İstanbul’da Çikolata Lezzetinin Hakkını Veren 21 Meşhur Çikolatacı

Siz de benim gibi “çikolata” kelimesini duyunca kendinden geçenlerden misiniz? İşte bu yazı tam size göre. “İstanbul’un en Meşhur Çikolatacılarını” bu yazımızda sizler için derledik. Aman diyim sakın yanınızda cephaneniz yoksa bu yazıyı okumaya başlamayın çünkü okurken çikolata krizine girmemek mümkün değil.

1- Çikolata Dükkanı

Mekan adeta kutu gibi. Birbirinden güzel ey yapımı çikolataların kokusunu ve tadını alan tekrar tekrar geliyor. Mekanın dışına atılan masalarda oturup çikolatanızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Adres: Caferağa Mah. Yeni Fikir Sokak No:1, Kadıköy, İstanbul

2- Rumeli Çikolatacısı

Bir çikolata nasıl göze daha güzel gösterilebilir? Burayı ziyarert etmeden fikir sahibi olmayın derim. Camekanları, Şerbet Havuzu, Atmosferi ve tabi ki eşsiz çikolataları ile favorilermiz arasında.

Adres: Osmanağa Mah. General Asım Gündüz Caddesi No:24, Kadıköy, İstanbul

3- J’Adore Chocolatier

Biberli çikolata. ( Nokta ) Nasıl olur diye düşünmeyin ve ilk fırsatta gidip tadın.

Adres: Asmalımescit Mah. İstiklal Caddesi, Emir Nevruz Sokak, No 22, Beyoğlu, İstanbul

4- Beyoğlu Çikolatacısı

İlk olarak bir bayram günü uzun bir kuyruk bekledikten sonra tatmıştım bu lezzeti ve bir daha bırakamadım. Tarih ve çikolata kokularını aynı anda alabileceğiniz bir mekan. Kuyruk ne kadar uzun olursa olsun beklemeye değer.

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mah. İstiklal Cad. No:69/A, Beyoğlu, İstanbul

5- Godiva

Bu listedeki çikolatacılara bir sıfat verecek olsaydım buraya kesinlikle coll derdim. Mekan olarak da tat olarak da gerçekten insanın ruhuna işliyor.

Adres: Şenlikköy Mah. Yeşilköy Halkalı Cad. No:93 Zemin Kat No:56 Aqua Florya AVM Florya /İstanbul

6- Vakko

Herhangi bir özel gün ya da sadece birsine kendisini özel hissettirme çabanız ilk aklınıza gelmesi gereken marka. Çoğumuz kıyafet markası olarak bilsekte Çikolataları da bir o kadar kaliteli.

İletişim için resmi sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

7- Çikolata Fabrikası

Dünya üzerindeki en güzel fabrika. Üstelik Teşvikiye ve Caddebostan’ta olmak üzere 2 şubesi ile Türkiye’de. Böyle fabrikada gönüllü çalışmak istediğinizi hissedebiliyorum.

Adres: Muradiye Mahallesi, Hüsrev Gerede Cad. 45/A, 34357 Beşiktaş/İstanbul

8- Maria Antoinette 

Sevgililer gününde alacağınız özel kutulu çikolata ile hediye derdinden kurtulun. Kutuların öyle güzel tasarımı var ki atılmaya kıyılamayacak kadar güzel ve özel. Mekan sizi alıp çok eskilere götürüyor. Bağımlılık yapacak kadar güzel bir lezzete sahip mekan vazgeçilmezleriniz arasında yerini alacak.

Adres: Teşvikiye Mah. Ihlamur Yolu 13/A, Nişantaşı, İstanbul

9- Butterfly Handmade Chocolate

2003 yılında hayatımıza girmesi ile çikolata sekterüne bambaşka bir boyut kazandırdı. El yapımı ve katkı maddesiz çikolataları ile gönlümüzde yer edindi. Akmerkez ve İstinye Park’ta olmak üzere iki şubesi var.

Adres: İstinye Bayırı Cad. İstinyepark Alışveriş Merkezi No:11 D:L434

10- Çikolata Kahve

Sıcak çikolata için birinci tercihim Çengelköy’de bulunan bu 4 katlı mekan. Çikolataları da enfes. Daha ne olsun?

