İzmir Alsancak Kordon’da Ne Nerede Yenir?
İzmir Alsancak Kordon’da Ne Nerede Yenir?

İzmir, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden bir tanesidir. Hem tarihi hem de doğal güzelliklere sahip olması yurtdışından ve yurtiçinde pek çok turistin İzmir’i sık sık ziyaret etmesini sağlamaktadır. Bu doğrultuda İzmir halkı ve İzmir’e gelen turistler İzmir Alsancak Kordon’da ne nerede yenir sorusunu da sık sık sorabilmektedir. İzmir Alsancak Kordon’da ne nerede yenir sorusuna cevap vermeden önce İzmir ile ilgili biraz bilgi vermek çok daha doğru olacaktır. Gelin İzmir’i hep birlikte kısaca inceleyelim.

Not: Alsancak Kordon Boyun’da gezilecek yerler listemize göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım. :)

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Ege’nin İncisi İzmir

Ege’nin İncisi İzmir
Ege’nin İncisi İzmir

İzmir, Türkiye’nin üçüncü büyük şehri konumundadır. Ege Bölgesi’nin deniz kıyısı olan bir şehri olan İzmir, İzmir Körfezi üzerine kuruludur. Dünyada ünlü pek çok fuar ve limana ev sahipliği yapması nedeni ile önemli bir şehir olan İzmir, farklı medeniyetlere de yıllar boyunca ev sahipliği yapmıştır. Bunun yanı sıra İzmir’in Ege Denizi’nin Atina’dan sonra en büyük ve kalabalık ikinci şehri olduğunu da ifade edebilmek mümkündür. Hem çok sakin hem de çok hareketli bölgeleri bulunan İzmir’de hemen her kesime hitap edebilecek çeşitli aktivitelere de rastlayabilmek mümkündür.

İzmir Gezi Önerileri

İzmir Gezi Önerileri
İzmir Gezi Önerileri

İzmir’in en önemli sembolü herkes tarafından bilinen Saat Kulesidir. Şehir merkezinde bulunan Saat Kulesi, pek çok kişinin de buluşma noktası olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra İzmir’e gelen turistlerin gezebileceği çeşitli yerler bulunmaktadır. İzmir Karikatür Müzesi, Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Kızlarağası Hanı, Agora Ören Yeri, İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir Tarih ve Sanat Müzesi, Tarihi Asansör, Efes Antik Kent gibi tarihi ve doğal güzellikleri canlı canlı görerek İzmir’in tadını çıkarabilmek mümkündür. Ayrıca burada bulanan diğer yerleri keşfetmek isterseniz İzmir Alsancak Kordon Boyu gezilecek yerler listemize mutlaka göz atın.

İzmir’in Meşhur Lezzetleri

İzmir’in Meşhur Lezzetleri
İzmir’in Meşhur Lezzetleri

İzmir’in yüzyıllar boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığından bahsettik. Bu doğrultuda söz konusu medeniyet ve kültürlerin İzmir’e farklı bir mutfak kültürü kazandırdığını da ifade edebiliriz. Akdeniz ikliminin ve verimli tarımının kazandırdıkları sayesinde İzmir’de birbirinden lezzetli sebze yemeklerini tüketebilmek mümkündür. Hindiba, sarmaşık, patlıcan, pırasa, deniz börülcesi gibi sebzeler İzmir’de organik bir şekilde tüketilmesi gereken yiyecekler arasındadır. Tüm bunların yanı sıra İzmir’in en meşhur lezzetinin ise boyoz olduğunu söyleyebiliriz. Boyozun dışında kumru, İzmir Köfte, keşkek, İzmir tulumu, zerde, kol böreği, lokma ve radika salatası da İzmir’de mutlaka tüketilmesi gereken lezzetlerdir. Peki, İzmir’in en meşhur yerlerinden olan Alsancak’ta bu eşsiz lezzetleri nerelerde bulabilirsiniz?

İzmir Alsancak Kordon’da Ne Nerede Yenir?

Alsancak, İzmir’in merkezi semtlerinden bir tanesidir. Kordonu ile meşhur olan Alsancak’ta yukarıda bahsedilen lezzetlerin birçoğuna rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu doğrultuda Alsancak Kordon’da ne nerede yenir sorusunu aşağıdaki gibi cevaplandırabilirsiniz. Ayrıca eklenmesini istediğiniz yerler varsa bize yorum olarak da gönderin lütfen.

