Ülkemizin en önemli turizm bölgelerinin başında gelen Akdeniz bölgesinde keşfedilmeyi bekleyen bir yerdir İnsuyu Mağarası. Bu yazımızda Mağara hakkında genel bilgilerin yanı sıra İnsuyu Mağarası giriş ücreti, ziyaret saatleri, nasıl gidilir? ve neler yenir? sizler için araştırdık.

İnsuyu Mağarası Hakkında Genel Bilgiler

Torosların arasında kalan içerisinde küçük gölcüklerin yer aldığı bir mağaradır. İnsuyu, ülkemizde turizme açılan ilk mağara olma özelliğinin yanı sıra şeker ve mide rahatsızlıkları olanlar için ziyaret etmeleri gereken bir yer olarak tavsiye edilmektedir. Burdur’un gerekli su ihtiyacını karşılamak açısından içerisinden su çekilmiş, etraftaki patates tarlalarını sulamak için bilinçsizce artezyen kuyuları açılmıştır. Bu iki sebep yüzünden mağara içerisindeki 9 adet göl zamanla kurumuştur; fakat ne hikmettir ki yağan aşırı yağmur sonucunda mağara içinde tekrar sular birikmiştir.

Mağaranın İçerisinde sarkık ve dikitler mevcuttur. Bunlar karstik arazi şekillerinden dolayı damlataş oluşumu şeklindedir. Oluşumları belki 10.000 belki 15.000 yılı almıştır.

597 metre uzunluğunda olan mağara yaz ve kış mevsimlerinde 14 santigrat derecede kendini sabitler. İçinde serin bir hava akımı vardır. Yazın gidiyorsanız bölge sıcağına aldanmayın ve üzerinize ceket, hırka tarzı bir şeyler giyin.

597 metre uzunluğun sonunda Büyük Göl vardır fakat pek büyüklüğünden söz edilemez duruma gelmiştir. 3 farklı ufak gölcüklere ayrılmıştır. Oysa 80’li yıllara kadar üzerinde sandalla seyahat edilebilen bir göl niteliği taşımaktaydı.

Diğer bir göl de Dilek Gölü’dür. Buraya bozuk paralar atılıp dilekler dilenirdi yine gölün kuruması ile ne dilek dilenecek bir su ne de göze hitap eden bir göl kalmıştır.

Etrafında Burdur halkının ürünlerinin satıldığı festival gibi bir panayır düzenlenir.

İçerisindeki sular hakkında bir rapor hazırlanmıştır ve bu raporda suların; egzama, hemoroit, astım gibi rahatsızlıklara birebir geldiği yazılmıştır.

Fotoğraf çekme konusunda herhangi bir kısıtlama yok. Dilediğiniz şekilde fotoğraf çekebilirsiniz; fakat ışıklandırmanın az olmasından kaynaklı yanınızda fener taşımanızda fayda var.

İnsuyu Mağarasında Ne Yenir? Ne İçilir?

Mağara etrafında bulunan kafelerde ya da gözleme pişiren teyzelerin patatesli, kıymalı gözlemelerinden tatmadan dönmemeniz gerekir.

Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Ziyaret Saatleri: 08:30 – 17:00 – Yazın (19:00) kadar açıktır.

Giriş Ücretleri: Sivil: 10 TL. — Öğrenci: 7 TL.

Maalesef Kültür Bakanlığı’na bağlı olmayıp valiliğe bağlı olduğu için müze kart geçmemektedir.

İnsuyu Mağarası Fotoğrafları

İnsuyu Mağarası Nerede?, Nasıl Gidilir?

Adres: İnsuyu Yolu, 15000 Çatağıl Köyü –  Merkez / Burdur

Telefon: 0248 232 22 10

Nasıl Gidilir:  Burdur- Antalya yolunun 13. Kilometresini geçtikten sonra İnsuyu Mağarası şeklinde ayrılan kahverengi tabelayı takip ederek 900 metrelik asfalt yoldan mağaraya ulaşabilirsiniz. Çatalağıl köyü sınırlarında bulunur.Konum için tıklayın.