Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken Yerler
Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken Yerler

Akdeniz Bölgesi, Türkiye’nin en gelişmiş bölgelerinden bir tanesidir. Bunun yanı sıra Türkiye’nin turistik açıdan da son derece gelişmiş bir bölgesi olan Akdeniz Bölgesi, yıl içerisinde hem yerli hem de yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken En Güzel 10 Yer

Listemize geçmeden önce beğeneceğinizi düşündüğümüz güzel bir video hazırladık. Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Akdeniz Bölgesi geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler nerelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

1. Side Antik Kenti

Side Antik Kenti - Antalya
Side Antik Kenti – Antalya

Antalya, Akdeniz Bölgesi dendiği zaman akla ilk gelen yerdir. Bu nedenle Antalya’da görmeniz gereken pek çok yerin olduğundan bahsedebiliriz. Side Antik Kenti de bu yerlerden bir tanesidir. M.Ö 7.yüzyılda inşa edilen Side Antik Kenti, deniz ile iç içe bir kenttir. Tarihi ve coğrafi açıdan oldukça büyüleyici bir yer olan Side Antik Kenti, mutlaka görmeniz gereken bir yer.

2. Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi - Antalya
Manavgat Şelalesi – Antalya

Manavgat Şelalesi, Manavgat Çayı üzerinde yer alıyor. Yüksekten akan eşsiz suları ile muazzam bir doğal güzelliğe sahip olan Manavgat Şelalesi, yemyeşil çevresi ve ihtişamlı görüntüsü ile gelen herkes kendine hayran bırakıyor. Bunun yanı sıra Manavgat Şelalesi’nde eşsiz manzaralara sahip fotoğraflar çekilebilirsiniz. Ayrıca şelalenin çevresinde yer alan yeşil alanlarda piknik yapma imkanı da bulabilirsiniz.

3. Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü - Isparta
Eğirdir Gölü – Isparta

Eğirdir Gölü, Isparta ili sınırları içerisinde yer alan bir göldür. Türkiye’nin en büyük 4.tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü, 50 kilometre uzunluğa ve 14 metre derinliğe sahiptir. Gölün içerisinde Can Adası ve Yeşil Ada yer alır. Gölde su sporları, rüzgar sörfü, balık avcılığı, yamaç paraşütü, karavan turizmi, yüzme ve trekking gibi sporlar yapılabilmektedir.

4. Lavanta Vadisi

Lavanta Vadisi - Isparta
Lavanta Vadisi – Isparta

Lavanta Vadisi, Akdeniz Bölgesi’nin en eşsiz güzelliğe sahip olan vadilerinden bir tanesidir. Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde bulunan Lavanta Vadisi, can alıcı renkleri ile göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir. Huzurlu, sessiz ve sakin bir ortam sunan Lavanta Vadisi’nde eşsiz lavanta kokusunu sonuna kadar hissedebilirsiniz. Bunun yanı sıra Lavanta Vadisi, eşsiz fotoğraflar çekmeniz için harika bir yer.

5. Kız Kalesi

Kız Kalesi - Mersin
Kız Kalesi – Mersin

Mersin’de yer alan Kız Kalesi, Deniz Kalesi olarak da bilinen bir kaledir. Erdemli ilçesine 23 kilometre uzaklıkta yer alan Kız Kalesi, Erdemli’nin ve Mersin’in en önemli turizm merkezlerinden bir tanesidir. Korkykos Kalesi’ne 200 metre uzaklıkta küçük bir ada üzerine bulunan kale, 1448 yılında Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından onarılarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

6. Mamure Kalesi

Mamure Kalesi - Mersin
Mamure Kalesi – Mersin

Mersin’de yer alan bir diğer eşsiz kale de Mamure Kalesi’dir. Mersin’in Anamur ilçesine 8 kilometre uzaklıkta bulunan Mamure Kalesi, Mersin’e gelen turistlerin sık sık ziyaret ettiği turistik bir terdir. Antik kalıntıların üzerine inşa edilen Mamur Kalesi 14.yüzyılda Karamanoğulları tarafından restore edilmiştir. Ancak kalenin ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Mamure Kalesi’nin güney kısmında beş kule, iç avlu da ise yedi burç ve çeşmeler yer almaktadır.

7. Alanya

Alanya Kalesi - Antalya
Alanya Kalesi – Antalya

Antalya’nın en eşsiz ilçelerinden biri olan Alanya, ayrıca Antalya’nın en büyük turizm kaynağıdır. Eşsiz plajları, Alanya Kalesi, Dim Çayı ve Damlataş Mağarası ile dünyanın hemen her yerinden turistleri çeken Alanya’yı Akdeniz Bölgesi geziniz sırasında mutlaka ziyaret etmelisiniz. Pişman olmayacağınıza emin olabilirsiniz.

8. Salda Gölü

Salda Gölü - Burdur
Salda Gölü – Burdur

Akdeniz Bölgesi’nin Burdur ilinin Yeşilova ilçesinde yer alan Salda gölü, ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 44 kilometre büyüklüğe sahip olan Salda Gölü’nün derinliği ise 180 metredir. Türkiye’nin en derin göllerinden biri olan Salda Gölü’nde sazan balıklarının oldukça bol olduğunu ifade edebiliriz. Gölün üzerinde ise 7 adet ada bulunuyor. Ancak bu adalar yazın suların çekilmesi ile ortaya çıkıyor.

9. Patara

Patara - Antalya
Patara – Antalya

Likya’nın ana limanı olan Patara, Fethiye’ye 73 kilometre uzaklıkta yer alan eşsiz bir doğa harikasıdır. Antik kent ve Patara plajı olarak günümüzde faaliyet gösteren Patara, 18 kilometrelik beyaz kumsalı ile gelen turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Siz de Akdeniz turunuz da Patara’yı ziyaret edebilirsiniz.

10. Kaş

Kaş - Antalya
Kaş – Antalya

Antik yapıları ile son derece ilgi çekici bir güzelliğe sahip olan Kaş plajları ve mağaraları ile pek çok turistin ilgisini çekiyor. Tam bir turizm merkezi olan Kaş, özellikle dalgıçların sık sık tercih ettiği bir ilçedir. Siz de eşsiz bir Akdeniz turu için Kaş’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz

Akdeniz Bölgesinde görülmesi gereken yerler listemizin sonuna geldik. :/ Bu listeye eklenmesini istediğiniz yerler varsa bize yorum olarak mutlaka gönderin. Başka bir gezi yazısında görüşmek üzere gezgin kalın.