1- Alsancak Dostlar Fırını

Alsancak Dostlar Fırını
Alsancak Dostlar Fırını

İzmir’in en eşsiz lezzetli olan boyozu Alsancak Dostlar Fırını’ndan satın alarak tüketebilirsiniz. İzmir’in ve özellikle Alsancak’ın en meşhur fırınlarından Alsancak Dostlar Fırını’nın boyozlarına hayran kalacağınıza emin olabilirsiniz.

2- Kumrucu Apo

Kumrucu Apo
Kumrucu Apo

Kumru, İzmir’in en meşhur ve en önemli lezzetlerinden bir tanesidir. Bu nedenle İzmir’e giden hemen herkesin meşhur bir kumrucuda kumrunun tadına bakması gerekir. Kumrucu Apo, Konak ile Alsancak arasında yer alıyor. İzmir’in en lezzetli kumrularını tüketebileceğiniz Kumrucu Apo’yu mutlaka ziyaret etmelisiniz. İzmir’e gelip kumru yemeden olmaz değil mi?

3- Gölde Köfte

Gölde Köfte Alsancak
Gölde Köfte Alsancak

İzmir köfte, Türkiye’nin hemen her yerinde tüketilebilmektedir. Ancak hiçbir İzmir köftenin İzmirli ustaların lezzetini yansıtabileceğini ifade edemeyiz. Bu nedenle siz de İzmir geziniz sırasında İzmir’in meşhur köftecilerinden birinde İzmir köfte yemelisiniz. Gölde Köfte’de bu mekanlardan bir tanesidir. Hızlı servisi, lezzetli piyazı ve köftesi ile gönülleri fetheden Gölde Köfte Alsancak merkezde bulunuyor.

4- Sevinç Pastanesi

Sevinç Pastanesi - İzmir Alsancak Kordon’da Ne Nerede Yenir?
Sevinç Pastanesi – İzmir Alsancak Kordon’da Ne Nerede Yenir?

Sevinç Pastanesi, İzmir’in bilindik ve meşhur mekanlarındandır. Açıldığı günden beri pek çok aşık, dost ve arkadaş bu pastanede buluşmuştur. Siz de tarihe şahitlik etmek ve İzmir’in simgelerinden biri haline gelen bu pastaneyi ziyaret ederek birbirinde lezzetli yiyecekleri tüketebilirsiniz.

5- Tuzu Biberi

Tuzu Biberi İzmir
Tuzu Biberi İzmir

Tuzu Biberi aslında yalnız İzmir Alsancak’ta bulunmuyor. 8 farklı yerde hizmet veren Tuzu Biberi, Alsancak merkezde keyifli vakitler geçirmek isteyen kişilerin sık sık tercih ettiği mekanlar arasında yer almaktadır.

6- Meşhur Tavacı Recep Usta

Meşhur Tavacı Recep Usta İzmir
Meşhur Tavacı Recep Usta İzmir

Adından da anlaşıldığı gibi Meşhur Tavacı Recep Usta, İzmir’de oldukça meşhur. Özellikle kaburga dolması ile ziyaret edenleri kendine hayran bırakan Meşhur Tavacı Recep Usta’da fiyatlar da oldukça makul.

7- The Burnger

The Burnger Alsancak
The Burnger Alsancak

Alsancak’ın hatta İzmir’in en meşhur hamburgercilerinden olan Ther Burnger’in en önemli farkı Hollanda’nın milli bir yiyeceği olan külahta patatesinde sunulmaktadır. Bunun yanı sıra yaz ve bahar dönemlerinde Kordon’a paket servisleri de bulunuyor.

8- 80’ler Kahvaltı

80’ler Kahvaltı Alsancak
80’ler Kahvaltı Alsancak

80’ler Kahvaltı, İzmir’in en gözde mekanları arasında yer alıyor. Pişi, menemen, peynir tabağı, ev kaymağı, ev tereyağı, kahvaltı sosları, reçellerin her birinin tadına bakabilir ve eşsiz bir kahvaltı deneyimi yaşayabilirsiniz.