Travertenlerin yeraltı versiyonu olarak nam salmış Kaklık Mağarası’nı sizler için araştırdık. Giriş ücreti, ziyaret saatleri ve daha fazlası bu yazımızda.

Kaklık Mağarası Tanıtımı

Büyük bir yer altı deresinin oluşturduğu yer altı boşluğunun tavanının çökmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Toprağın 5 metre altındaki mağaranın ayrıntılı plan ve kesitleri, ilk defa 2000 yılında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Jeoloji Etütleri Dairesi Karst ve Mağara Araştırmaları Birimi elemanlarınca çıkarıldıktan sonra koruma ve kullanım projesi hazırlanmıştır. Mayıs 2002 tarihinden itibaren ise turizmin hizmetine sunulmuş

Mağaranın Oluşumu

Mağara, büyük bir yer altı deresinin oluşturduğu yer altı boşluğunun tavanının çökmesi sonucu oluşmuştur. Mağaranın içerisinde büyük bir traverten kitlesi bulunmaktadır. Bu traverten kitlesi tavanı çöktükten sonra,  Mağaranın hemen yakınında bulunan kokar hamamı pınar sularının mağaraya şelaleler yaparak akması sonucu oluşmuştur. Mağaranın içi geniş mağara girişi olmasından dolayı bolca güneş ışığı almaktadır. Bu güneş ışıkları mağara içinde nemli kayalarda zamanla yosun ve sarmaşıkların büyümesine neden olmuştur. Bu yeşillikler de mağaraya ayrı bir güzellik katmaktadırlar. Mağaranın içinde bulunan sarkık ve damla taşlar da bu mağaranın diğer güzelliklerindendir.

Mağara Hakkında Genel Bilgiler

Coğrafi Konumu: Kaklık Mağarası, Denizli – Afyon karayolunun üzerinde Honaz ilçesi sınırları içerisinde bulunur.

Genel Özellikleri

Uzunluk: Kuzeybatı-güneydoğu yönünde 65, kuzeydoğu-güneybatı yönünde 40 metre

Giriş: Daire biçiminde ve ortalama ölçüleri: 13×11 metre

En Yüksek Derinlik:  14 Metre

Uzunluk: 190 metre

Yükseklik: 2-5 metre arasında değişmekte

Kaklık Mağarası Giriş Ücreti

Belediyenin hizmetinde bulunan mağaraya giriş ücreti 10 TL.

Ziyaret Saatleri ve Günleri

Haftanın her günü ziyarete açık olan Kaklık Mağarasına sabah 8:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kaklık Mağarası Fotoğrafları

Kaklık Mağarası Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Kaklık Mahallesi, Haydar Baba Caddesi, 20240 Honaz/Denizli

Nasıl Gidilir: Denizli’den ana yola çıkıp Afyon tarafını seyredin. Kaklık’ ta bulunan Sola Çimento Fabrikası tarafında bulunan yoldan devam edin. 6 km sonra Kaklık Mağarası’ndasınız. Denizli-Kaklık arası 30 kilometredir.

İstanbul’dan gidecek olanlar E80, D595 ve D650 karayollarını kullanarak buraya ulaşabilirler.

Ankara’dan gidecek olanlar; D200, D595 veya Konya-Denizli yolunu kullanarak buraya gelebilirler.

Genel bir ifade ile tam olarak konumu; Kaklık Mağarası, Denizli-Afyon-Ankara ve Denizli-Çivril Yolu üzerinde, Denizli il merkezine 30 kilometre, Pamukkale’ye 45 kilometre mesafede, Uluslararası Çardak Havaalanı yol güzergâhında bulunan ana tur merkezine 3 km mesafededir.