İsmetpaşa Parkı Sosyal Tesisleri | Nerede ve Kahvaltı

İsmetpaşa Parkı Sosyal Tesisleri
İsmetpaşa Parkı Sosyal Tesisleri

İstanbul’un yeşili, maviyi ve huzuru bir araya getiren nadir parklarından biri de İsmetpaşa parkı sosyal tesisleri. Eşsiz ve mükemmel bir peyzaj ile misafirlerini karşılayan parkı değerli kılan ağaçlar, göletler ve dinlenme alanları var. Ailecek huzurlu bir hafta sonu geçirmek isteyenler için şehrin kalabalığından kaçıp, sığınılacak bir yeşil alanı karşılayan parkın içerisinde bulunan sosyal tesislerde kahvaltı yapabilir, daha sonra ise parkı gezebilirsiniz.

İsmetpaşa parkı sosyal tesisleri hakkında bilgiler

Ailecek gidilecek bir parkta aranan en önemli özellikler arasında yeşillik yer alır. İsmet paşa parkı, konumu ve yapısı itibariyle ihtiyaç duyulan doğa atmosferini sunmaya başarmış denilebilir. Ancak yine de kent ve milli park alanlarındaki gibi bir yeşillik beklenmesi tutarlı olmaz.

Şehir içerisinde yer alan parklara nazaran doğa atmosferi sunma ve yaşatma açısından ideal olan yerdeki süs havuzları, oyun alanları ve yürüyüş parkurları, misafirleri tatmin edici düzeyde denilebilir. Çocuklu aileler için düşünülen oyun alanlarında zemin güvenliğini sağlamak açısından kullanılan köpükler, çocukların eğlenmeleri için birbirinden farklı oyuncaklar, çocukların neşeli bir gün geçirmesi için yeterli görünüyor.

İsmetpaşa parkı sosyal tesisleri
İsmetpaşa parkı sosyal tesisleri

Elbette ki bu tür bir parkta gençler ve yetişkinler için de etkinlik alanları düşünülmüş. Özellikle basketbol sahaları açısından cömert bir yer alan İsmet paşa parkında futbol sahası yer almıyor. Bir de, parkta en çok kullanılan ve tercih edilen bölümlerden biri, kamelyalar.

Akşamüzeri dinlenmek ve oturtmak için tercih edilen bölgeye piknik yapmak için gelenler de var. Her mevsim kullanılabilecek şekilde dizayn edilen kamelyaların dışarıda akit geçirmeyi seven aileler için ideal bir konumda yer aldığını söylemek mümkündür.

İsmetpaşa parkı sosyal tesisleri

İsmetpaşa parkı, Bayrampaşa belediyesi tarafından inşa edilen ve İstanbul‘a kazandırılan yeşil alanlar arasında yer alıyor. Açıldığından beridir birçok yerden de ziyaretçi çeken parkın meşhur olmasının nedeni yeşili, mavisi ve havuzları değil elbette de. Burayı, meşhur kılan nedenler arasında parkın içerisinde yer alan sosyal tesislerde başlatılan bir gelenektir. Diğer sosyal tesislerden farklı olarak misafirlerine kumda kahve deneyimi yaşatan yerin farklı ilçelerden misafirler ağırlamasının sırrı, burada yatar.

Kumda kahve nedir?

Osmanlı döneminde meşhur bir kültür ve gelenek olarak yer alan ve günümüzde de bazı tarihi Osmanlı kahvecilerinde devam ettirilen bir gelenektir. Bu gelenek, ilk defa bir belediyenin sosyal tesislerinde de yaşatılıyor ve misafirlerin kumda kahve deneyimini çok uygun fiyata yaşamaları sağlanıyor. Kızdırılmış kumda, bakırdan imal edilen cezvede pişirilen kahvenin taneleri ölmüyor ve köpüğü ise çok daha fazla oluyor. Ayrıca şunu da not edelim, bu kahve kültürü sayılı yerlerde yaşatılan bir gelenektir.

Kahvenin tadının çok daha iyi alınmasını sağlayan ve yüzyıllardır kahve pişirmenin geleneksel bir yöntemi olarak bilinen uygulamadan çıkan kahveyi denemek için İsmet paşa sosyal tesislerinin yolu tutulabilir.

Kahvaltı ve diğer menüler

İsmetpaşa parkı sosyal tesislerinde kahvaltı yaparak güne başlayabilir ve kahvaltı sonrasında da kumda pişen kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Tesiste, diğer sosyal işletmelerde olduğu gibi fiyatlar gayet uygundur. Kahvaltının yanı sıra değişik menü ve ikramlar da var.

İsmetpaşa parkı sosyal tesisleri
İsmetpaşa parkı sosyal tesisleri Kahvalı

İsmetpaşa parkı sosyal tesislerine nasıl gidilir?

Adres: İsmet Paşa, İsmet Paşa Caddesi, İsmet Paşa Parkı, 34040 – Bayrampaşa / İstanbul

Telefon: (0212) 674 16 02

Nasıl gidilir?: İsmetpaşa parkı sosyal tesisleri, Bayrampaşa’nın merkezi mahallerinden biri olan İsmet Paşa’da yer alır. Bu nedenle, ulaşım oldukça kolaydır. Eminönü tarafından 32 ve 32 M hattına binilmesi ve Sağmalcılar durağında inilmesi halinde parka ulaşılabilir. Yine metro hattını kullanmak isteyenler için ise güzergah şöyledir: Yenikapı ve havalimanı arasında ulaşım sağlayan M1A hattının kullanılması ile Sağmalcılar durağına ulaşmak mümkündür. Yine, Kirazlı hattı olan M1B ile de aynı durağa erişilebilir. Konum bilgisi için tıklayın.

Ayrıca; İstanbul’da bulunan diğer bütün sosyal tesislere göz atmak isterseniz İstanbul’daki Sosyal Tesisler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atmanızı öneririm. :)