Saklıkapı Kanyonu Elazığ
Saklıkapı Kanyonu Elazığ

Saklıkapı Kanyonu, Elazığ’ın Baskil ilçesinin Akuşağı köyünde bulunan ve adeta bir doğa harikası olan bir kanyondur. Elazığ Valiliği tarafından Saklıkapı adı verilen kanyon, oldukça yakın bir tarihte keşfedilmiştir. Karstik oluşumları, faunası ve floraları ile görenleri kendine hayran bırakan Saklı kapı Kanyonu Elazığ’a gelen pek çok kişinin de oldukça yoğun bir şekilde ilgisini çekiyor.

Saklıkapı Kanyonu: Yepyeni Bir Keşif

Elazığ’da mantar toplayan kişiler tarafından tesadüfen keşfedilmiş bir kanyondur. Yapılan araştırmalar ve arkeolojik çalışmalar sonrasında bu kanyonun 9 milyon yıl öncesine ait olduğu ile ilgili bilgilere ulaşılmıştır. Yakın tarihte Elazığ turizmine kazandırılan Saklıkapı Kanyonu, turistlerin Elazığ’ı ziyaret edebilmesi için en önemli doğal güzelliklerden birisi haline gelmiştir. Saklı kapı Kanyonu, Elazığ’ın Keban ilçesine yaklaşık 40 dakikalık bir uzaklıkta yer alıyor. Bu doğrultuda Elazığ’a gelen kişilerin oldukça kolay bir şekilde bu kanyonu ziyaret edebildiğini ifade edebilmek mümkündür.

Saklıkapı Kanyonu Tarihi
Saklıkapı Kanyonu Tarihi

Kaşifler kanyonun yaklaşık 4.5 kilometrelik bir uzunluğa sahip olduğunu belirtmiştir. Bunun yanı sıra Kanyonu’nun keşfi sırasında bir kanyon daha keşfedilmiş ve bu kanyona ise Kara Leylek adı verilmiştir. Kara Leylek Kanyonu, Saklıkapı Kanyonu’nun biraz daha ötesine yer alan bir kanyondur.

Saklıkapı Kanyonu’nun da ilk olarak bir kilometrelik kapalı bir kısım bulunuyor. Söz konusu bir kilometrelik mesafe gidildikten sonra açık alan ulaşabilmek mümkündür. Burada iki kanyonun ikinci kısmı başlıyor. Kanyonun ikinci kısmında belirli bir uzunlukta dar alanlar bulunuyor. Dar alanlarda geçildikten sonra devasa bir kaya gözler önüne seriliyor. Bu kaya da geçildikten sonra eşsiz bir vadi manzarası karşımıza çıkıyor. Yalnızca bir insanın geçebileceği bir darlığa sahip olan kanyonun içerisinde zaman zaman ağaçlar meydana geliyor. Bu ağaçlarında insanı cezbeden ve kendine hayran bırakan bir güzelliğinin bulunduğunu ifade edebiliriz.

Saklıkapı Kanyonu Giriş
Saklıkapı Kanyonu Giriş

Söz konusu kanyon ile ilgili bu kadar detaylı bilgi verildikten sonra kişilerin aklına bu eşsiz kanyona nasıl gidildiği ile ilgili çeşitli sorular gelebilmektedir. Gelin bu soruları hep birlikte cevaplandıralım.

Saklıkapı Kanyonu’na Giriş Ücretli Mi?

Burayı ziyaret edecek olan kişilerin sorduğu sorulardan bir tanesi de Kanyonu’nun ücretli olup olmadığıdır. Bunun dışında kanyonun belirli ziyaretçi saatleri var mıdır sorusu da kişilerin sık sık sorduğu sorular arasında yer almaktadır.

Öncelikle kanyona giriş için herhangi bir şekilde ücret ödemenize gerek olmadığını ifade edebiliriz. Burayı ziyaret ettiğiniz de girişin ücretli olduğu ile ilgili söylemler duyarsanız hiçbir şekilde inanmayın.

Söz konusu kanyonun ziyaretçi saatleri bulunuyor mu sorusunun cevabını da hayır şeklinde verebiliriz. Bu nedenle müzeler gibi giriş saatleri ya da giriş ücretleri bulunmamaktadır. Kanyona dilediğiniz zaman dilediğiniz saatte ücretsiz bir şekilde gidebilirsiniz.

Burayı daha yakından görmek isteyenler: için tur tekneleri kalkmaktadır. 50-70 TL. arasında bir ücret ödeyerek eşsiz manzara eşliğinde güzel bir tekne turu yapabilirsiniz.

Saklıkapı Kanyonu Nerede?
Saklıkapı Kanyonu Nerede?

Saklıkapı Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Adres: Karabey Mezrası, Topkıran, Pk: 23702 – Keban / Elazığ

Nasıl gidilir?: Elazığ, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en köklü tarihe sahip olan şehirlerinden bir tanesidir. Oldukça gelişmiş ve geniş bir merkez olan Elazığ’a Türkiye’nin dört farklı köşesinden çeşitli kara yolu, demir yolu ve ava yolu güzergahları bulunmaktadır. Türkiye’nin en merkez şehirlerinden biri olan İstanbul ile Elazığ arası 1.198 kilometredir. Türkiye’nin başkenti Ankara ile Elazığ arası yaklaşık 750 kilometredir. Bu doğrultuda İstanbul’dan Elazığ’a özel aracınız ile giderseniz yolculuğunuz 14 saat sürecektir. Ankara’dan Elazığ’a ise 9 saat gibi bir yolculuk süresi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Söz konusu güzergahlar için Elazığ Havalimanı’nı da kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra Diyarbakır’a uçak ile yolculuk ederek 2 saatlik araba yolculuğu ile Elazığ’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Tüm bu ulaşım yollarının dışında Kayseri, Ankara, Malatya, Tunceli ve Erzurum gibi güzergahlara demir yolları bulunmaktadır.

Bulunduğunuz şehirden Elazığ’a ulaştıktan sonra kanyona ulaşım sağlayabilmek için Elazığ’ın Baskil ilçesine gitmeniz gerekiyor. Baskil ilçesinde 36 kilometre uzaklıkta bulunan kanyona  hem karayolu hem de tekneler ile ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Kanyona ulaşmak için bir diğer seçeneğiniz ise Saklı kapı Kanyonu tur paketleridir. Tekne turları ve söz konusu tur paketleri ile Elazığ’dan söz konusu kanyona kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi