Köyceğiz Gezilecek Yerleri / Muğla

Muğla Köyceğiz Gölü
Köyceğiz Gölü

Muğla ilinin şirin ilçelerinden biri olan Köyceğiz, Akdeniz ile Ege bölgesinin birleştiği bir noktada yer alıyor. Köyceğiz nerede, nasıl gidilir ve gezilecek yerleri neler bir göz atalım. İsmini burada bulunan gölden alan Köyceğiz’in nüfusu 34.000 civarında. İstanbul’a 740 km uzaklıkta olan şehir, araçla gelmek istediğinizde ortalama 9 saat sürüyor. Ankara’ya uzaklığı ise 615 km olan şehir, karayoluyla ortalama 7.5 saatlik bir mesafeye sahip. Eğer uçak yolculuğunu tercih ediyorsanız İstanbul’dan 1 buçuk saatlik, Ankara’dan 1 saat 15 dakikalık uçuşla Dalaman’a gelebilir, ardından yaklaşık 30 km’lik kara yolu ulaşımıyla Köyceğiz’e ulaşabilirsiniz.Otobüs seferlerini tercih edenlerden iseniz düzenli olarak şehre seferlerin düzenlendiğini belirtebiliriz.

DipNot: Fethiye’ye gitmeden önce Fethiye’de gezilecek yerler adlı makalemize göz atmanızı öneririz.

Köyceğiz’de Gezilecek Yerler Neler?

Köyceğiz ilçesi konumu gereği biraz iç bölgede kalıyor.Bundan dolayı burada deniz olmadığını belirtmemizde fayda var.Büyük bir göl kenarında bulunan şehirde gezebileceğiniz doğal güzellikteki yerler ve tarihi mekanlar da fazlasıyla bulunuyor. Turistik bir belde olmasına rağmen oldukça sakin bir yapıya sahip olan şehrin dört bir yanını narenciye bahçeleri sarmış. Köyceğiz’e yolunuz düştüğünde görmeniz gereken yerlerden sizlere kısaca bahsetmek istiyoruz.

Muğla Köyceğiz Gölü
Köyceğiz Gölü

Köyceğiz Gölü: 54 km’lik bir yüzölçüme sahip olan gölün suyu kükürtlü ve oldukça acı. Su kayağı sporları da yapılabiliyor. Köyceğiz’e gittiğinizde göle bakan ormanlık alanlar mesire yeri olarak da kullanılıyor. Eğer Ailenizle piknik yapmak isterseniz burayı şiddetle öneririz.

 

Köyceğiz Kaunos Antik Kenti
Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti: Gezi programlarına konu olan ve muhtemelen bir kez olsun görmüş olabileceğiniz bu yere ulaşmak için Dalyan üzerinden tekneye binmeniz gerekiyor.Tekneden indikten sonra 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde olan bu antik kent, bir zamanlar önemli bir liman kentiydi. Yıllar içinde denizin alüvyonlarla burayı doldurmasından sonra liman özelliğini kaybetti. Bölgede farklı dönemlerden kalma birçok tarihi yer bulunuyor.Yine bu bölge içinde yer alan kaya mezarları ziyaretçilerini kendine çekmeyi başarıyor.

Muğla Köyceğiz Kaplıcalar
Köyceğiz Kaplıcalar

Kaplıcalar: İlginizi ne kadar çeker bilmiyoruz ama yolunuz Köyceğiz tarafına düşerse Sultaniye Kaplıcası’na uğramanızı tavsiye ederiz.Köyceğiz’in Ekincik tarafında kalan kaplıcaya günü birlik dolmuş seferleri de düzenleniyor.Burada yaygın şekilde anlatılan rivayetlere göre kaplıcaya tekerlekli sandalye ve sedye ile getirilen hastalar, 21 kürlük tedavinin ardından yürüyerek gittikleri söyleniyor. 39 derecelik su sıcaklığına sahip olan şifalı suyun içerisinde kalsiyum, klorür, sülfat, sülfür ve radon olduğu söyleniyor.Başta romatizma olmak üzere cilt hastalıkları, siyatik ve kadın hastalıklarına da iyi geldiği söyleniyor.Kaplıcanın tarihinin 2.000 yıl öncesine kadar dayandığı belirtiliyor.

Muğla Ekincik Köyü
Ekincik Köyü

Ekincik Köyü: Köyceğiz’e 30 km’lik mesafede olan bu muhteşem koya gitmek için yine Hamitköy güzergahını kullanıyorsunuz.Kumsalın etrafının irili ufaklı otel ve pansiyonlarla donatılması konaklama sorununu ortadan kaldırıyor. Hamitköy’ü geçtikten sonra karşınıza çıkacak olan ilk uzun rampayı tırmandıktan sonra müsait bir yerde bekleyin ve muhteşem manzaranın tadını çıkarın.Büyük bir ihtimalle Ekincik Koyu’nun güzelliğine siz de kendinizi kaptıracaksınız ve tatilinizi birkaç gün daha uzatıp bu muhteşem doğal güzelliklerin tadını çıkaracaksınız.Eğer konaklayacak olursanız ve çevredeki yerleri de gezmek istiyorsanız günü birlik tekne turlarıyla diğer yerleri de keşfetmiş olacaksınız.

Buraya Geldiğimizde Neler Yiyebiliriz?

Köyceğiz Yuvarlak Çay
Yuvarlak Çay

Burada geçirdiğiniz zaman diliminde mevsimine göre her çeşitten ot ile hazırlanan mezeleri tadabilirsiniz. Bunun dışında balığını da tatmanız da fayda var, özellikle de kefalini. Bölgenin meşhur olan bir diğer yiyeceği ise bal ve arı ürünleri. Sevdikleriniz için de alabileceğiniz balını tatmadan Köyceğiz gezinizi noktalamayın. Bizden bir mekan tavsiyesi istiyorsanız; Yuvarlak Çay’ı tavsiye ederiz. Köyceğiz – Ortaca arasındaki  Beyobası köyünden içeri girerek ulaşabilceğiniz muhteşem bir mekan.

Kısaca Burada Neler Yapılabilir?

Başta da belirttiğimiz gibi küçük ve sakin bir yerleşim yeri olduğundan eğlence hayatından uzak diyebiliriz. Eğer gece hayatını seviyorsanız Köyceğiz beklentilerinizi karşılayamayabilir. Ancak sakin ve huzurlu bir ortam arıyorsanız burası tam size göre. Göl kenarında uzun uzun yürüyüşler yapabilir, bisiklet kiralayarak şehri turlayabilir, yüzme biliyorsanız gölde yüzebilirsiniz. Umarız sizlere gerekli bilgileri suna bilmişizdir.

Köyceğiz Resimleri