Vefa Bozacısı - 03

Ülkemizdeki en ünlü markalar genellikle o ürün için birer yeni ad değişmez etiket ve dillerle pelesenk olan deyişler haline gelir.Boza için tartışmasız tek isim tek marka ve tek deyiş haline gelen Vefa Bozası da bunlardan biridir.Ülkemizde pek çok gıda ya da unsur için bu tip köklü ifadeye rastlamak mümkündür.Vefa, İstanbul da bir semt olup; bozası ile ön plana çıkmasına rağmen hemen her unsur ve insanları ile İstanbul için önemli bir tarihi dokudur.

Boza Yapımı ve Vefa

Boza oldukça eski ve hemen her dönem müdavimi eksik olmayan bir gıdadır. İçecek formunda özellikle kış aylarının önemli bir parçasıdır. Geceleri mahalleri gezen ve Bozaaaaaaa! nidasını merakla bekleyen müdavimlerine hizmet veren bozacılar için vazgeçilmez simge marka ya da semt Vefa semtidir. Vefa İstanbul içinde kendine has yapısı ve nitelikleri her daim özellikli bir yere sahip olmuştur.Vefa Bozası için tarih içinde bir yolculuğa çıktığımızda karşımıza Hacı Sadık Bey ile karşılaşırız. Arnavut kökenli Hacı Sadık Bey kendine ait bir formülle bozaya yeni bir tat ve şekil kazandırır.

Vefa Bozacısı - 041870  yılında başlayan serüven, 1876 yılında Vefa semtinde açılan dükkan ile resmi nitelik kazanıp, ticari yolculuğuna başlar. Hacı Sadık Bey sulu kıvamlı ve koyu renkli bozaya, koyu kıvam ve açık sarı renk kazandıran formülünü artık günümüze ulaşan bozanın tanımı olarak bir üretim reçetesi şeklinde korur. Bozayı kendi imalathanesinde üretip satan ticarethane günümüze kadar gelmiştir. Boza denince Vefa, Vefa denince bozanın akla gelmesi gibi muhteşem bir sonuca ulaşan 140 yıllık yolculuk için mevsiminde Vefa Bozacısı’na gitmek ve bu lezzeti tatmak İstanbul içinde yapabileceğiniz en güzel şeylerden birdir. Geleneksel olarak şehir içindeki müdavimleri kadar, İstanbul’u ziyaret eden hemen herkesin merakını çeken bir içecektir. Boza son derece besleyici ve fermantasyon ürünü bir içecektir. Darı irmiği ve şeker temelli ana maddesi ve fermantasyonu sonucu birçok vitamin ve besin değeri ve de sindirim sistemi için faydalı yapısı ile son derece dikkati çeken ve değerli bir gıda olarak, tüketilmesi tavsiye edilen bir gıdadır. Bu şekilde son derece tarihi değere sahip boza, en iyi haliyle Vefa Bozası tarihi mekanında Vefa da sizleri bekliyor.

Vefa Bozacısı Markası

Vefa Bozacısı - 06Vefa Bozası bugün Vefa Bozacısı 1876 markası ve tarihi dokuyu hedefleyen vurgulayan logosu ile ticari bir marka olarak, Hacı Sadık Bey’in varislerince üretilmektedir. Firma boza gibi tarihi değeri olan içecekler de üretmektedir. Limonata, şerbetler, demirhindi vb gibi önemli tatları da değişmeyen formülüyle damak zevki sahibi müşterilerine sunmaktadır. Hem Vefa semtinde hem de Tekirdağ Çorlu modern tesislerinde üretime devam etmektedir.

Vefa Bozacısı Fotoğraflar

Vefa Bozacısı, Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Vefa Cad., No:66, 34134 – Fatih / İstanbul
Telefon: (0212) 519 4922

Nasıl gidilir?: Vefa semti bozasıyla ya da bozasız dikkati çeken kendine özgü oldukça tarihi ve zamanında saraya yakın önemli ailelerin yaşadığı güzide bir semttir. Vefa Lisesi ve bozası ile sürekli hatırda kalan bir semt olarak, İstanbul’un hemen hemen merkezinde yer alır. Unkapanı, Saraçhane veya Sirkeci den birçok şehir içi ulaşım aracı ile gidebilirsiniz. Kendi adıyla anılan bir semt olan Vefa Fatih’e bağlı bir semt olarak İstanbul’u gezen herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir yerdedir. Adını Şeyh Vefa’dan alan bir semt olarak bozası, lisesi, futbol takımı gibi birçok önemli kendine has unsuru barındırması bakımından oldukça kaliteli ve tarihi kökleri olan bir semt olarak İstanbul için her zaman önemli bir değer olmuştur. Konum bilgisi için tıklayın.

Ve Fatih’e kadar gelmişken, Fatih gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi listemize göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım. :)