Kapıkaya Kanyonu, Karaisalı - Adana
Kapıkaya Kanyonu, Karaisalı - Adana

Adana’da nerede olduğu merak konusu olan Kapıkaya Kanyonu muhteşem atmosferi ve bi birinden güzel kamp alanları ve gezi aktiviteleri ile bölge halkının vazgeçilmezi haleni gelmiş.

Kanyonlar… Doğa tutkunları için  vazgeçilmez gezi parkurları arasında. Ülkemizde çok güzel ve çeşitli kanyonlar var. Çoğu Akdeniz Bölgesinde toplanan bu kanyonların ortak özellikleriyse insanı doğa ile bütünleştirmesi, temiz ve bol oksijenli havaları.

Henüz kanyonları keşfetme yolculuğuna başlamadıysanız mutlaka görülmesi gereken kanyonların bir listesini yapın. Listenin başına Adana’da bulunan Kapıkaya Kanyonu’nu ekleyin. Böylelikle eşsiz bir kanyon deneyimi işin başında zirvede yaşayabilir, bir sonraki kanyon keşfetme maceranızı iple çekebilirsiniz.

Kapıkaya Kanyonunun Videosu

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Kapıkaya Kanyonu Genel Özellikler

Kapıkaya Kanyonu Nerede?
Kapıkaya Kanyonu Nerede? ve Özellikleri

Çakıt Çayı tarafından aşındırılan devasa kayaların arasında saklı bir cennet. Endemik türdeki bitkilerden oluşan zengin bitki örtüsüne, Niğde’den eşlik eden Çakıt Çayı’nın muhteşeme sesi ekleniyor. Ayrıca birçok kuş türünün dinlendirici melodileri de gezi parkuru boyunca sanki size eşlik ediyor.

Kanyonu gezmek oldukça eğlenceli ve her 100 metrede bir hayran kalınan eşsiz manzara ile karşılaşmak, bir sonraki adımın heyecanını ateşliyor. Gezi parkuru, 7 bin 250 metrelik oldukça uzun ve derin vadilerden geçen bir parkur. Yaklaşık 400 metrelik kısmı korkuluklarla kaplı. Gezi parkuru boyunca sırlanan asma körüler vadedeki doğal yaşama uygun inşa edilen özellikleri ile ön planda.

Kanyon Yürüyüş Yolu
Kanyon Yürüyüş Yolu

Kapıkaya Kanyonu’nda endemik bitki türlerine rastlamanız mümkündür. Bunları koparmak yasak ve koparılması halinde ceza ödemeniz gerekebilir. Öne çıkan bitki florasında zakkum, meşe ve erguvan var. Ayrıca Akdeniz’in vazgeçilmezi kızılçamı da sıklıkla karşılaşılan bitkilerden biri.

Eşsiz ve mükemmel doğa fotoğrafları çekmek için Kapıkaya eşsiz manzaralar sunmaya istekli bir model gibi. Ayrıca şunları da eklememiz gerekir: Parkur uzun ve parkur boyunca büfe ve benzeri işletmeye denk gelmeniz mümkün değil. Bu nedenle tüm ihtiyacınızı gezi öncesi tedarik etmeniz önemli.

Kapıkaya Kanyonu Aktiviteleri

Kapıkaya Kanyonu Kamp Alanları - Adana
Kapıkaya Kanyonu Kamp Alanları – Adana

Kamp Alanı: Kapıkaya Kanyonu, doğaseverler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir rota. Aynı zamanda kampçıların uğrak adresidir. Doğa ile iç içe bir kamp deneyimi için 7 kilometrelik bir yürüyüş parkuruna sahip Kapıkaya’da bulunmak oldukça zevkli olabilir.

Kamp alanının hemen giriş bölümünde işletmeler var. Kampçıların her türlü ihtiyacı karşılanıyor. Özellikle tuvalet ve elektrik gibi öne çıkan ihtiyaçların hepsi için çözüm üretilmiş bir kamp alanı. Kamp bölgesinin bir kısmı şelalelerin olduğu bölümde yer alıyor. Bu kısımda ağaçlarla üst kısmı ve etrafı kapanmış ayrı ayrı çardaklar var. Buralarda sabah kahvaltısı yapıp, çayınızı yudumlamanın zevki apayrı.

Doğa Yürüyüşü: Kapıkaya Kanyonu’nda öne çıkan aktivitelerden biri de doğa yürüyüşüdür. Ziyaretçilerin çoğu hem doğa fotoğrafları çekmek hem de bol oksijenli havayı teneffüs etmek adına doğa yürüyüşü yapıyor.

Hiking: Kamp için gelenlerin önemli bir kısmı da hiking yapıp kendilerini iyi hissettiren idmanları, kanyonda bulundukları süre içerisinde tekrarlıyor. Ayrıca kanyona oldukça yakın Varda Köprüsü var. Tarihi köprüyü keşfetmek için de kanyonu içerisine alan bir gezi rotası oluşturulup, güzel bir yürüyüşe çıkılabilir.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2022

Ziyaret saatleri: Şimdilik saat konusunda Kanyona giriş ve çıkışlarına bir sınırlama getirilmemiştir.

Giriş ücreti: Şuanda giriş ücreti bulunmayan kanyonun girişleri için bir ücret alınmaya başlarsa sizi burada bilgilendireceğiz.

Kapıkaya Kanyonu Ulaşım Bilgileri

Adres: Kıralan, Pk: 01770 – Karaisalı / Adana

Nerede?: Adana’nın Karaisalı ilçe sınırları içerisindeki Kapıkaya Kanyonu, kendi ismiyle anılan köye oldukça yakın bir konumda yer alıyor.

Nasıl gidilir?: Doğrudan kanyona sefer düzenleyen araçlar olmasa da ilçe merkezinden Kapıkaya köyüne gelen minibüslere denk gelmeniz halinde kanyon girişinde inmeniz mümkün olabilir. Bunun haricinde trenle de kanyona ulaşılabilir.

Tren ile gelenlerin Haçkırı İstasyonu’nda inmeleri ve 5 kilometrelik doğa yürüyüşünü göze almaları gerekiyor.

Kanyona özel araçla ulaşmak çok daha kolaydır. Karaisalı ilçesine girildiği zaman Kapıkaya köyüne doğru ilerlemeniz ve kanyon tabelalarını takip etmeniz yeterlidir.

Konum Bilgisi