Nişantaşı Maçka Parkı - 01
Maçka Demokrasi Parkı - 01

İstanbul’da Kadırgalar Vadisi’nde bulunan Maçka Demokrasi Parkı, konum itibariyle Dolmabahçe, Maçka, Nişantaşı ve Harbiye arasında yer almaktadır ve oldukça geniş bir alan üzerine yayılmıştır. Hafta sonunuz için tatile çıkmak gibi bir planınız yoksa ve evde oturmaktan da fazlasıyla sıkıldıysanız Maçka Demokrasi Parkı’nda, yeşilin çeşitli tonlarının arasında rahat bir nefes alabilirsiniz. Yine bununla ilgili Ihlamur Kasrı yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Maçka Parkı Genel Bilgiler

Parkta çeşitli türden ağaçları bir arada görmeniz de mümkün. Bunlardan bazıları; ıhlamur, kestane, gürgen, kavak, çınar, şimşir, akasya, meşe, ceviz ve kızılağaçtır. Bitki örtüsü bakımından son derece zengin olan Maçka Parkı, amatör fotoğrafçılar için de eşsiz pozlar yakalaması için her türlü fırsatı sunmayı da ihmal etmiyor. Her mevsimde muhteşem pozlar yakalamanız mümkün. Bazen yeşilin her tonunu çekerken, bazen de sonbahar mevsimindeki yaprakların dökülüşünü ölümsüzleştirebilirsiniz. Hele kış mevsiminde bembeyaz bir örtüye büründüğünde çekeceğiniz fotoğraflar daha bir güzel olacaktır. Konum olarak da önemli bir yerde olan parkın çevresinde Hilton Oteli, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, İTÜ Maçka Yerleşkesi, Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu gibi önemli yapılar da yer almaktadır.

 

Parkta bulunan alanlar ise şunlardır:

 • İki farklı spor aletleri parkı
 • İki farklı çocuk oyun alanları
 • İki kahvehane ve lokanta
 • Yapay ada
 • Toplamda 9 adet yapay havuz bulunmaktadır.

 

Maçka Demokrasi Parkı Tarihçe

Parkın bulunduğu alan ile ilgili olarak ilk bilgilere 19. Yüzyılın yarılarında rastlanır. Sık ağaçların arasında küçük kulübeler varmış ve bu alanda zamanında atla gezintiler yapılır, boş zamanlarında insanlar pikniğe gelirlermiş. Yine bölgede akan nehir üzerinde kayık gezintileri düzenlenirmiş. 1970’li yıllardan itibaren bu bölgede evsiz insanlar yaşamaya başlamış ve ister istemez gezintiye çıkanlarda tedirginlikler baş gösterir olmuş. Özellikle havanın kararmasından sonra burada gezmek deyim yerindeyse cesaret ister olmuş. Durumdan rahatsız olan vatandaşların şikayetlerinden sonra bölgede geniş çapı bir düzenleme çalışması başlamış ve park içinde bulunan küçük kulübeler ortadan kaldırılmıştır. 1993 yılında restore edilen parka ‘Demokrasi’ kelimesi de eklenmiş ve günümüze kadar bazı değişiklikler göstererek gelmeyi başarmıştır. İstanbul halkının en çok ziyaret ettiği parklardan biri olan Maçka Demokrasi Parkı’nın üzerinden teleferik hatları da geçmektedir. Dilerseniz bu teleferik hattıyla da ilgili sizlere bazı bilgiler verelim.

 

Maçka – Taşkışla Teleferik Hattı Genel Bilgiler

Nişantaşı Maçka Parkı - 04
Maçka Demokrasi Parkı – 04

11 Nisan 1993 tarihinden beri hizmet veren teleferik hattı, Taksim ile Maçka arasındaki ulaşımı oldukça kolaylaştırıyor. Özellikle İstanbul Teknik Üniversitesi’nin iki kampüsünü birbirine bağlayarak öğrencilerin ve üniversitede çalışanların ulaşımını son derece kolaylaştırmaktadır. Teleferiği kullanırken Maçka Demokrasi Parkı’nın da üzerinden geçiyorsunuz ve parka kuşbakışı gözlemleme şansına da sahip oluyorsunuz.

Teleferik hattında altı kişi kapasiteli 2 gidiş 2 dönüş kabin yer almaktadır. İki istasyon arasındaki havai hattı 333 metre uzunluğunda olup aralarda hiçbir şekilde direk bulunmamaktadır. Eğer yolculuk esnasında elektrik kesilecek olursa jeneratör devreye giriyor ve kabinler istasyona ulaşana kadar takviye elektrik sağlıyor. 

Teleferikle ilgili diğer bilgilerden bahsedecek olursak;

 • Toplamda 347 metre hat uzunluğuna sahip.
 • 2 istasyon bulunmaktadır.
 • 4 tane kabin bulunmaktadır.
 • Her bir yolculuk ortalama 3,5 dakika sürmektedir.
 • 00 – 20.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
 • Günlük ortalama 1.000 yolcu taşımaktadır.
 • Günde 90 sefer düzenlenmektedir.
 • 5 dakikada bir seferler yapılmaktadır.
 • En yüksek noktası 42 metredir.

 

Maçka Demokrasi Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Harbiye, Kadırgalar Cad., 34367 Şişli / İstanbul

Maçka Parkı’na toplu taşıma araçlarını kullanarak rahatlıkla ulaşablirsiniz. Kullanmanız gereken belli başlı araçlar ise şunlardır:

 • Vişnezade Otobüs Durağı’na ulaştıktan sonra yürüyerek parka varabilirsiniz. (Yaklaşık 120 metre yürümeniz gerekecek ) Bu durağa ulaşmak için ise;

30A – Beşiktaş – Mecidiyeköy

26B – Gayrettepe – Eminönü

26A – Fulya Mahallesi – Eminönü

26 – Dikilitaş – Eminönü

43 – Taksim – Dikilitaş

 • İnönü Stadı Otobüs Durağı’na ulaşarak parka geçmek için (Yaklaşık 150 metre yürümeniz gerekecek);

49T – Yeşilpınar – Taksim

DT2 – Ortaköy – Dereboyu – Taksim

 • Kabataş Funiküler Durağı’na ulaştıktan sonra yürüyerek parka geçebilirsiniz. (Yaklaşık 700 metre yürümeniz gerekecek) Kullanmanız gereken hatlar ise;

F1 – Taksim – Kabataş

T1 – Zeytinburnu – Kabataş

 

Maçka Demokrasi Parkı Resimleri

 

 

Maçka Demokrasi Parkı Krokisi