Adres: Çengelköy Mahallesi, Albay Hüsamettin Ertürk Sokak ( Derecik Sokak) No:8, 34680 Üsküdar/İstanbul

11- By IVAN

Vakko’nun çikolata ustası tarafından kurulmuş. Şu an Suadiye, Ayşeçavuş ve Çekmeköy olmak üzere üç farklı şubesi mevcut. Yolunuzu düşürmenizi tavsiye ediyorum.

Adres: İsmail Sok. No: 49/A Suadiye, Kadıköy

12- Bınd Chocolate

İsminden dolayı yabancı bir marka gibi dursada aslında ülkemizde bir aile tarafından üretiliyor. Burayı farklı kılan sadece lezzeti değil, çikolatalar dizaynı ve özel kutularıyla da son derece etkileyici.

Adres: Galleria AVM Ataköy 1. Kısım Rauf Orbay Cad. No: 6/C Z-22 Ataköy, Bakırköy

13- L’art Du Chocolat

Özel günler için bir öneri daha. Tadıyla, kokusuyla, dizaynıyla kısacası her şeyi ile sizi mahcup etmeyen lezzet.

Adres: Nispetiye Cad. No: 36, Etiler

14- Divan Pastanesi

Türkiye çapında üçü Ankara’da, 14’ü İstanbul’da olmak üzere tam 17 şubesi bulunuyor. Konu çikolata hediye etmek ise azımsanmayacak kadar büyük bir kesimin vazgeçilmez markası Divan’dır.

Adres: Karaağaç Caddesi, Kanlı Sokak, No: 2 Sütlüce

15- Pelit Pastanesi

Pelit’in tatlıları ve pastaları hepimizin malumu. Çikolatasının da en az tatlıları ve pastaları kadar lezzetli olduğuna inanabilirsiniz. Tam 56 yıldır bizlerle birlikte olan ve 1994 yılından beri de çikolata yapan Pelit, tadı ve sunumuyla sonuna kadar bu listeye girmeyi hak ediyor.

Adres: Eski Büyükdere Cad. No: 22 Park Plaza Levent

16- Baylan Pastenesi

Cumhuriyet ile yaşıt olan Baylan 1923‘te Lenas biraderler tarafından ilk olarak Beyoğlu’nda açılmış. O günden bugüne çok şey değişse de buranın çikolatalarının tadı asla değişmemiş.  Hâlâ tüm çikolata ve pralinler taze krema ve hakiki tereyağı ile elde üretiliyor. Hiçbir koruyucu madde içermediğinden de 15 gün içinde tüketilmesi öneriliyor.

Adres: Muvakkithane Cad. No: 9/A, Kadıköy

17- Mendel’s Chocolatier

İşi sanata çeviren adreslerden biri. Kendi yapımları çikolatayla hazırladıkları birbirinden lezzetli tatlıları konuklarına sunan mekanda harika bir tatlı deneyimi yaşayacağınıza emin olabilirsiniz.

Adres: Sinanpaşa Mahallesi, Şair Nedim Cd. 18/A, 34357 Beşiktaş/İstanbul

18- Şekerci Cafer Erol

İstanbul’un en eski işletmelerinden olan Şekerci Cafer Erol. Önce göze sonra damaklara hitap edenlerden. Dükkanın önünden geçmek bile iştah açarken, harika şekerleme ve çikolataların bulunduğu menüyü es geçmek neredeyse imkansız.

Adres: Yasa Cad. No:19 Kadıköy / İstanbul

19- Valonia

İçeri girer girmez mekanın büyüsüne kapılıyorsunuz. Farklı bir deneyim yaşamak isteyenlerdenseniz sizi buraya alalım.

Adres: Türkali Mahallesi, Ihlamurdere Cad. 40/B, 34357 Beşiktaş/İstanbul

20- Kubbe Çikolata

Çapa’da hizmet veren ve renkli dekorasyonuyla ilgi çeken Kubbe Çikolata’nın konuklarına sunduğu geniş bir içecek menüsü ve bolca çikolatası var.

Adres: Şehremini Mahallesi, Başvekil Cd. No:52, 34104 Fatih/İstanbul

21- Lebosi Çikolata Atölyesi

Çikolataya akıl katmak bu olsa gerek. Birbirinden güzel şekilleri ile ilginizi çeken çikolatalar lezzetleri ile de ayağınızı yerden kesecek.

Adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, No 86/A, Üsküdar, İstanbul