Kapuzbaşı Şelalesi
Kapuzbaşı Şelalesi - Kayseri

Kapuzbaşı Şelalesi, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan en önemli doğal güzelliklerden bir tanesi olarak dikkatleri çekmektedir. Doğal görüntüsü ve eşsiz havası sayesinde bu şelale çevresinde zaman geçirmek fazlasıyla özel.

Kayseri’nin Yahyalı ilçesi sınırları içerisinde bulunan bu şelale Türkiye’nin pek çok noktasından turist çekmektedir. Dağlar arasında suyun yüksekten aşağı süzüldüğü ve çevresindeki ağaçlarla kendine has bir manzara ortaya çıkaran Kapuzbaşı Şelalesi sizleri kucaklamayı bekliyor!

Kısa bilgi: Burası gibi bir çok gezi rotası için Kayseri sayfamıza bir göz atabilirsiniz. Bizi sosyal medya hesaplarından takip etmeyi unutmayın! :*

Kapuzbaşı Şelalesi Hakkında Kısa Bilgiler

Kapuzbaşı Şelaleleri olarak da bilinen şelalede kaynağından çıkan su olduğu gibi dökülmektedir. Aladağlar içerisinde yer alan şelale Torosların en yüksek noktalarından birinde yer almaktadır. Kapuzbaşı Şelalelerinin bulunduğu nokta bölgedeki su kaynaklarına yakın olmasının yanı sıra doğal bir güzelliği sunuyor olması açısından da dikkat çekicidir.

Kapuzbaşı Köprüsü
Kapuzbaşı Köprüsü

Konumu itibarıyla doğal ve dikkat çekici bir güzellik olan şelaleler dünya çapında adından söz ettirmektedir. Uganda sınırları içerisinde bulunan Victoria Çağlayanı dışarıda bırakıldığında Niagara, İmatra ve Tortum da dahil olmak üzere bütün şelalelerden daha büyüktür. Şelalenin bulunduğu noktanın rakımı ise 700’dür. Aladağ zirvelerindeki kar ve buzulların erimesiyle beslenen şelale her mevsim gürül gürül akar.

Dağ yamaçlarından akan 7 adet şelalenin yan yana sıralanmasıyla oluşan harika görüntü Kapuzbaşı Şelalesini görmek isteyenleri heyecanlandırmaktadır. Huzur veren sesi ve çevresindeki doğallığı hissettiren imkânlarıyla Kapuzbaşı Şelalesinde zaman geçirmek sizin için de bambaşka bir deneyim olacaktır.

Aktivite Seçenekleri

Kapuzbaşı Şelalesine Nasıl Gidilir
Kapuzbaşı Şelalesi Nerede ve Aktivite

Görsel manada fazlasıyla etkiletici bir nokta olan Kapuzbaşı Şelalesi doğa severler için zaman geçirmek adına en özel noktalardan bir tanesidir. Bu bağlamda şelale çevresinde yapılabilecek aktiviteler sınırlı ama oldukça özeldir. Temiz havayı içinize çekebileceğiniz ve güzel zaman geçirebileceğiniz Kapuzbaşı Şelaleleri tüm ihtişamıyla sizi bekliyor.

Piknik ve Mesire Alanı: Manzaranın yanı başında sevdiklerinizle zaman geçirmek istediğinizde piknik en doğru seçeneklerden biri olacak. Aladağlar Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan bölgenin muhtelif noktalarında piknik yapabilirsiniz. Ancak Milli Park sınırları içerisinde ateş yakıp çevreyi kirletmemeye özen göstermelisiniz. Ülkemizin doğal güzelliklerinden bir tanesi olan Kapuzbaşı Şelalesi’nde sevdiklerinizle birlikte kaliteli zaman geçirebileceğinizi unutmayın.

Doğa Yürüyüşleri: Kapuzbaşı Şelaleleri, doğa yürüyüşleri yapma konusunda ön plana çıkan seçeneklerden bir tanesi olarak tercih edilmektedir. Bu bağlamda patika yollarda ilerleyerek temiz havayı içinize çekebilir ve kusursuz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Rahat ayakkabılar giyerek uzun patikada ilerleyebileceğiniz gibi doğa yürüyüşlerinin keyfini çıkarabileceğinizi de unutmamalısınız.

Doğa Fotoğrafçılığı: Doğanın sunduğu güzellikler içerisinde ilerlerken karşılaştığınız manzaraları ölümsüzleştirmeye ne dersiniz? Doğa fotoğrafçılığı sayesinde sadece şelalenin manzarasını değil karşılaştığınız güzellikleri de fotoğraflayabilirsiniz. Doğa fotoğrafçılığı konusunda çok özel deneyimler yaşayabileceğiniz Kapuzbaşı Şelalelerinde harika bir deneyim yaşayabileceğinizi unutmayın!

Kamp: Burası şehir merkezinden biraz uzak olduğu için hazırlıklı gitmeniz de fayda var. Bu hazırlıklarını bir kaçını şu şekilde sıralayabiliriz; Kapuzbaşı Şelalesi’nde kamp yapmak için öncelikle bu doğal alanı ziyaret etmek üzere hazırlıklarınızı tamamlamalısınız. Kamp yapmaya karar verdiğinizde, uygun mevsim ve hava koşullarını göz önünde bulundurmanız önemlidir. Kamp yapmaya gelirken yanınıza ihtiyaç duyacağınız ekipmanları almanız gerekmektedir. Çadır, uyku tulumu, mat, kamp ateşi için odun ve diğer temel kamp malzemeleri listenizde yer almalıdır. Ayrıca yiyecek, su, giyim ve kişisel bakım ürünlerinizi de unutmamalısınız.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri: 2023

Ziyaret saatleri: Kapuzbaşı Şelalesi’ne 24 saat boyunca ulaşabilirsiniz. Haftanın her günü ve günün her saatinde şelalenin sunduğu güzellikleri keşfedebilirsiniz.

Giriş ücreti: İse şu şekildedir.

  • Şahıs: 19 TL
  • İndirimli Şahıs: 10 TL
  • Bisiklet: 19 TL
  • Motosiklet ve ATV: 40 TL
  • Otomobil, Kamyonet ve Pickup: 60 TL
  • Minibüs: 175 TL
  • Midibüs: 285 TL
  • Otobüs: 570 TL

Kapuzbaşı Şelalesi Ulaşım Bilgileri

Açık adres: Kapuzbaşı, Pk. 38500 – Yahyalı / Kayseri

Nerede?: Kapuzbaşı Şelalesi, Kayseri’nin Yahyalı ilçesi sınırları içerisinde Küçükbakır Köyü’nün kuzeyinde Ensenin Tepesi’nde bulunmaktadır.

Nasıl gidilir?: Yahyalı ilçesine yaklaşık 60 km uzaklığındaki Kapuzbaşı Şelalesine ulaşmak için 2 farklı yol tercih edilebilmektedir. Tamamen asfaltlanmış bir yoldan ulaşım sağlanabilecek olan Kapuzbaşı Şelalesine ulaşmak için 1,5 saatlik bir mesafe kat etmek gerekmektedir. Kayseri’nin en özel noktalarından bir tanesi olan Kapuzbaşı Şelalesini görmelisiniz.

Konum Bilgisi