Kapankaya Tepesi Seyir Terası - Bolu
Kapankaya Seyir Terası - Bolu

Bolu Yedigöller manzarasını tepeden göreceğiniz eşsiz bir yerdir Kapankaya seyir terası. Gezimizde bu yerin nerede olduğu yanı sıra yolunuz buraya düşerse sizleri neler bekliyor kısaca bunlardan bahsedeceğiz.

Türkiye’nin en önemli dinlenme ve tatil bölgelerinden bir tanesi olan Bolu Yedigöller; yılın her döneminde ciddi sayıda ziyaretçi alarak üstün bir doğa harikası olduğunu gösterir. Ülkemizin en bakir kalmış coğrafyalarından bir tanesi olan Yedigöller’de birbirinden özel alanlar bulunsa da hiç şüphesiz bunlar arasında en dikkat çekenin Kapankaya Yaylası olduğunu söylemek gerekir.

Yedigöller gibi bir coğrafyada yeşillikler arasında bir yaylada doğanın en cömert halleri ile buluşmak isteyen doğa severler için ciddi imkanlar bulunduğunu vurgulamak gerekiyor. Siz de ister kamp yaparak ister günübirlik kısa turlara çıkarak bu bölgede unutulmaz dakikalar yaşayabilirsiniz.

Kısa bilgi: Bolu‘nun hiç bilinmeyen yerlerini keşfetmek isterseniz; Bolu’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi listemize mutlaka bir göz atın.

Kapankaya Seyir Terası Bolu

Yedigöller Bölgesi’ndeki pek çok güzellikten bir tanesi olarak ifade etmek Kapankaya Yaylası için gerçekten de büyük haksızlık olur. Çünkü burası klasik bir yaylanın çok çok ötesinde insanların dinlenmek ve huzur bulmak adına tercih ettikleri alanlardan bir tanesi oluyor. Şehrin uzağında hayatın karmaşasından bir nebze uzak durarak burada zaman geçirdiğinizde doğanın insan oğluna sunduğu bütün nimetleri gözlemleyebilirsiniz.

Kapankaya Yaylası adı verilen bölgede temiz havanın gerçekten etkileyici bir düzeyde olması insanların nefes almak için buraya gelmesini açıklamaya yetiyor. Peki, bu bölgede insanlar ne tür etkinliklere katılıp hangi olanaklara sahip olabiliyor?

Yapılabilecek Aktiviteler

Kapankaya Seyir Terası Nerede
Kapankaya Seyir Terası Nerede (Foto: Çağla Çeri)

Doğa harikası bir bölgede yapılabilecek ne tür aktiviteler olabilir ki diye düşünmeyin çünkü bu yaylada olanaklar karşısında gerçekten şaşkınlığa uğrayacağınız güzellikler ile karşılaşacağınızı ifade edebiliriz. Şimdi gelin hep birlikte Kapankaya’da sizleri nelerin beklediğini daha yakından inceleyelim!

Doğa Yürüyüşleri: Seyir terasına doğru ilerlerken birbirinden özel ağaçların arasından geçerek doğanın en özel manzaralarını arkanızda bırakabileceksiniz. Sağlı sollu göklere doğru uzanan ağaçlar yıllara meydan okurcasına köklerini toprağa salarken siz değerli doğa severlerin gölgede eşsiz yürüyüşler yapabilmesine de adeta olanak sağlayacak ortamlar yaratıyor. Seyir Terası’na doğru tırmanırken rakımın da artması ile oksijenin lezzeti bir başka oluyor. Zira ciğerlerinize dolan temiz hava Yedigöller’de olduğunuzu size hissettiriyor.

Manzara Fotoğrafçılığı: Manzaraya karşı sadece zaman geçirip iç geçirmeniz çok da bencilce olurdu değil mi? Çünkü karşılaştığınız güzellikleri ölümsüzleştirerek başta sevdikleriniz olmak üzere başka insanlara yansıtmak çok önemli olur. Her mevsimi bir başka güzel olan Yedigöller’de bu seyir terasına çıktığınızda ağaçların sadece yeşil tonlarında değil çok farklı renklerle sizleri selamladığını görebileceksiniz.

Kuş Gözlemciliği: Bolu ve Yedigöller yöresi gerçekten de içerisinde farklı bitki ve hayvan türlerini barındıran bir bölge bu anlamda Kapankaya çevresinde hem kuş gözlemciliği aktiviteleri gerçekleştirebilir hem de bu anlamda pusuya yatmış pek çok doğa severi gözlemleme şansı yakalayabilirsiniz. Kuşlarla ilgili eşsiz anları yakalamayı arzulayan bir fotoğrafçı edası ile bu bölgedeki yerinizi alabilirsiniz.

Kamp Bilgileri: Kapankaya Seyir Terası adından da anlaşılabileceği üzere insanların zirveye çıkarak göl manzarası ve doğayı bütün çıplaklığı ile keşfedebildiği çok özel bölgelerden bir tanesi oluyor. Bu anlamda teras çevresinde kamp yapmak çok mümkün olmasa da Yedigöller bölgesinden sorumlu birimlerin izin verdiği alanlarda çadırınızı kurarak harika bir doğa macerasına adım atabilirsiniz. Doğanın gerçekten de çok farklı tonlarını keşfedebileceğiniz bu bölgede kamp yaparken temiz havanın tadını fazlası ile çıkarabileceksiniz.

Yedigöller bölgesinde kamp yapmak için can atan doğa severlerden bir tanesi olsanız da bölgenin ülkemiz açısından önemi ve bu eşsiz yörenin zarar görmemesi adına çevreye özen göstermeniz gerektiğini siz biliyor olsanız dahi size hatırlatmayı bir borç biliyoruz.

Ziyaret Saati ve Giriş Ücreti – 2022

Kapankaya Tepesi Seyir Terası - Bolu
Kapankaya Tepesi Seyir Terası – Bolu

Yedigöller yöresi içerisinde bulunan ve giriş çıkışların herhangi bir şekilde kontrol edilmediği bu seyir terasına sevdiklerinizle birlikte dilediğiniz zaman gidebilirsiniz. Üstelin bu bölgeye giriş çıkışların da ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilebildiğini söylemek gerekiyor. Ancak Yedigöller’e girişin ücretli olması dolaylı yoldan bu seyir terasını da ücretli kılıyor.

Kapankaya Seyir Terası Ulaşım Bilgileri

Adres: Yedigöller Yolu, Pk: 14030, Çukurören – Bolu

Nerede?: Yedigöller sınırları içerisinde bulunan bu seyir terasına gitmek için bölge içerisinde yaklaşık 6-7 km yol gitmeniz gerekiyor.

Nasıl gidilir?: Bolu’ya giriş yaptığınızda Yedigöller tabelalarını takip edin. Seyir terasına vardığınızı bildiren tabelaları gördükten hemen sonra aracınızı minik otoparkta park ederek yaklaşık 250 metre yükseklikteki terasa tırmanmaya başlamalısınız. Merdiven çıkmak pek çok doğa severi zorluyor. Ancak yukarıda sizleri bekleyen manzara bu zorluğu aşmaya değer olduğunu her yönüyle kanıtlıyor.

Konum Bilgisi