Zigana Kayak Merkezi Nerede, Konaklama ve Otel İmkanları

Zigana Kayak Merkezi - 01

Zigana Kayak Merkezi Pist Bilgileri Kayak alanları 1.900 ile 2.500 metre arasında bulunmaktadır. Pistin genişliği 100 – 200 metre arasında olup, yüzde 20’lik bir meyile sahiptir.

Pistlerde sürekli hizmet sunulabilmesi için gerekli olan araç ve donanımlar yeterli seviyededir. Eğer ilk defa kayak yapacaksanız deneyimli hocalardan yardım alabilirsiniz.

Eğer Türkiye’deki Kayak Merkezleri hakkında daha fazla bilgi isterseniz şöyle buyurun.

Zigana Kayak Merkezi Gümüşhane

Zigana Kayak Merkezi
Zigana Kayak Merkezi

Zigana Geçidi, Gümüşhane ili sınırlarında Kuzey Anadolu Dağları’nda bulunan bir geçittir. 2032 rakımlı olan Zigana Geçidi, Doğu Karadeniz ile Orta Anadolu yaylaları arasındaki geçiş noktasında bulunmaktadır.

Yoğun ormanların arasında bulunan Zigana Geçidi’nde yılın 5 ayı karla kaplı olup, geçit çevresinde çok sayıda kayak tesisi de bulunmaktadır.

Zigana Geçidi konum olarak Gümüşhane’ye 60, Trabzon’a ise 120 km mesafede bulunmaktadır. Yine geçide yalnızca 3 km uzaklıkta olan Kış Sporları Turizm Merkezi’nde doyasıya kayak tadına varabilirsiniz. Dilerseniz kısaca kayak merkezi ile ilgili bilgiler verelim.

Zigana Kayak Merkezi, Gümüşhane’nin Torul ilçesinin Zigana Köyü sınırları içinde bulunmaktadır ve Zigana Geçidi’ne yalnızca 3 km uzaklıktadır.  Ormanlarla kaplı bir alan üzerine kurulan tesisteki kayak alanları 1.900 ile 2.500 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Aralık ayında başlayan kayak sezonu Nisan ayına kadar devam eder. Ortalama kar kalınlığı ise 1 ile 1,5 metre arasında değişir. Kayak merkezinde bir adet teleski, bir adet baby – lift tesisi de yer almaktadır. 661 metre uzunluğa sahip tesisin kapasitesi ise 843 kişidir. Eğer tesislere yolunuz yaz mevsiminde düşecek olursa, kar kayağı yerine çim kayağı da yapmanız mümkündür.

Konaklama ve Otel İmkanları

Tesislerde bir kayak oteli ve yaz – kış hizmet veren lokantalar vardır. Muhteşem bir doğa manzarasına sahip olan otel odalarında konaklarken, zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Sabah yürüyüşü yapmayı sevenler için ise muhteşem çam ve çiçek kokuları arasındaki yürüyüş daha keyifli olacaktır.

Tesislerde son derece tecrübeli kayak hocaları olmakla birlikte, her türlü kayak malzemeleri de bulunmaktadır. Bölgede 100 yatak kapasiteli otel, 4 odalı Bungalov evler, 300 kişi kapasiteli restoran, 100 kişi kapasiteli otel lobisi, 100 kişilik kafeterya, günün her saati sıcak su, her odada televizyon ve internet ağı da bulunmaktadır.

Bu alanda hizmet vermekte olan Gümüşkayak Yaylakent, sezon boyunca ziyaretçilerini Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen şartlara uyacak şekilde ağırlamaktadır. Binlerce metre yükseklikte canlı müzik eşliğinde yemeğinizi yerken büyük keyif alacaksınız.

Zigana Kayak Merkezi’nde bulunan oteller ve iletişim bilgileri şu şekilde:

  • Gümüşkayak Yaylakent (0530 771 74 61)
  • Zigana Yayla Tatil Köyü (0242 519 20 88)

Ortalama Fiyatları ve Ücretli Aktiviteler: 2023

Standart 1 Kişilik Otel Odası: 700 TL.

Standart 2 Kişilik Otel Odası: 1000 TL.

Kiralama günlük olup fiyatlar kişi başıdır: 02:30 — 17:00 arası baz alınmıştır.

Kayak Ekipmanı ( Kayak — Bot — Balon ): 250 TL.

Kızak Kiralama: 60 TL.

Kayak Dersleri Kişi Başı: 300 TL.

Kar Motoru Safari Turu Kişi Başı: 350 TL.

Fiyatların tesis yönetiminde olduğunu ve değişkenlik gösterebileceğini belirtmemizde fayda var.

Zigana’da Kayak Dışında Neler Yapılır?

Karadeniz’in muhteşem güzellikleri arasında bulunan ve merkeze yalnızca 5 km uzaklıkta olan, çam ağaçlarının arasında dillere destan olmuş Limni Gölü’nü kesinlikle ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Ayrıca Damlataş Mağarası, Karaca Mağarası, Tomara Şelalesi, Santa Harabeleri’ni de mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Zigana Kayak Merkezi Ulaşım Bilgileri

Adres: Zigana Dağı,29800 Zigana/ Torul /Gümüşhane

Telefon: +90 456 629 1004

  • Zigana Köyü’ne ulaşmak için Gümüşhane – Trabzon yolunun 60. Kilometresinde bulunan Zigana Geçidi’ni geçtikten sonra tabelayı takip ederek doğu istikametine doğru dönüp, yaklaşık 3,5 kilometrelik yolculuğun ardından ulaşmış olacaksınız.
  • Uçakla yolculuk yapacak olanlar ise Trabzon Havaalanı’na indikten sonra 60 km mesafede olan kayak merkezine servisler aracılığıyla ulaşım sağlayabilirler.
  • Otobüsle gidecek olanlar ise Gümüşhane Otogarı’nda indikten sonra buradan yerel firmalarla kayak merkezine doğrudan geçiş yapabilir.

Konum Bilgisi