Güzelcehisar Lav Sütunları - Bartın
Güzelcehisar Lav Sütunları - Bartın

Türkiye’de bulunan doğal güzelliklerden bir tanesi olan Güzelcehisar Lav Sütunları; Kuzey İrlanda, Kaliforniya ve İskoçya gibi birbirinden özel noktalarda bulunan Lav sütunları ile büyük benzerlik gösteriyor.

Bartın sınırları içerisinde bulunan bu doğa harikası geçmişi 80 milyon yıl öncesine dayanan oldukça dikkat çekici bir kalıntı. Siz de doğanın insanoğluna sunduğu en görkemli seçeneklerden bir tanesi olarak Güzelcehisar Lav Sütunlarını keşfetmek ister misiniz?

Lav Sütunları’dan Kısa Bir Video

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Güzelcehisar Lav Sütunları Hakkında

Bartın’ın Güzelcehisar sahilinde bulunan Lav Sütunları, volkandan akan lafların soğuması ve kristalleşmesi sonucunda oluşan yapılardır. Ortalama ömrü 80 milyon yıl olan bu kalıntılar doğal bir miras olarak turizme kazandırıldıktan sonra çok ciddi manada ilgi görmeyi başardı.

Bartın’da ahşap yürüyüş yolları, seyir terası ve iskelenin inşa edilmesiyle birlikte pek çok turistin ilgisini çeken bölge Bartın’ın turistik anlamda kalkınmasına da katkı sağlıyor.

Yapılacak Aktiviteler

Güzelcehisar Lav Sütunları Nerede
Güzelcehisar Lav Sütunları Nerede ve Aktiviteler

Doğallığı ortaya çıkarırken insanların ne tür nimetlere sahip olduğunu da gösteren Güzelcehisar Lav Sütunları gören herkesi büyülemeyi başarıyor. Turistik bir yer olarak gezip görebileceğiniz bu noktada yapabileceğiniz aktiviteler sınırlı olsa da burada bulunmak dahi çok büyük bir ayrıcalık!

Doğa ve Manzara Fotoğrafçılığı: Doğallığı her anlamda hissettiren bu nokta İskandinavya ve Amerika coğrafyasında görülmeye alışık doğal güzellikleri bu kez Türkiye’de Bartın’da görmek mümkün oluyor.

Bölgenin kalkındırılması açısından oldukça ilgi çekici olan bu noktanın turizme kazandırılmasıyla buraya olan ilgi git gide artıyor. Üstelik doğa ve manzara fotoğrafçılığı konusunda da fırsatlar çok büyük.

Siz de doğanın sunduğu güzellikleri fotoğraflayarak heyecan dolu bir maceraya kapı aralayabilirsiniz.

Lav Sütunları İskelesi- Bartın
Lav Sütunları İskelesi- Bartın

Doğada Yürüyüş: Bartın’ın kalkındırılması adına gerçekleştirilen proje ile kurulan ahşap yürüyüş yolu ve iskele sayesinde bölgede olmak çok daha özel bir deneyime dönüşmeyi başarıyor.

Özellikle de kusursuz bir deneyim arayışında olanlar için bir tarafta Karadeniz’in hırçın sularını bir tarafta da Güzelcehisar Lav Sütunlarını alarak unutulmaz bir yürüyüş gerçekleştirebileceğinizi bilmelisiniz.

Yürüyüş esnasında yüzlerce turistin burayı keşfettiğini görmek bölgenin gitgide kazandığı ünü kanıtlamayı başarıyor.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Giriş ücreti: Bartın’ın Güzelcehisar mahallesi sınırları içerisinde bulunan Lav Sütunları’nın olduğu bölgeye girişler ücretsizdir.

Ziyaret saatleri: Açık alan olduğu için herhangi bir saat kısıtlaması yoktur ama şehir merkezinden uzak olduğu için gece geç saatlere kadar kalmamanızı tavsiye ederiz.

Güzelcehisar Lav Sütunları Ulaşım

Adres: Arıönü Pk: 74110 / Bartın Merkez

Nerede: Bartın’ın Güzelcehisar mahallesi sınırları içerisinde bulunan Lav Sütunları, Bartın merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktadır.

Nasıl gidilir?: Bartın’dan yola çıktıktan sonra Güzelcehisar mahallesine doğru ilerleyerek mahalleyi geçtikten 1 km sonra karşınıza çıkan yol ayrımından sola doğru sapın. Yolu takip ettiğinizde Güzelcehisar Lav Sütunları’na kolayca ulaşabileceksiniz. Güzelcehisar merkezinden bu noktaya uzaklık sadece 4 kilometredir.

Konum Bilgisi