Kızkumu – Marmaris / Muğla

Kızkumu Marmaris Muğla

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı bu yer de denizin üzerinde yürüme imkanını ziyaretçilerine sunan bu oluşum ortalama 600 metre uzunluğunda. Bu bölgede yürüyen insanlara tepeden baktığınızda sanki deniz üzerinde yürüyormuş gibi görüyorsunuz.Bu duruma ilk kez tanık olanlar ise şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

Ülkemiz turizm konusunda gelişmiş ve ilginç yerlere sahip olsa da Kızkumu sahip olduğu bu özellikle diğerlerinden tamamen farklı diyebiliriz. Eski Rum köylerinden olan bu yerleşim alanın geçmiş dönemlerdeki adı ‘Kırsaçlı Vail’ anlamına gelen ‘Kırvasil’ imiş. Nereden baksanız 2200 yıllık bir geçmişe sahip olan köyün denizi, çam ağaçları ve tarihi zenginlikleri ziyaretçileri kendisine çekmeyi başarıyor.

DipNot: Fethiye’ye gitmeden önce Fethiye’de gezilecek yerler adlı makalemize göz atmanızı öneririz.

Marmaris’e 28 km uzaklıkta olan bu köyde yaklaşık birkaç yüz köylü yaşamlarını sürdürüyor.Oldukça sakin bir yer olan Kızkumu, seyahate tekneyle çıkanlar için de oldukça ideal.Köydeki portakal ve limon bahçelerinden yemek istediklerinizden kendi ellerinizle toplayıp yiyebilirsiniz.
Kızkumu’nun Hikayesi

Bundan uzun yıllar önce bölgenin kralının güzel kızı, fakir bir balıkçı oğlana aşık olur. Artık dünyada klasikleştiği gibi kral kızını balıkçı oğlana vermez ve evlenmlerine şiddetle karşı çıkar. Durum böyle olunca iki aşık gözden uzaklarda gizliden gizliye buluşmaya devam ederler. Çok geçmeden bunu duyan kral, kızını takip ettirmeye karar verir.Söylenenlere göre ; balıkçı denizden gelirmiş, kız onu kumsalda beklermiş, yerini belli etmek için oğlana ışık tutarmış ve güneş doğana kadar aşk oyunlarının içinde olurlarmış.

Bir gece kralın verdiği emirle askerler kızı yakalıyor ve kızın yerine geçip kumsaldan balıkçı oğlana ışık tutuyorlar. Işığı görünce kürek çekmeye başlayan balıkçı oğlan, kendisini bekleyen askerlerin üzerine gittiğinden habersiz kürek çekmeye devam ederken , son bir hamleyle askerlerin elinden kaçmayı başaran kız sevdiğine doğru koşuyor ancak koyun diğer tarafında olduğundan yetişmesi imkansız. Bunun farkında olan kız gözünü karartıp suya doğru koşmaya başlıyor ve işte o andan itibaren mucize gerçekleşiyor ve kızın adım attığı her su kumsala dönüşüyor. Aynı şekilde suya koşan askerler ise suya gömülüyorlar.Kız son bir gayretle kayığa kadar koşmayı başarıyor ancak o esnada askerlerden biri okunu savuruyor ve ok kıza isabet ediyor.İşte o günden sonra rivayete göre o kumlar, kızın kanıyla kızıla boyanıyor.Bu durum karşısında balıkçı oğlan, kızı da yanına alıp oradan hızla uzaklaşıyor.O günden sonra her ikisinden de bir daha haber alınamıyor.

Kızkumu’na Gidilince Ne Yenir?

Nihayet Kızkumu’na ulaşmayı başardıysanız ve karnınızın acıktığını hissediyorsanız, farklı türlerden bol çeşitli yemekler sizleri karşılıyor. Kızkumu Beach Club’da ızgara çeşitleri, salatalar ve sigara böreğinden dilediğinizi afiyetle yiyebilirsiniz.Yine bu güzergah üzerinde bulunan restoranlarda başta deniz ürünleri olmak üzere değişik lezzetleri tadabilirsiniz.Kızkumu’nun en meşhur yerinden yemek istiyorum diyorsanız Palmiye Otel’de çalışan Emine teyzenin yöresel ve muhteşem yemeklerini tadabilirsiniz.Ülkemizde ve yurtdışında bazı dergilere de konu olan Emine teyzenin yemek menüsünde balık çeşitleri, güveç çeşitleri zeytinyağlı yemekler bulunuyor.

Kızkumu’nda Neler Yapılır?

  • Kızkumu’na kadar gitmişken denize girmemek olmaz.Suyu fazla tuzlu olmadığından ve birçok yere göre daha ılık olduğundan bol bol yüzmenizi tavsiye ederiz.
  • Eğer yürüyüş yapmayı seven biriyseniz Kızkumu’nda tam da size göre bir trekking parkuru bulunuyor. 1 saatlik yürüyüşün ardından antik kalıntıların olduğu tepeye varabilirsiniz.Yol boyunca karşınıza çıkacak olan kekiklerden de toplamayı unutmayın.
  • Su kayağı yapmak için de müsait bölgelere sahip olan Kızkumu’nda su sporlarının da tadını çıkarın.
  • Köy kahvesine de uğramayı ihmal etmeyin. Burada kekik çayınızı yudumlarken yöre halkıyla da uzun uzun laflamayı da unutmayın.
  • Kızkumu’nun etrafında bulunan diğer koyları da dolaşın. İnbükü,Kamelya, Dişlice Adası ve Selimiye Koyları’nı dolaşırken fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyin.

Kızkumu’nda Nerede Kalınır?

Kızkumu’na gittiğinizde konaklayacak yerler zaten karşınıza çıkacaktır.Ancak önceden arayıp bilgi almak istiyorsanız aşağıda bahsettiğimiz yerleri arayarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

  • Palmiye Otel : 0252-487-12-16
  • Doğan Motel : 0252-487-10-74
  • House Apart Otel : 0252-487-12-16
  • İskele Motel : 0252-487-10-13

DipNot: Bu seçenekler dışında pansiyonların da bulunduğu Kızkumu’nda eğer pansiyonda kalacaksanız pazarlık yapmanızı tavsiye ediyoruz. Yine bu seçenekler dışında kamp da kurabilirsiniz. Bu konuda hizmet sunan araziler de bulunuyor.

Kızkumu Resimleri

Kızkumu Nerede, Nasıl Gidilir?

Nasıl Gidilir?: Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı olan Kızkumu’na gitmek için kullanabileceğiniz en iyi güzergah (Marmaris üzerinden gidecekseniz) Datça yoludur.Datça yoluna girdikten sonra yaklaşık 15 km daha ilerleyip Bozburun yol ayrımına varmış olursunuz.Buradan Bozburun, Orhaniye istikametine doğru dönüş yaptıktan 13 km sonra Orhaniye( Kızkumu)’ na varmış olacaksınız.Kızkumu’na ulaşmak için kullanabileceğiniz bir diğer rota ise İçmeler bölgesinden eski Datça yolunu takip ederek Değirmenyayı köyünden yeni Datça yoluna bağlanarak yine Bozburun üzerinden Kızkumu’na ulaşım sağlayabilirsiniz.