İstanbul’daki Kiliseler
İstanbul’da Gezilebilecek En Güzel Kiliseler

İstanbul’da gezilebilecek binlerce yıllık tarihi ve kültürel mirasını muhafaza eden birçok eski kiliseye ev sahipliği yapmaktadır. Bu kiliseler, İstanbul’un tarihi ve kültürel zenginliğini keşfetmek isteyenler için harika bir fırsattır. Bu yazıda, İstanbul’da gezilebilecek en güzel kiliselerden bahsedeceğiz.

Dipnot: İstanbul‘daki bu tarihi kiliselere göz geçirirken, İstanbul’daki Tarihi Müzeler için oluşturduğumuz listemizi de mutlaka inceleyin.

İstanbul’da Gezilebilecek Kiliseler

Bu kiliseler, İstanbul’un tarihi ve kültürel zenginliğini keşfetmek isteyenler için harika fırsatlar sunar. Bu kiliselerde gezerken, tarihi ve kültürel değerlerimizi anlamak ve korunan eserleri canlı canlı görmek muhteşem bir his. İstanbul’un tarihi ve kültürel zenginliğini keşfetmek için bu kiliseleri mutlaka gezmenizi öneriyorum.

1. Aya İrini Kilisesi

Aya İrini Kilisesi
Aya İrini Kilisesi

Bizans’ın ilk kiliselerinden olan Aya İrini Kilisesi İstanbul’da bulunan en eski kiliselerden biridir. İstanbul’da camiye dönüştürülmemiş tek kilise olan Aya İrini Kilisesi 4. yüzyılın ilk başlarında I. Konstantin zamanında Apollon, Artemis ve Afrodit’in mabet kalıntılarından yapılmıştır. Nika ayaklanmasında Aya İrini ve Sempson Zenon birlikte yanarak ölmüşlerdir.

2. Sveti Stefan Bulgar Kilisesi

Sveti Stefan Bulgar Kilisesi
Sveti Stefan Bulgar Kilisesi – İstanbul’da Gezilebilecek En Güzel Kiliseler

1898 yılında yapımı tamamlanmış olan Sveti Stefan Bulgar Kilisesi çelik iskeletler ile yapılmıştır. 8 Eylül tarihinde Exarch Joseph tarafından açılışı yapılan Sveti Stefan Bulgar Kilisesi Neo – Barok ve Neo – Gotik tarzlarının birleşimi ile yapılmıştır.

3. Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi

Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi
Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi

Yunan haç planına göre yapılan Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi yüksek duvarlara sahip bir bahçe içerisine yapılmıştır. Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi kagir ve kubbeli bir yapıya sahiptir. Her iki tarafında iki tane Gotik tarzda yapılmış olan çan kulesi bulunan Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi on iki adet pencereye sahiptir.

4. Aya Yorgi Kilisesi

Aya Yorgi Kilisesi
Aya Yorgi Kilisesi – İstanbul’daki Kiliseler

1751 yılında inşa edilmiş olan Aya Yorgi Manastırı, iki katlı küçük bir yapı olarak bilinmektedir. Kiremit ile yapılmış olan Aya Yorgi Manastırı, kesme taşlardan yapılmış olan Aya Yorgi Kilisesi olarak da bilinmektedir. Aya Yorgi Kilisesi’nin inşaatına 1905 yılında başlanarak 1909 yılında bitirilmiş ve açılışı yapılmıştır.

5. Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi

Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi
Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi

Ortodoks Sürmanilerine ait olan Meryem Ana Kilisesi 3. yüzyılın başlarında yapıldığı düşünülmektedir. Milattan sonra 1648 ile 1297 yılında meydana gelen yangın, 1533 yılında yapılan yenileme çalışmaları ve 1914 yılında tekrardan yapılan yenileme ve onarım çalışmaları sırasında yeni yapılar eklenmeye başlamıştır.

2004 ile 2005 yılında yapılan son yenileme çalışmaları ile şimdiki haline dönüştürülmüştür. İki avludan oluşan Meryem Ana Kilisesi Bizans ve Genç Roma dönemine ait olan mihrap kalıntıları ile süslemeler yapılmıştır.

Meryem Ana Kilisesi sadece tuğla ve kubbe ile çevrilidir. Ayrıca Meryem Ana Kilisesi’nin bahçesinde herhangi bir bitki ve çiçek bulunmamaktadır.