Magon gölü etrafında kurulmuş mogan parkını tanıtacağız sizlere. Mogan parkı nerede?, nasıl gidilir? giriş ücreti ve ziyaret saatlerini sizler için kaleme aldık.

Ankara, Ankara güzel Ankara. Ah bi de denizin olsa derken öğrendim ki Ankaralıların çok meşhur bir gölü varmış. Denizin yerini elbette tutmaz elbette ama Ankaralılar burayı çokça seviyorlar ve yaz kış demeden her fırsatta ziyaret ediyolarmış.

Evet, bildiniz. Bu meşhur göl aynı zamanda Eğridir Gölü’ün de komşusu olan Mogan Gölü. Gölün bir kısmı Park olarak tasarlanmış ve bu alana Mogan Parkı adı verilmiş. Mogon Gölü ve Modan Parkı hakkında merak edilenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Mogan Gölü ve Mogan Parkı Tanıtımı

Mogan Gölü, halk arasında Gölbaşı olarak da bilinir. Göl şehir merkezine 25 km. uzaklıkta. Bu ulaşım açısından gözünüzü korkutmasın çünkü buraya gerek otobüsler ile ulaşım oldukça kolaydır.

Yaklaşık 160 kuş türünün yaşadığı göl, temiz havası, doğak güzellikeleri ve sakinliği ile sizleri karşılıyor.

Gölün Konya yoluna yakın olan kısmına giriş çıkış ücretsizdir. Burada düğün salonları, restorant, cafe, yüryüş parkurları ve çardaklar mevcuttur.

Mogan Parkı, Büyükşehir Belediyesi tarafından 644,979 m² alana kurulmuş ve hizmete açılmış bir alandır. Parkın içerisinde dinlenme, piknik, eğlence ve spor faaliyetlerini icra edebileceğiniz alanlar bulunmaktadır.

Mogan Parkında Neler Yapılır?

Düzenlenen alan içerisinde piknik alanları, marina adası ( buraya ulaşım asma köprüler ile sağlanmaktadır ) koşu ve yürüyüş yolları, oyun alanları, engelli çocuklar için oyun alanı, istasyonlu koşu pisti, 3 adet tenis kortu, 2 adet mini futbol sahası ve basketbol sahaları bulunuyor.

Üzerinde çalışma yapılıpta tekrar hizmete açılan alanlar ise, binicilik merkezi, spor merkezi, Mogan Gölü Araştırma Merkezi, deniz feneri binası, kayıkhane, su deposu, çeşitli kafeteryalar, danışma binaları, wc binaları, tenis,golf, kaykay ve bisiklet kulübü binalarıdır.

Gölü’nün Haymana yolu kıyı şeridine yaklaşık 4 kilometrelik ahşap platform sahil yürüyüş yolu yapılmış ve bu alana 3 adet seyir terası ve 400 bankı yerleştirilerek alan daha da güzel hale getirilmiştir.

Parkın en dikkat çekici yapısı ise 25 metre yüksekliğindeki Deniz Feneri’dir. Fenerin balkonundan göl tamamen ayaklarınızın altına seriliyor. Ayrıca gece özel ışıklandırma ile göl ışıklandırılıyor.

Mogan Parkı Giriş Ücreti?

Parka giriş ücreti 6 Lira. dır. Bunun dışında her hangi bir ücret alınmamaktadır.

Mogan Parkında Ne Yenir?

Eğer mangal alanlarında piknik yapmayacaksanız, burada bulunan restorantlarda karnınızı doyurabilirsiniz. Ortalama 2 kişi 60 -70 lira arasında rahatça doyabilirsiniz. Ama tavsiyem taze balık yemeniz. Ayrıca buraya kahvaltı için erkenden gelecekseniz kahvaltı tabağı 12-15 Lira arası, serpme kahvaltı 20-25 lirası arasında değişmekte.

Mogan Parkı İle İlgili Tavsiye ve Öneriler

Balık tutun, tutamazsanız da biryerlerde balık ekmek yiyin.

Günbatımına karşı çayınızı yudumlayın

Deniz Fenerinden göl manzarasını izleyin.

Yürüyüş yapın.

Kayıkla göl turu yapın, biraz spor olsun derseniz deniz bisikletini seçebilirsiniz.

Mogan Parkı Fotoğrafları

Mogan Parkı Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Karşıyaka Mahallesi, Haymana Yolu Blv., 06830 – Gölbaşı / Ankara

Toplu Taşıma İle: EGO- 177, EGO- 108, EGO-182 Nolu otobüslere binerek parka ulaşabilirsiniz.

Güven parkı önünde bulunan duraklardan Gölbaşı-Toki otobüslerini bulup burada 195-1 ve 195-2 otobüslerine binerek yine 20-25 dakikada buraya ulaşabilirsiniz.

Özel Araç İle: Kızılay’dan Gölbaşı istikametine çıkıp tabelaları takip ederek 15-20 dakika arasında göle ulaşabilirsiniz.