olta Balıkçılığı: Bölgeye yakın mesafede bulunan Baraj Gölü’nde ya da Yeşilırmak’ta oltanız varsa balık tutabilirsiniz.

Fotoğrafçılık: Tarif edilemez güzellikte olan yayla fotoğraf tutkunlarının görmek istedikleri yerler arasına girmeyi başarmış durumda.

Piknik & Mangal: Yeşilırmak kenarında ister piknik yapın isterseniz de mangal. Karar tamamen sizin. Sadece küçük bir tavsiye de bulunmak isteriz. Sabah 9 gibi yaylada olup güzel bir kahvaltı yaparak güne zinde başladıktan sonra güzel bir yürüyüş ve size uygun aktiviteleri yaptıktan sonra mangalı yapıp güzelliğin tadına daha fazla varın deriz.

Harami Yaylası Fotoğrafları

Harami Yaylası Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Almus Barajı Altı, – Almus / Tokat

Nasıl Gidilir: Tokat merkezden Yaylaya giden herhangi bir toplu taşıma aracı olmadığı için malesef ulaşım sadece özel araç ile sağlanmaktadır. Ehliyetiniz varsa araç kiralayıp buraya ulaşmanızı tavsiye ederiz. Ulaşıma gelince de; Tokat Merkeze geldikten sonra Almus tabelaları takip edilerek Yaylaya ulaşılabilir. Konumbilgisi için tıklayın.