İstanbul Gezisi ve Tarihi Yerler

İstanbul Gezisi
İstanbul Gezisi

Gerek iş için gerekse dostlarımı ziyaret için İstanbul’a sık sık gidip geliyorum. Bu sebeple İstanbul hakkında baya bir tecrübeye sahip oldum. Bu tecrübelerimi çevremdekilerle paylaşmaya başlayınca İstanbul hakkında çok sayıda soru ile karşılaşmaya başladım. Hem sürekli aynı sorularla karşılaşmam hem de bu tarz soruları başka şehirde yaşayanlarında merak edeceğini düşündüğüm için bu yazıyı yazmaya karar verdim.

İstanbul’da Konaklama

En çok soruyu otel ve pansiyon hakkında alıyorum. Şunu belirtmemde fayda var ki İstanbul ekonomik otel açısından oldukça zengin bir şehir. Her keseye her cebe uygun otel seçeneğiniz bulunuyor. Ama otel seçerken de bazı şeylere dikkat etmenizde fayda var. Dikkat etmeniz gereken noktaları da gelin birlikte inceleyelim;

Gitme Nedeniniz Çok Önemli

İş için, ziyaret için ya da gezme amaçlı gidiyor olabilirsiniz. Bu sebeple gitme nedeninize uygun olarak bir seçim yapmanız daha uygun olacaktır. Örneğin bir iş için gidiyorsanız işinizin olduğu yere yakın bir otel ayarlamanız çok önemli. Hem ulaşım hem de zamandan büyük tasarruf edersiniz. Ya da İstanbul’da ucuz tatil yapmak istiyorsunuzdur. O zamanda hem İstanbul’da gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmanız hem de ucuz İstanbul otelleri bulmanız gerekir.

Beklentileriniz

Kabul edelim ki hepimiz evimizde rahat ettiğimiz gibi kalacağımız otelde de rahat etmek isteriz. Ama gelin görün ki bu her zaman mümkün olmuyor. Bu sebeple bir otelden beklentileriniz nelerdir? Bunları iyice belirlemeniz de yarar var. Kısa süreli bir seyahat planınız varsa 3 yıldızlı herhangi bir ucuz otel işinizi görecektir.

Araştırma Yapın

Devir artık teknoloji devri. Kalmak istediğiniz otel hakkında sorup danışacağınız kişiler olmasa da artık İnternetten yapacağınız araştırmalar ile kalacağınız otel hakkında yapılan yorumları okuyabilir ve fikir sahibi olabilirsiniz. Böylelikle istenmeyen sürprizlerle karşılaşmazsınız.

İstanbul’da Gezilmesi Gereken Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Hem İstanbul’u gezmek hem de ucuz tatil yapmak elbette mümkün. Siz de tatilinizde İstanbul’da gezilecek yerleri keşfetmek isterseniz ucuz otel bulmak için turistik bölgelerde yer alan otelleri tercih edebilirsiniz. Bu oteller hem gezip göreceğiniz yerlere yakın olup hem de kesenize uygun olurlar. Gezi için İstanbul’a gelmek isterseniz dikkat etmeniz gereken noktalara da gelin birlikte göz atalım;

Gezi Türü En Önemli Faktör

Kültürel bir gezi planınız varsa Sultanahmet ve Süleymaniye Cami, Topkapı Sarayı ve Dolmabahçe Sarayı, Kız Kulesi ve Galata Kulesi, Ayasofya gibi İstanbul’un simgesi olmuş tarihi ve kültürel yapıları muhakkak görmeniz gerekir.

Eğlenme üzerine bir tatil planınız varsa İstiklal Caddesi ve Bağdat Caddesi gibi yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları olan eğlence yerlerini tercih edebilirsiniz.

Yeni yerler görmek üzerine bir gezi planı yaptıysanız Boğaz Turu yapmanız, İstanbul Korularını ve Prens Adalarını keşfetmeniz ufkunuzu açabilir.

Ulaşım

Metro, Metrobüs, Marmaray, Tramvay, Otobüs, Minibüs, Dolmuş, ve Vapur Hatları ile İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna ulaşmanız mümkün. Ulaşım konusunda yapmanız gereken ilk iş İstanbulKart almanız.  Minibüs ve Dolmuş hariç diğer kalan ulaşım araçlarında bu kart ile seyahat yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken içerisine para yüklemesi yapılabilen İstanbulKart almanız. Tek seferlik kullan at kart aldığınızda yükleme yapamadığınız için ulaşım ücretiniz ciddi anlamda artacaktır.

İstanbul’da Ne Yenir?

Çok farklı kültürlerden çok farklı yaşayış tarzlarına sahip insanların bulunduğu İstanbul’da yemek kültürü inanılmaz zengin ve inanılmaz derecede gelişmiş. Osmanlı Mutfağından tutun da aklınıza neresi gelirse. O kadar zengin bir çeşitlilik. Ben sadece gittiğim yerlerden örnekleri sunabiliyorum ne yazık ki geri kalanını sizin araştırmanız gerekecek;

Beşiktaş’ta Balkan Lokantası

İstanbul’a gidip uğramadan dönmeyeceğim 5 yerden birisi Balkan Lokantası. Hem lezzet, hem hizmet hem de fiyat açısından oldukça uygun. Esnaf Lokantası statüsünden Listemin birinci sırasında yer alıyor.

Fatih’te Büryan Kebabı ve Fatih Sarması

Kadınlar Pazarı’nda büryan kebabı olmazsa olmazlarımdan. Dumanı üstünde tüten tırnak pidesinin üzerinde servis edilen büryanı, buradaki her kebapçıda yiyebilirsiniz.

Un, yumurta, şeker, kabartma tozu ve vanilya kullanılarak pişiriliyor. Yapılırken yağ kullanılmıyor. ‘Sarma’ adını, rulo şeklinde sarılmasından alıyor. Ardından da hamurun ortasına kayısı marmeladı sürüyor. 80 yıllık Fatih Sarmacısı’nda, tatlının üzerine kışın manda yoğurdu, yazın dondurma konup servis ediliyor.

Eminönü’nde Balık Ekmek

Taze taze avlanan balıkların ızgara yapılıp hemen servis edildiği balıkçı tekneleri Eminönü’nün vazgeçilmezi. Ne zaman yesem Ezel dizisinde Ramiz Dayı’nın sahnesi geliyor aklıma.

Ortaköy’de Kumpir

Olmazsa olmazlarda birisi de Kumpir. Ortaköy meydanda bulunan kumpirciler bu işi yıllarca yapıyorlar. Kumpiriniz alıp boğaz manzarasına dalıp gitmek bir başka keyif.

İstanbul’a İlk Defa Gidecek Olanlara Tavsiyeler

Prens Adaları - İstanbul Adaları Gezilecek Yerler

Dünyada hiçbir yerde olmayan sadece ve sadece İstanbul’a özgü olan Boğaz’ın tadını doya doya çıkarın.

Eğer yeterince vaktiniz olursa Prens Adalarnıı ( Büyükada, Heybeliada, Burgaz Adası ve Kınalıada) kesinlikle görün.

Beşiktaş, Kadıköy, Üsküdar gibi sahili ile ün yapmış semtleri gezin.

Otağtepe, Maçka Parkı, Çamlıca Tepesi gibi yüksek yerlerden İstanbul’u kuşbakışı izleyin.