Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında En Çok Merak Edilen 10 Şey

Güney Ekspresi
Güney Kurtalan Ekspresi

Güney Kurtalan Ekspresi, son zamanlarda en popüler tren rotalarından bir tanesi haline gelmiştir. Farklı rotaları bulunan Güney Ekspresi ile ilgili merak edilen tüm detayları sizler için derledik.

Kısa bilgi: Doğu Ekspresi için oluşturduğumuz detaylı bir gezi listemizde mevcut, bu yazımıza da mutlaka bir göz atın.

Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında En Çok Merak Edilen 10 Şey

Özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi olan bu ekspresin detaylarını sizler için derledik. Şimdi gelin bu rotalar ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi hep birlikte inceleyelim.

1. Güney Kurtalan Ekspresi 2023 Bilet Ücretleri Ne Kadar?

Güney Ekspresi Bilet Ücretleri
Güney Ekspresi Bilet Ücretleri

Söz konusu yolculuk için farklı fiyatlandırmalar bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir.

 • 2+1 Pulma: 126 TL
 • Örtülü kuşetli: 156 TL olup 4 kişiliktir.
 • Yataklı Vagon: 256 TL olup 2 kişiliktir.

Bu fiyatlar tek gidiş yönü şeklindedir. Dönüş için ise bireylerin tekrar ödeme yapması gerekir. 13-26 yaş arasına, öğretmenlere, TSK çalışanlarına, 12 kişi ya da daha fazla kalabalık gruplara, 60-65 yaş arası yolculara, basın kartı sahiplerine, TCDD personeli ile ailelerine %15 indirim uygulanmaktadır. 7 yaş altındaki çocuklar ücretsiz bir şekilde yolculuk yapabilirken 65 yaş üstü yolculara ve 7-12 yaş arasındaki çocuklara %50 indirim uygulanmaktadır.

2. Güney Kurtalan Ekspresi Rotası Nedir?

Güney Ekspresi Rotası
Güney Ekspresi Rotası

Güney Ekspresi Ankara’dan başlayarak Kurtalan’a kadar giden bir rotaya sahiptir. Rota; Ankara –  Kayseri – Sivas – Malatya – Diyarbakır – Kurtalan şeklindedir. Bu rota yaklaşık olarak 26 saatte tamamlanmaktadır. Son derece uzun süreli bir sefer olarak bilinen söz konusu ekspres ana hat trenleri arasında yer almaktadır.

3. Yolculuk Süresi Ne Kadar?

Yaklaşık sefer süreleri şu şekildedir:

 • Ankara – Kurtalan 23 saat 47 dakika
 • Kayseri – Diyarbakır 13 saat 32 dakika
 • Ankara – Diyarbakır 20 saat 35 dakika

4. Güney Kurtalan Ekspresi Yolculuğunda Vagon Özellikleri

Güney Kurtalan Ekspresi Vagon Özellikleri
Güney Kurtalan Ekspresi Vagon Özellikleri

Trende 3 farklı vagon bulunmaktadır. Bu vagonların özellikleri genel olarak aşağıdaki gibidir.

Pulman: Normal koltuklu vagon çeşididir. Her sırada 2+1 şeklinde koltuklar bulunmaktadır.

Yataklı: 2 kişilik bir oda olarak sunulan vagonlardır. Vagonların içerisinde masa, buzdolabı, lavabo, elektrik prizi, giysi dolabı, havlu, havlu terlik ve nevresim bulunmaktadır.

Örtülü Kuşetli: Bunlar 4 kişilik odalardan oluşan vagonlardır. Nevresim bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ranzaların altında ve üstünde çantaları koyabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Kompartımanda 1 adet elektrik prizi yer almaktadır.

5. Vagon Tercihini Nasıl Yapmalısınız?

Vagon tercihini bireylerin kendi zevk ve ihtiyaçlarına göre tercih etmesi gerekmektedir. Bu noktada yataklı vagonların en rahat vagonlar olduğundan bahsedebiliriz. Bütçenizin uygun olması durumunda yataklı vagonları tercih edebilirsiniz.

6. Vagonlarda Tuvalet Bulunuyor mu?

Trenler eski olduğu için ilk bakışta temizlik konusunda tereddüt yaşayabilirsiniz. Ancak tuvaletlerin ve trenlerin son derece temiz olduğundan bahsedebiliriz. Alaturka ve alafranga olarak 2 şekilde tuvalet bulunmaktadır. Tuvaletlerin içeriğinde tuvalet kağıdı ve el silme havluları bulunmaktadır. Özellikle yataklı ve kuşetli vagonlarda ki tuvaletlerin sürekli temiz kaldığını ifade edebiliriz.

7. Trend Yemek İhtiyacı Nasıl Karşılanıyor?

Vagonlarda restoranlar bulunmaktadır. Bu noktada günlük çıkan yemekleri tercih ederek yemek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Dışarıdan getirilen yemeklerin restoranda tüketilmesi yasaktır.

8. Trende Nelere İhtiyaç Duyulur?

Güney Ekspresi yolculuğu sırasında yanınızda mutlaka bulunması gereken hayat kurtarıcı eşyaların listesi aşağıdaki gibidir.

 • 3’lü priz
 • Termos, bardak, kupa
 • Islak ve kuru mendil
 • masa örtüsü
 • Kahvaltılık malzemeler ve ekmek
 • Plastik çatal, bıçak, tabak vb.
 • Çay, su, kahve gibi sevdiğiniz yiyecekler.

Bunların yanı sıra trende romantik bir ortam oluşturmak istiyorsanız mum, tütsü, hoparlör, kitap, renkli ışıklar ve çeşitli aksesuarları da yanınıza alabilirsiniz.

9. Trenlere Evcil Hayvan Kabul Ediliyor mu?

Trenlerde küçük evcil hayvanların seyahat etmesine izin veriliyor. Balık, kedi, kuş, küçük köpek ve kedi trendlerde seyahat edebilir. Ancak evcil hayvanınız içinde bilet almanız gerekir. Cüzi miktardaki bu bilet ile pulman vagonlarda seyahat edilebilmektedir. Yataklı ve örtülü kuşetli vagonlarda ise evcil hayvanlara izin verilmiyor.

10. Güney Kurtalan Ekspresi İçin En Uygun Zaman

Güney Kurtalan Ekspresi
Güney Kurtalan Ekspresi

Bu tamamen size bağlıdır. Sonbahar ve ilkbahar ayları çok soğuk ve çok sıcak olmadığı için gideceğiniz yeri en iyi şekilde gezmenize olanak tanır. Ancak soğukta da gezebilirim derseniz karların ortasından seyahat edeceğiniz bir yolculuk için Ocak ve Şubat aylarını tercih edebilirsiniz.

Sizin de, ‘Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında En Çok Merak Edilen 10 Şey‘ listemize eklenmesini istediğiniz farklı bilgiler var ise bize mutlaka yorum olarak yazın. :)