Kara Leylek Kanyonu
Kara Leylek Kanyonu

Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli şehirlerinden bir tanesi olan Elazığ’da 2019 yılının sonlarına doğru keşfedilen muhteşem bir doğa harikası Kara Leylek Kanyonu görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor. Ülkemizin farklı coğrafyalarından dünya çapında adını duyurmuş kanyonların sahip olduğu pek çok özelliği barındıran Kara Leylek Kanyonu’nun en ilginç özelliği kanyon konusunda çok da zengin olması beklenmeyen bir coğrafyada yani Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almasıdır.

9 milyon yıllık geçmişe sahip olan 2 kanyondan bir tanesi olan Kara Leylek Kanyonu Elazığ’da bulunan Keban Barajı’nda yer alıyor. Coğrafi olarak Keban ve Baskil ilçelerinin ortasında yer alan kanyon tesadüf eseri ortaya çıkmış olsa da doğal güzelliği asla göz ardı edilmemesi gereken bir gerçektir.

Kara Leylek Kanyonu: Elazığ’a Gitmek İçin Harika Bir Neden

Saklıkapı Kanyonu ile birlikte keşfedilen söz konusu kanyon son yıllarda turistik açıdan ülkemizin önemli bir değeri olmaya başlamış Elazığ’a daha yoğun bir turist akını gerçekleşmesini sağlayacak. Kara Leylek Kanyonu adını kanyonda yer alan kara leylek yuvalarından alıyor. Tekne ile gezilebilecek bir özelliğe sahip olan ve bu yönü ile doğa severlere harika bir deneyim sunan Kara Leylek Kanyonu’na yukarıdan bakıldığında kalbi andıran bir özellik taşıyor. Keşfinden çok kısa bir süre sonra bölgede tekne turlarının yapılmaya başlanması Kara Leylek Kanyonu’nu keşfe çıkmak isteyen turistler için heyecan verici bir gelişme olarak ön plana çıkıyor.

Kara Leylek Kanyonu
Kara Leylek Kanyonu

Tarihi ve doğal yapısı itibari ile görenleri bir kez daha bakmaya zorlayan kanyonda hem manzara fotoğrafları çekerek anı ölümsüzleştirebilir hem de doğal yaşama yakından şahit olarak kara leylek türlerini yuvalarında fotoğraflayabilirsiniz. Turistik çalışmaların henüz başlangıç aşamasında olması bazı doğa severlerin kara leylekler konusunda endişelenmesine sebep olsa da bölgeye gelen turistlerin ve idari yöneticilerin bu konuda dikkatli adımlar atacağı düşünüldüğünde doğal habitatın bozulacağı noktasındaki kaygıları gideriyor. Siz de kara leylekleri yakından görmek, ülkemizin yeni keşfedilmiş doğal güzelliklerini ilk görenlerden biri olmak ve Elazığ’da kanyon deneyimi yaşamak için hemen Karaleylek Kanyonu’na nasıl gidilir öğrenebilirsiniz.

Kara Leylek Kanyonu Giriş Ücreti Turlar
Kara Leylek Kanyonu Giriş Ücreti Turlar

Kara Leylek Kanyonu’na Giriş Ücreti – 2022

Oldukça yakın bir tarihte keşfedilen kanyon  ile kişilerin net bir bilgisi olmadığı için söz konusu kanyona girişin ücretli olup olmadığı ile ilgili sorular sormaları da son derece olağandır. Bu doğrultuda kanyon giriş için hiçbir şekilde ödeme yapmayacağını ifade edebilmek mümkündür. Üstelik Kara Leylek Kanyonu’na giriş yapmak için herhangi bir saat sınırlaması da bulunmamaktadır. İstediğiniz zaman diliminde Kara Leylek Kanyonu’na ulaşım sağlayabilirsinir.

Burayı görmek isteyenler: Saklıkapı kanyonundan tekneler kalkmaktadır. 50-80 TL arasında bir ücret ödeyerek eşsiz manzara eşliğinde güzel bir tekne turu yapabilirsiniz.

Hızlıca Elazığ Tanıyalım

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde bulunmaktadır. Bölgenin en büyük dördüncü ili olan Elazığ hem tarihi hem de eşsiz doğal güzellikleri sayesinde pek çok turistin sık sık tercih ettiği şehirler arasında yer almaktadır. Elazığ’a yıl içerisinde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerde başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli yerlerinden turistler gelmektedir.

Kara Leylek Kanyonu Nerede
Kara Leylek Kanyonu Nerede

Kara Leylek Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Karabey Mezrası, Topkıran, Pk: 23702 – Keban / Elazığ

Nasıl gidilir?: İstanbul’dan Elazığ’a gelmek isteyen kişilerin yaklaşık 14 saat boyunca 1.198 kilometrelik bir yolu kat etmeleri gerekmektedir. Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da Elazığ’a gelmek isteyen kişiler ise 750 kilometrelik yolu yaklaşık 9 saatte gidebilmektedir. Bunların yanı sıra Elazığ ve Bursa arası 1125 kilometre, Elazığ İzmir arası ise 1280 kilometredir. Kişiler bu şehirlerden Elazığ’a gelirken karayolunun yanı sıra havayolunu da tercih edebilmektedir. Elazığ’a İzmir, İstanbul ve Ankara’dan direkt uçak seferleri bulunmaktadır. Diğer şehirlerden ise aktarmalı bir şekilde Elazığ’a uçak yolu ile ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Hava ve kara yolunun yanı sıra Tunceli ve Erzurum güzergahında ki demir yollarını da Elazığ’a ulaşım için tercih edebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen yöntemlerden herhangi biri ile Elazığ’a ulaştıktan sonra Karaleylek Kanyonu’na gitmek için Elazığ’ın Baskil ilçesine ulaşmanız gerekmektedir. Baskil’e oldukça yakın olan Karaleylek Kanyonu’na Baskil’den tekneler ile ya da kara yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Söz konusu yolculuğunuz 40 ile 50 dakika arasında sürecektir.

Kısa Yol: Saklıkapı kanyonundan tekne ile 10 dakika uzaklıkta. Buradan kalkan tekneler ile turunuzu kısaca tamamlayabilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.