Rumeli Feneri Topçu Kalesi | Nerede, Tarihi Hakkında Bilgiler

Rumeli Feneri Topçu Kalesi 01

Rumeli topçu kalesi 18. yüzyılda Rum’ların yaşadığı bölge olan İstanbul’un kuzey sınırında Rum bir mimar tarafından ustaca inşa edilmiştir. Yığma taş tekniği ile inşa edilmiş olan kale, kırım savaşında Fransız’ lara ve İngiliz’lere ait gemilerin boğaza girişini gözetlemek amacı ile yapılmış bir deniz feneridir.

Deniz seviyesinden 58 m yüksekte boyu 30 metreyi bulacak şekilde inşa edilmiştir. Kullanıldığı yıllarda önce gaz yağı ile sonra asetilen ile aydınlatılmıştır.

Bura geldiğinizde tarihi dokusuyla ve eşsiz manzarasıyla büyüleneceksiniz. Kale oldukça büyük ve topçu kalesi’nin altında sığınaklar ve üst tarafının 4 bir yanı da eşsiz deniz manzarasıyla çevrili. Eğer olanağınız varsa buraya özel aracınızla gitmenizi tavsiye ederiz, hem Rumeli Feneri ‘ni hemde Garipçe köyü‘nü ve Garipçe kalesini ziyaret etme imkanınız olur.

Ayrıca buraya gelirken acele etmeyin, yol üzerindeki Emirgan korusu‘nuda ziyaret etmeyi unutmayın. Size bizden bir jest, dönüşe geçtiğinizde Atatürk Arboretumu‘na da uğrayarak gününüzü dolu dolu geçirebilirsiniz.

Kaleye gittiğinizde konaklayabileceğiniz yerler

Kale çevresinde konaklama yeri olamadığından dolayı civar semtlerde yer bakmalısınız. Marmaracık koyu köy ortamında konaklama imkânları sunar.

Taslihan hotel: Beykoz’da ve yürüyerek sahile 5 dakikadır. Deniz manzarasına sahip olan hotel TV, ücretsiz Wİ-Fİ ve 24 saat size yardımcı olabilecek açık resepsiyon, ısıtma sistemi, mini bar, klima, ücretsiz banyo, kurutma makinesi olanaklarına sahiptir. Özel saunalı süit ve oturma alanı mevcuttur.

Açık büfe sabah kahvaltı ile güne başlayabilir, restoranda çeşitli lezzetler deneyebilirsiniz. Hotelimize ait ücretsiz bisiklet kullanabilir, masa tenisi oynayabilir, su sporları ile ilgilenebilirsiniz. 50 km sonra İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan Rengârenk Hostel &Pansiyon sahile 3 km mesafededir. Tesis modern konaklama birimleri ve ortak balkonuyla hizmetinizdedir. Tesis genelinde Wi-Fi erişimi ücretsizdir.

Rengârenk Hostel &Pansiyon: sitemizde banyo ve çamaşır hanesi ortak kullanım alanıdır. Çamaşırlar için ek ücret istenmektedir. Açık büfe kahvaltı verilmektedir. Diğer öğünlerinizi sahilde gezinti yaparken bulabileceğiniz lezzetli ev yemekleri veya balık yiyerek yapabilirsiniz. Meşhur İstinye park 1 km uzaklıktadır. Şehrin her semtine vasıta bulabileceğiniz Beşiktaş semti konaklama yerimize 10 km mesafededir.

Nerde ne yiyebileceğiniz seçenek çoktur.

Rumeli fenerinde devamlı ağ onaran balıkçı görebilirsiniz. Karadeniz’in nimetlerinden fazlası ile yaralanan insanlar balığın birçok çeşidini denemiş ve çok iyi sonuçlar elde etmişlerdir. Bu insanların elinden yediğiniz zeytinyağı, pul biber, dilenmiş limon, sarımsak ve kekik karışımından hazırlanmış sosa yatırılıp bekletilen palamudun tadına varmazsınız. Saçta pişen hamsinin tadına doyamazsınız. Bunun yanı sıra tirsi balığının lezzetini anlatmakla bitiremeyeceğinize garanti veririz.

Roke balık lokantası zengin menüsü ile bir kadın elinden yiyebileceğiniz ve ailece oturabileceğiniz lokantada çeşitli meze çeşitleri, kalamar tava, (zeytinyağı, limon, sarımsak ile hazırlanmış sosta)karides, bol zengin salata çeşitleri, lüfer ve sayamadığım birçok çeşit daha. Bulabileceğiniz balık barınakları mevcuttur. Köyün sahip olduğu taş fırında odun ekmeğinde pişirilen lezzetine doyamayacağınız ekmek, kurabiye, pizza ve poğaçalar, havuçlu kekler size dönüş yolunda aperatif çözümler sunar.

Rumeli feneri ile Sarıyer arasında kalan bir semt olan Rumeli kavağında sahil restoranlarının hepsi muhteşemdir. Mideye tavası, yanın da güzel ve midye tavaya özel sosu ile doyamazsınız. Orda yediğiniz midye tavanın tadını nerede yerseniz yiyin hiç bir yerde bulamazsınız.

Denize nazır yenilen yemeğin tadı damağınızda kalır. Ben balık severim diyenler içinse muhteşem balık seçenekler ve denizden tabağınıza atlamış gibi taze olur. İnciri ile de meşhur olan Rumeli eşsiz güzelliği ve lezzetleri ile büyülü bir tılsım ile kendine bağlar. Bir daha gidip orda yiyeceğiniz balık ve midye tavanın hayali ile yaşarsınız. Rumeli feneri topçu kalesini gezerken size iyi eğlenceler dileriz.

Rumeli Feneri Topçu Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Rumelifeneri / Sarıyer / İstanbul

1) Kale’ ye Anadolu yakasından otoyolu takip ederek gidiyorsanız. Köprüden sonra ilk çıkış olan Maslak, Sarıyer, Levent çıkışından çıkıp Sarıyer İstinye istikametine doğru ilerleyin.

2) Kale’ ye Avrupa yakasından otobandan gidecekseniz. Köprüden önce ki çıkıştan Maslak, Sarıyer, Levent yönüne otoyoldan çıkmalısınız. Maslak yönüne doğru takip eden yolu Hacı Osman bayırını sahile kadar takip ederek sahil yoluna ineceksiniz. Sahile iner inmez sola dönerek Sarıyer sahil yolunu Vehbi Koç Vakfı Lisesini görünceye kadar devam ederek, 200 metre sonra yol sizi sola döndürerek devam eder. 10 sokak sonra sola dönerek eski Kilyos Caddesi boyunca düz takip edin. İleride yol çatallaşacaktır. Bu yolu soldan devam edin. Uzun ve kavisli olan bu yolu bitimine dek devam edin. Yolun sonunda sola dönün. Takip ettiğiniz yolda 2. Sokaktan sağa döndükten sonra o yolu kaleyi görene dek takip etmelisiniz. Bu yolun sonunda sizi muhteşem bir manzara ve tarih beklemektedir.

Konum Bilgisi