İztuzu Plajı Nerede | Oteller ve Giriş Ücreti – Muğla

Altın sarısı rengindeki kumuyla İztuzu Plajı’nın, bir tarafında tatlı su diğer tarafında tuzlu su bulunması nedeniyle Dünya’daki eşsiz plajlar arasındadır. Plaj 5.400 metre uzunluğundadır ve bu doğa harikası plajda insanlar ile caretta carettalar barış içinde yaşamlarını sürdürmektedirler.

Tatilciler İztuzu Plajını gündüzleri serinlemek için kullanırken geceleri ise deniz kaplumbağaları nesillerini devam ettirmek için yumurtalarını bırakmak için kullanmaktadırlar. Plaj derin olmayan bir yapıya sahiptir, onlarca metre açığa gitseniz bile boyunuzu aşmamaktadır, bu nedenle çocuklarınızla ve yüzme bilmeyen yakınlarınızla keyifli saatler geçirebilirsiniz.

DipNot: Fethiye’ye gitmeden önce Fethiye’de gezilecek yerler adlı makalemize göz atmanızı öneririz.

Caretta Carettalar
Caretta Carettalar

Deniz kaplumbağalarının evi; Ülkemizde doğal haliyle kalmış nadir plajlardan olan İztuzu plajı’na her yıl binlerce yetişkin deniz kaplumbağası gelerek yumurtlamaktadırlar. Bölge halkı tarafından yıllardır korunan Plaj Dünya üzerinde nadir doğal kalmış sayılı plajlar arasında yer almaktadır.

Caretta Carettalar sadece temiz ve doğal kalmış plajlara yumurtalarını bırakmaktadırlar. Deniz kaplumbağları’nın bu özelliklerinden plajın ne kadar temiz ve doğal olduğunu anlayabiliriz. İztuzu’na deniz kaplumbağalarının yumurta bırakmaları; Plajın önemini belirtiyor.

İztuzu Plaji Şezlonglar
İztuzu Plaji Şezlonglar

Plajda tuzlu suda yüzmek istemeyenler rahatlıkla göl suyunda gidebilirler. Araç ile gidilebilecek yerlerde ise tatlı su göleti yer almaktadır ancak burada yüzmek yasaktır. Çünkü gölde hafif düzeyde bataklık gözlemlenmektedir, ancak manzara için şüphesiz ki eşsiz bir yerdir. Kumsalın çevresini tamamıyla saran deniz suyunun tuz oranı biraz fazladır ancak yüzerken rahatsızlık vermez.

iztuzu plaji
iztuzu plaji

Sahil, tabiatı koruma alanı ilan edilmiştir. Deniz kaplumbağaların yumurtalarını bıraktıkları yerdir. Sahir tekne ve minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır. Önceden de belirttiğimiz gibi bir tarafı tuzlu bir tarafı tatlı su olan bu kumsalın dünyada örneklerini bulmak çok zor. Masmavi şeffaf bir denize ve altın sarısı incecik kumlara sahiptir. İztuzu’nda Aileniz ve sevdiklerinizle keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Konaklama ve Oteller

Burada bir çok otel, pansiyon ve motel gibi konaklama tesisleri bulunmamakta, en yakın konaklama tesisleri on iki kilometre uzaklıktaki Dalyan bölgesindedir.

Dalyan Resort&Spa
Nerede:
Buruncu Mevkii Dalyan Koyu Ortaca, 48840 Dalyan, Türkiye
Günlük Kişi başı Ortalama Fiyat: 2300 TL

Hotel Happy Caretta
Nerede:
Maras Cad Kaunos Sok No 28 Dalyan, 48840 Dalyan, Türkiye
Günlük Kişi başı Ortalama Fiyat: 3100 TL

Midas Pension
Nerede: Maras Mahallesi Kaunos Sokak No:32 Dalyan, 48840 Dalyan
Günlük Kişi başı Ortalama Fiyat: 3250 TL

Kano Hotel
Nerede: Maras Mh. Maras Cd. No:70, 48840 Dalyan, Türkiye
Günlük Kişi başı Ortalama Fiyat: 3300 TL

İztuzu Plajı Nerede?, Nasıl Gidilir ?

Adres: Çandır, Pk: 48800 – Ortaca / Muğla

Nasıl gidilir?: Tatilcilerin uğrak noktalarından olan İztuzu plajı’na iki şekilde gidebilirsiniz. İlk seçeneğiniz, Dalyandaki rıhtımdan hareket eden kooperatife ait dolmuş tekneleri. Dolmuş Tekneler, konuklarını İztuzu Plajı’na taşıyor.

Sazlıklar arasında yer alan kanallardan yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor, ama sıkılmayacaksınız. Tam tersi, “keşke biraz daha uzun süreseydi” diyenlerin sayısı oldukça fazla. Dalyan Belediyesi sınırları içerisinde yer alan bu plajı, on iki yıl özel şahıslar tarafından işletildikten sonra Muğla Valiliğine teslim edilidi. Dalyan halkının plajlarını geri alabilme mücadelesi hala devam ediyor.

Dolmuş Tekne ile: Tatil cenneti Dalyan, bulunduğu konumdan dolayı plaja kıyısı  bulunmayan, karadan veya gölden plaja ulaşılabilen tatilcilerin uğrak noktalarındandır. Tekne dolmuşlar sabah dokuz buçukda başlayarak dolmuş-tekne hizmeti vermektedirler. Dolmuş teknelerin belirlenmiş sefer saatleri yoktur.

İsminden de anlaşılacağı üzere araçlar doldukça hareket etmektedirler. Tekneler Dalyan merkezden İztuzu plajı yönüne giderler. Dalyan kanalı üzerinde yer alan otellerde konaklıyorsanız, bölgedeki tur şirketlerine haber vererek kendinizi otelinize ait  iskeleden aldırtabilirsiniz.

Sizi ve diğer tatilcileri plaja bırakırlar ve otel yönetimine başvuruda bulunmanız durumunda dönüşte tekrar otelinizin iskelesine getirirler. Geri dönüş saat 13.00’ten itibaren başlar ve akşam 18.00 kadar dönüş seferleri devam etmektedir.

Dikkat etmeniz gereken nokta dolmuş tekne biletleri gidiş dönüş olarak bir bilet şeklinde verilmektedir. Bu nedenle biletlerinizi saklamanız ve giderken değilde dönüşte vermeniz gerektiği  için kaybetmemeniz gerekmektedir. Kaybetmeniz durumunda ikinci bir kez bilet almak zorunda kalabilirsiniz.

Minibüs ile: Dalyan PTT sinin yanından kalkan minibüslere binmeniz gerekiyor ve yolculuk yaklaşık yirmi dakika sürüyor. Sulungur Gölü’nün etrafından dolaşıp çam ormanları arasında devam eden bu yolculuk da ayrı bir keyif alacaksınız. İztuzu Plajı’ı diğer plajlara göre çok daha ucuz.

Konum Bilgisi