İran'da Gezilecek Yerler
İran Gezilecek Yerler

Ülkemize yakınlığı ile bilinen İran; yönetim biçimi ve İslami kuralların hakim olduğu yapısı sayesinde gezilecek yerler konusunda en dikkat çeken ülkelerden bir tanesi olmuştur. Acem kültürünün en güzel örneklerini gözlemleyebileceğiniz baharat kokulu bir diyar olan İran’da gezilecek en iyi 10 yer konusunda bilgilenmeye ne dersiniz? Asya steplerinden Anadolu coğrafyasına uzanan ve her yanı ile bir başka güzel olan İran’da gezmeye doyamayacağınız yerleri sizler için derledik!

Sizler için hazırladığımız bu harika yazıda sadece gezilecek yerleri değil aynı zamanda İran ile ilgili bilinmesi gerekenleri de bulabileceksiniz. Keyifli okumalar!

Kısa bilgi: Diğer Ülker hakkında detaylı gezi yazılarımız için yurt dışı seyahat kategorimize mutlaka bir göz atın.

İran Ülke ve Ulaşım Bilgileri

İran; 2020 yılı verilerine göre 83,5 Milyon insanın yaşadığı oldukça büyük bir ülkedir. 1 milyon 648 bin m2 alan üzerine kurulu olan ülkenin ülkemize kıyasla metrekare başına düşen insan sayısı bakımından daha az kalabalık olduğunu ifade etmek gerekir. Tarihte en önemli medeniyetlerin merkez olarak kabul ettiği İran; çok geniş bir coğrafyaya yayılması nedeni ile önemli geçiş yolları üzerindedir.

Kış Adası (Kish Island) İran
Kış Adası (Kish Island) İran

İran’da Fars nüfusunun çok ciddi bir yere sahip olması ve ülkenin bir Fars coğrafyası olarak bilinmesi nedeni ile Farsça’nın yoğun olarak konuşulduğunu ifade etmek gerekir. Alfabesi ve konuşma tarzı ile farklı olan bu coğrafyada yer yer İngilizce konuşan insanlara da rastlayabilirsiniz.

İran; resmi adı İran İslam Cumhuriyeti olması nedeni ile teokratik bir yönetimin hakim olduğu bölgedir. Bu anlamda devletin resmi dini Şii İslam olarak kabul edilir. Ülkenin %98’i Müslüman’dır. Müslümanlığın yanı sıra İran’da Asurî, Ermeni, Mecusi ve Musevi inanışlarını benimsemiş toplulular da vardır. Müslümanların %90’ı Şii iken %8’lik kısmı da Sünni’dir.

Başkenti Neresi?

İran’ın başkenti asırlardır olduğu gibi Tahran’dır. Ülkenin en önemli şehri konumundaki Tahran, tarihi bağlamda da oldukça önemlidir.

Para Birimi

İran’da para birimi İran Riyali’dir. Ancak İran geziniz sırasında sık sık Tümen, Tuman, Tumen gibi ifadeleri duyabilirsiniz. 3 kavram da aynı şeyi anlatırken kullanımı geçmişe dayanan Tümen’in 10 İran Riyali’ne eşit olduğunu unutmamalısınız.

Ülkede Güvenlik Durumu

İran; sosyal medyada kapalı ve despot bir ülke olarak bilinse de gezmek için oldukça güvenilir bir ülkedir. Bu anlamda kurallara uyduğunuz sürece İran’da gezmenize engel bir güvenlik durumu yoktur.

Vize Nasıl Alınır?

İran’a gezi maksadıyla gidecekseniz 90 gün boyunca vizeden muaf olduğunuzu bilmelisiniz. Bu anlamda çantanızı toplayıp hemen bir çılgınlık yaparak İran’a doğru yola çıkabileceğinizi de unutmamalısınız.

Hava Durumu

İran’da hava durumu Türkiye ile benzerlikler gösterse de step ikliminin etkisi bu bölgede çok daha etkilidir. Kış aylarında sıcaklıkların zaman zaman 0’ın altına düştüğü gözlemlense de çok soğuk günlerden söz etmek doğru değildir. Yaz aylarında ise sıcaklıkların 40 dereceyi geçtiği görülebilir. Deniz etkisinde olan bölgeler ile karasal iklimin hâkim olduğu bölgeler farklılık gösterdiğinden gezi öncesi hava durumu kontrolü yapmanızda yarar vardır.

