İstanbul Havalimanı Otopark Ücretleri

İnşaatına başlanıldığı andan beri tartışma gündemlerinin odak noktası haline dönüşen İstanbul Havalimanı, görkemli bir çalışın ardından geçtiğimiz dönemde hizmet vermeye başladı. Dünyanın ilk üç havalimanı içerisinde bulunan İstanbul Havalimanı, Avrupa ve Türkiye’nin ise en büyüğü. İstanbul hava hizmetlerinin ilk adresi olan Atatürk Havalimanı’nın ihtiyacı karşılamaması ve Türkiye’nin hava transit merkezi haline dönüşmesi noktasındaki hedeflere yönelik inşa edilen havalimanı, verdiği hizmet ile birlikte, eşsiz mimarisi ve yüksek standartlardaki hizmetleri ile gündeme gelmeye devam ediyor. Bu yazımızda sizlere İstanbul Havalimanı otopark ücretleri ve açık, kapalı otoparklara ulaşım hakkında yararlı bilgiler paylaşacağız.

İstanbul havalimanı nerede?

İstanbul Havalimanı (İstanbul Airport), Avrupa yakasının Karadeniz kıyıları arasındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasındaki mevkide yer alır. Havalimanı otobüs işletmesi tarafından İstanbul’un 18 farklı noktasındaki hattı kullanmak suretiyle İstanbul havalimanına ulaşmak mümkün. Avrupa, Asya ve orta Doğu’nun önemli bir merkezi haline dönüşecek olan havalimanı ile alakalı çeşitli ulaşım projeleri var. Havalimanının üç kıtanın merkezi uçuş alanı olması hesap edilirken, ulaşım hatları ile de çok rahat ve kolay bir şekilde havalimanına erişmenin mümkün olması sağlanacak.  Ancak havalimanı için planlanılan hızlı tren ve metro hatları kullanıma sunulmadığından dolayı, özel aracı ile havalimanına ulaşmak isteyenler tarafından otopark hizmetleri ile alakalı ücretler merak konusu.

İstanbul Havalimanı Otopark Ücretleri
İstanbul Havalimanı Otopark Ücretleri

Havalimanı otoparkı ücretsiz mi?

7 Nisan 2019’a kadar ücretsiz otopark uygulamasına yer verilen havalimanında, Devlet Havayolları İşletmesi tarafından alınan ivedi karar sonrasında, otopark hizmetinin ücretlendirilmesine yönelik birtakım kararlar alındı. Havalimanına özel aracı ile gelen kişilerin sayısının fazla olması, ücretsiz otopark uygulamasından dolayı aracını otopark içerisine bırakıpo, yurtdışı seyahatine çıkanların tespit edilmesinden dolayı, ücretli otopark uygulamasına karar veren yetkili merci, hem kapalı hem de açık otoparkın çok fazla meşgul edilmesinin önüne geçmeyi hedefliyor. Bu kapsamda, iki farklı otoparkta ayrı tarifelere yer veren en havalimanında uygulanan otopark ücretleri şöyle:

İstanbul Havalimanı Otopark Ücretleri

Kapalı otopark ücretleri ne kadar?

İstanbul havalimanı kapalı otoparkı için bir saatlik ödenmesi gereken ücret, 21 liradır.  Bir saatten fazla otoparkı meşgul eden aracın ödemesi gereken ücret ise, 25 liradır. Üçüncü saatini dolduran ve 3-6 saat arasında kapalı otoparkta bekleyen aracın ödemesi beklenilen ücret ise, 39 liradır.  24 saatlik kapalı otopark ücreti, 63 liradır.

Açık otopark ücreti ne kadar?

Kapalı otoparka göre daha uygun fiyat uygulaması geçerli olan açık otoparkın bir saatlik ücreti, 16 liradır. 1-3 saat arasında otoparkta bekleyen araç için 19 lira, 3-6 saat arası 29 lira, 24 saat açık otoparkı meşgul edecek araç için de 45 lira ödeme yapılması gerekli.

İstanbul Havalimanı Açık Otopark Ücretleri
İstanbul Havalimanı Otopark Ücretleri

Havalananına Alternatif Otoparklar

Havalimanı otopark ücretleri malum biraz yüksek olabiliyor. Ama dert değil, İstanbul havalimanına yakın otoparklar da mevcut. Yazımızda maliyeti düşük alternatif otopark yerlerine ulaşabilirsiniz.