Ülkemizin ve Antalya‘nın en güzel plajları arasında bulunan Kaputaş Plajın hakkında merak edilenleri bu yazımızda sizlere açıklamaya çalıştık. Kaputaş Plajı genel özellikleri, giriş ücreti, nerede? ve nasıl gidilir? bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

DipNot: Denizin keyfini sürerken ve buralara kadar gelmişken Antalya’da gezilecek yerlere mutlaka bir göz atmanızı öneririz.

Kaputaş Plajının Genel Bilgileri

Kaputaş Plajının Genel Bilgileri
Kaputaş Plajının Genel Bilgileri

El değmemiş doğal bir güzelliğe sahip olan Kaputaş Plajı her yıl yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Plajı bu kadar ayrıcalıklı kılan özellikleri ise; bir kanyon ağzı plajı olması, tertemiz ve turkuaz rengi denizi ve birinci dereceden sit alanı olması nedeniyle el değmemiş doğal bir güzelliğe sahip olması. Denizin renginin bu derece büyüleyici bir turkuaza dönüşmesinin nedenini de deniz altında kaynayan doğal su kaynakları ile dağlardan gelen saf doğal suyun buluşması olarak açıklayabiliriz.

Sahil yapısı kum ve çakıldan oluşan plaj, konumu itibari ile genelde sakin ve serin bir yapıya sahiptir. 8-10 metre sonra derinleşen denizi ile çocuklu ailelerin oldukça dikkatli olması gerektiğini de dip not olarak belirtelim.

Bu bölgede irili ufaklı pek çok mağara da mevcuttur. Bu mağaralardan en çok bilineni ise Mavi Mağara’dır. Önceden fok balıklarının yaşadığı bu mağaraya ulaşım sadece tekneler ile sağlanmaktadır.

Kaputaş Plajı Özellikleri

Kaputaş Plajı Özellikleri
Kaputaş Plajı Özellikleri

Adını aldığı Kaputaş Kanyonu’nun çıkış istikametinde yer almaktadır. Kanyon istikametinden gelen suyun kumların altından süzülerek denize ulaşması sonucu oluşan plaja coğrafi bir terim ile “kanyon ağzı plajı” denilmektedir.

Aynı zamanda Plaj, temizliği ile de Mavi bayrağa sahiptir.

Kaputaş Plajının Giriş Ücreti 2022

Kaputaş Plajının Giriş Ücreti
Kaputaş Plajının Giriş Ücreti

“Halk Plajı” olduğundan dolayı herhangi bir ücret ödemeden giriş yapılabilmektedir. 2014 yılında belediye tarafından kurulan tesislerden şezlong ya da şemsiye kiralayabileceğiniz gibi kendi şemsiyenizi yanınıza alarak da giriş yapabilirsiniz. Tesis içerisinde duş ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir büfenin bulunduğunu da hatırlatalım.

Kaputaş Plajının Giriş Ücreti
Kaputaş Plajının Giriş Ücreti

Adres: Kalkan Mahallesi, Kaş/Antalya

Ulaşım: Kaş ve Kalkan arasında bulunan plaja özel araçla gelmek isteyenlere; Kaş merkezden 20 dakika, kalkan merkezden 10 dakika, Fethiye’den 1 saat, Antalya merkezden ise 3 saatlik bir yolculuk sonucunda buraya ulaşabileceklerini söyleyebiliriz. Antalya merkezden gelirken yol oldukça virajlı ve dar olmasından dolayı süre bu kadar uzuyor.

Özel aracınız yoksa üzülmenize gerek yok Kaş ve Kalkan’dan sürekli olarak otobüs seferleri düzenlenmekte. Bu otobüsleri kullanarak plaja rahatça ulaşabilirsiniz.

Plaja ulaşmak için karayolunu tercih edenlere bir üzücü haberimiz daha var. Plaja adım atmak için karayolu ile plaj arasında aşmanız gereken tam 187 basamaklı merdivenleri de geçmeniz gerekiyor.

Plaja ulaşmak için bir diğer alternatif yol da Tur tekneleri. Antalya ve civarındaki pek çok bölgeden özel tur tekneleri plaja günübirlik turlar düzenlemektedir. Bu şirketlere ait tekneler ile de plaja ulaşabilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.

Sadece burayla yetinmek istemeyenleri Kaş plajları listemize davet ediyoruz. Kaş’ın en güzel plajları bu yazımızda. :)