İran Türkiye Arası Saat Farkı

İran, Türkiye’nin doğusunda yer aldığından gün İran’da daha erken başlar. Bu anlamda İran yerel saati ile Türkiye yerel saati arasında yaklaşık +2 saatlik bir fark vardır. Daha açık bir ifade ile Türkiye’de öğlen 12.00 iken İran’da saat aynı günün 14.00’ı yaşanır.

İran İstanbul Arası Uçakla Kaç Saat Sürer?

İran’dan kalkan uçaklar İstanbul’a ulaşmak için yaklaşık 2 saatlik bir mesafe kat ederler. Siz de seyahat etmeden önce bu bilgiyi aklınızda bulundurmalısınız.

Yemek Kültürü

İran yemek kültürü dendiğinde akla gelen ilke şey baharattır. Bulunduğu coğrafya ve kültürel özellikler nedeniyle baharatın bol kullanıldığı İran’da en çok tercih edilen yemek de hiç şüphesiz Fesenjan olur. İran’da yemeklerin şahı olan bu lezzeti kesinlikle keşfetmenizi öneriyorum.

Eğlence

İran’da gece hayatı aslında yasak! Ancak bu yasağı delme konusunda oldukça istekli bir kesimin varlığı party ve eğlence konusunda ciddi bir ortam yaratılmasına olanak sağlıyor. Bir İslam Cumhuriyeti olması nedeni ile alkol vb. şeylerin kesinlikle yasak olduğu İran’da eğlenceye ortam olsa da bir turist olarak bu riske girip girmemek sizlere kalmış.

İran Gezilecek Yerler En İyi 10 Yer

İran’da gezilecek en iyi 10 yer listesi ile sizleri enfes bir gezi deneyimi ile buluşturuyoruz. Bu şehir ve bölgeleri gezerek İran seyahatinizin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz İran’da görülmesi gereken en güzel yerlerin bir listesini çıkardık.

1. Tahran

Azadi Kulesi Tahran İran
Azadi Kulesi Tahran

Ülkenin başkenti konumundaki Tahran, idari özelliklerinin yanı sıra antik şehir Rey’i de sınırları içerisinde barındırıyor. Modernite ve tarihselliği bir arada yaşamanıza sahip olan bu şehirde kayak yapmak ve kısa doğa yürüyüşlerine çıkmak da muhtemeldir. Ülke nüfusunun yaklaşık 8’de 1’inin yaşadığı bu şehirde Gülistan ve Niavaran Sarayları, Azadi Kulesi gibi mekanları mutlaka gezmelisiniz.

2. İsfahan

İsfahan İran Gezilecek Yerler
İsfahan İran’da Gezilecek Yerler

İsfahan Nıfs-ı Cihan yani dünyanın yarısı anlamına gelen oldukça önemli bir şehirdir. Kendine has yapısını korumayı başaran ve Safeviler döneminden kalma pek çok yapıyı sınırları içerisinde bulundurur. Şehrin İran’ın en büyük üçüncü yerleşim merkezi olmasının yanı sıra turistik açıdan dikkat çekici özelliklere sahip olması da İsfahan’ın bu listede yer almasına neden oluyor.

3. Şiraz

Şiraz İran
Şiraz İran

Şair, filozof ve din adamlarının yetiştiği merkez olan Şiraz, Antik Pers döneminin en önemli şehirleri arasındadır. Sadi Şirazi gibi önemli şarilerin yetiştiği bu şehirde Pers medeniyetinin en önemli eserlerini bulmak da mümkündür. Aynı zamanda Kaçar Hanedanı’ndan kalma eserleri görmek için de Şiraz’a gelmenizi öneriyoruz. Özellikle cami ve saray gibi yapıların bolca bulunduğu bu şehirde 18. yüzyıl eserleri yoğunluktadır.

4. Sari

Sari İran
Sari İran

İran dendiğinde akla ilk gelenler arasında yer almasa da son dönemlerde önemli bir turistik alan olmayı başaran şehir Sari’dir. Hazar Denizi’nin hemen kıyısında ve Elburz Dağları’nın yanı başında bulunan bu şehir özellikle doğal güzellikleri ile ön plana çıkar. Şehrin karmaşasından uzaklaşıp doğal yaşamın içinde olmak isteyenlerin tercih edeceği bu şehri henüz keşfedilmemişken İran gezilecek yerler listenize eklemenizi öneriyoruz.

5. Yezd

Yezd Şehri İran Görülmesi Gereken Yerler
Yezd Şehri İran Görülmesi Gereken Yerler

İran’ın kültürel özelliklerini fazlası ile yansıtmayı başaran şehirlerden biri olma özelliğindeki Yezd pek çok kimse tarafından yoğun bir şekilde talep gören bir yerdir. Antik ve çölde ki şehir olarak bilinen Yezd, diğer şehirlerden çok daha farklı bir yapıya sahiptir.

6. Tebriz

Tebriz Çarşısı İran
Tebriz Çarşısı

Tebriz; Doğa Azerbaycan bölgesi olarak ifade edilen İran’ın kuzeybatısında yer alan bir yerdir. Merhametler şehri olarak bilinen şehir, İran tarihinin en eski ve en önemli şehirlerinden bir tanesidir. Tebriz de Mavi Camii ve Rab’e Rashidi Üniversitesi gibi pek çok tarihi mekan bulunmaktadır. Tebriz Çarşısı, Tebriz Meşrutiyet Binası, Anglikan Kilisesi ve Arg-e Tebriz gibi gezilecek pek çok yer bulunur. Şems-i Tebrizi ve Mevlana bu şehirde yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

7. Kandovan

Kandovan İran Gezilecek Yerler
Kandovan İran Gezilecek Yerler

Kandovan İran için bir şehir olmaktan çok daha ötededir. Ünü dünyaları aşan Kandovan ünlü taş yapımları ile tüm dikkatleri üzerine çekmektedir. Tebriz’e 50 km mesafe de yer alan Kandovan Doğu Azerbaycan Eyaleti’nde bulunmaktadır. Adeta kayalıkların içerisinde ki eşsiz bir şehir olan Kandovan’da ki evlerin 700 yıldan daha esik bir tarihe sahip olduğunu ve 700 yılı aşkın süredir kullanıldığını ifade edebiliriz. İçlerinde birbirinden şık halıların yer aldığı bu efsanevi evler 170 aileden oluşan toplulukları ağırlamaktadır. Burada ki antik binaların kimisi badana ile kaplanan ve modern görünüme sahip olan evlerdir. Söz konusu evleri yakından görmek ve tarihe minik bir yolculuk yapmak için Kandovan’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

8. Kirman

Kirman İran
Kirman İran

Kirman, İran’ın güneydoğusunda bulunan ve halkının geçimini ticaret ile sağladığı bir çöl şehri olarak bilinmektedir. Lut Çölü’nün güney batısında konumlanmış olan şehir, aynı zamanda başkenttir. Kirman Eyaleti’nin çölünü çevrelemiş olan şehir kurak bir şehirdir. Şehrin genelinde çamurdan yapma evler bulunmaktadır. Batıdan gelen Baluçlar ile birlikte son derece ilgi çekici bir yer olan Kirman’ı siz de ziyaret ederek İran’ın güzelliklerini yakından inceleyebilirsiniz.

9. Kum

Kum İran - Fatıma-ı Masume Türbesi
Kum İran – Fatıma-ı Masume Türbesi

İmam Ali Rıza’nın kardeşinin defnedildiği tarihi bir merkezdir. Söz konusu türbe binlerce hacının sürekli ziyaret ettiği bir türbedir. Altın çatılı mabedi ile çevrili olan Kum, Tahran’ın 147 km güneyinde yer alan Kum Nehri’nin kıyısında konumlanmıştır.

10. Meşhed

İmam Rıza A. Meşhed
İmam Rıza A. Meşhed – İran Gezilecek Yerler

Şii Müslümanlarının inancına göre İmam Rıza Meşhed’de defnedilmiştir ve türbesi de buradadır. Bu nedenle Meşhed, İran’ın en kutsal şehirlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra Meşhed, İran’ın en kalabalık ikinci şehridir. Dini yapısı ve caddeleri ile ilgi çeken Meşhed’i siz de İran seyahatinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Umarım İran gezinizi zenginleştirecek faydalı bilgiler verebilmişizdir. Sizinde İran gezilecek yerler listemize eklenmesini istediğin yada eksik kaldığını düşündüğünüz yerler varsa bize yorum olarak mutlaka yazın. Başka bir gezi de görüşmek üzere mutlu kalın. :)