İzmir Alsancak Kordon Boyu Gezilecek Yerleri
İzmir Alsancak Kordon Boyu Gezilecek Yerleri

İzmir’in en meşhur gezilecek rotalarına ev sahipliği yapan ve hemen hemen her İzmirlinin hafta sonunda kesinlikle uğradığı yeri ifade eden İzmir Alsancak Kordon boyu; barları, deniz mahsulü ile ön plana çıkan lokantaları, günbatımı, alışveriş yerleri, yürüme ve bisiklet parkuru ile herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği uzadıkça uzayan bir sahil şeridi.

Bu yazımızda başından belirteyim İzmir Saat Kulesini es geçiyoruz.. Çünkü burayı artık bilmeyen yoktur her halde. :) Yinede burası hakkında ayrıntılı bilgi isterseniz linke tıklamanız yeterli.

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Mavinin kara ile bütünleştiği İzmir Alsancak Kordon’un en meşhur caddeleri arasında yer edinen Kıbrıs Şehitler caddesi, en hareketli meydanlardan biri olan Gündoğdu meydanı, tarihi Rum evleri, kilise ve kordonda ilk inşa edilen iskele Pasaport, kordon boyunca yapılacak gezinti sırasında uğranılması gereken rotalardan bazıları.

İzmir Alsancak Kordon Boyu
İzmir Alsancak Kordon Boyu

Hafta sonu oldukça kalabalık olan İzmir Alsancak Kordon boyu, bank ve kıyı şeridindeki kayalıklarda yapılan oturma parkurlarında yer bulmak oldukça zor. Şanslıysanız yer bulma imkanınız olabilir ve boş gördüğünüz banka oturma konusunda acele etmeniz gerekir. Oturmak ve dinlenmek için bir başka alternatif ise, kordon boyunca uzanan çimler üzerine yayılmak.

İzmir Alsancak Kordon Boyu Gezilecek Yerleri
İzmir Alsancak Kordon Boyu Gezilecek Yerleri

Kordon’da yer bulup oturmanın keyifli tarafları var: müzik yapan gençlerin ezgileri kulağınıza çalınabilir, sevgililerin romantizmine tanıklık edebilir, hatta bir evlenme teklifi konseptine rastlayabilirsiniz. Bunların yanı sıra; Kordon’un manzarasını, İzmir insanının sıcakkanlı tarafını, çocukların mutluluklarını, vapura kılavuzluk eden martıları ve tüm doğallıkları teneffüs etme şansınız olabilir.

İzmir Alsancak Kordon Boyu Gezilecek Yerleri

Kordon boyunca mutlaka görülmesi gereken eşsiz mekan ve yerler var. Kordon boyunca bizi karşılayan her yeri bir gün içerisinde gezmek mümkün değil. En az iki günü Kordon gezisine ayırmanız, sağlıklı bir gezi için ideal olabilir.

1- Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Kıbrıs Şehitleri Caddesi
Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İzmir Alsancak Kordon boyu’nun en hareketli caddelerinden birini ifade eden Kıbrıs şehitler caddesi, gece hayatı ile de ön plana çıkan ve bu yanıyla İstiklal Caddesi’ni andıran bir yer. Canlı müzik performanslarını sergileyen gençlerin yer aldığı, kafe ve barların bulunduğu, canlı heykel performansları sergilenen esrarengiz yerde, eşsiz eğlenceli dakikalar yaşamanız mümkündür. Ayrıca restoranların bulunduğu caddede İzmir’in meşhur yemekleri tadılabilir.

2- Mask ve Karikatür Müzeleri

İzmir Karikatür Müzesi
İzmir Karikatür Müzesi

İzmir’in en önemli müzeleri arasında yer edinen Mask ve Karikatür müzeleri, butik müzecilik anlayışının da en önemli örnekleri arasında. Mask Müzesi, dünyada 60 kadar var ve bunlardan biri Konak’ta yer alıyor. Kordon gezisi sırasında Kıbrıs Şehitler Caddesi’ne sapmanız Mask müzesine ulaşmanız için yeterli. Burada, ritüelleşen mask örnekleri, tiyatroda kullanılan mask örnekleri ve ölüm maskları gibi birçok koleksiyon yer alıyor. Yine Karikatür müzesi de ülkemizin mizah tarihini merak edenlere ışık tutan müzelerden biri. Osmanlı döneminde çıkarılan mizah dergilerinden, günümüzün en çok okunan mizah eserlerine ve tabi ki karikatüristlerine yer veriliyor.

3- İzmir Tarihi Rum Evleri

İzmir Tarihi Rum Evleri
İzmir Tarihi Rum Evleri

Mavi ile yeşili buluşturan İzmir Alsancak Kordon boyu gezisini tarihi sokak ve evlerle devam ettirmek için Alsancak tarafındaki Rum sokağına uğramayı asla unutmayın. Osmanlı dönemindeki tarihi mimari yapısını koruyan, Rumların yaşadığı ve Rum konaklarına ev sahipliği yapan sokağın tarihi izleri hemen hemen yapısını koruyor. Ancak bazı tarihi evler, işletme olarak kullanıldığından dolayı iç dekorasyonuna müdahale edilmiş ve aslına uygun olmanda dekore edilmiş durumda. Yine de, 300 yılı aşkın sokakta gezerken kendinizi çok iyi hissedebilir, bir kafede kahve içerken Osmanlı dönemini hissedebilirsiniz.

4- Gazi Kadınlar ve Can Yücel Sokağı

İzmir Gazi Kadınlar Sokağı
İzmir Gazi Kadınlar Sokağı

Kordon boyu ilerlerken yüksek müzik sesi ve eğlenceli dakikaları yaşayan sokaklara rastlamanız pek mümkün. Bu sokaklardan biri İzmir Gazi Kadınlar sokağı. Eğlencenin ve gece hayatının kalbinin attığı yerlerden biri olarak meşhur hale gelen sokağı eğlence hayatını sevenler mutlaka gezmeli. Barları, diskoları ve farklı konsepte sahip kafeleri ile ilginizi çekebilir. Yine Can Yücel sokak da İzmir’in eğlence merkezlerinden biri olarak gidilebilecek konumlar arasında.

5- Yürüyüş ve Bisiklet Turu

İzmir Bisiklet Turu
İzmir Bisiklet Turu

Kordon boyunu en hızlı şekilde gezmek ve görülmesi gereken yerleri kısa zamanda gezebilmek adına Kordon giriş ve çıkışlarında yer alan bisiklet kiralama cihazlarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Çok uygun fiyata kiralanabilen bisikletler ile kısa sürede Kordon’u turlamak ve gezmek mümkün. Bisiklet yolu olduğu için yoğun insan trafiğine karışmadan güvenli şekilde ilerlenebilir.

6- Alsancak Kordon Boyunda Nerede, Ne Yenir?

İzmir Alsancak Yemek Yerleri
İzmir Alsancak Yemek Yerleri

Böyle önemli bir konuyu 2-3 yer tavsiye ederek kapatmak istemedik. Alsancak Kordon’da ne nerede yenir? listemiz ile yemek bölümüne ayrı bir parantez açmak istedik. En güzel mekanları ve merak edilenleri yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz.