Karadeniz’de Gezilmesi Gereken 10 Yer
Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Karadeniz, Türkiye’nin en güzel bölgelerinden bir tanesi. Karadeniz’de gezilecek yerler denince akla; Farklı atmosferi, cana yakın halkı ve muhteşem doğası ile her yıl hem yerli hem de yabancı binlerce turisti ağırlayan Karadeniz Bölgesinde mutlaka gezilmesi gereken yerler var.

Karedeniz Gezi Videosu

Karedeniz listemize geçmeden önce mutlaka izlemek isteyeceğiniz keyifli bir video hazırladık. Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Karadeniz’de Gezilecek Yerler Listesi

Karedeniz’de görülmesi gereken yerler denilince akla; Boztepe’si, Çifteköprü, Karaca Mağarası, Sera Gölü, Sümela Manastırı geliyor değil mi… Burnumuzda tütüyor vallahi. Gelin bu eşsiz yerleri yakından tanıyalım.

1. Sümela Manastırı – Trabzon

Sümela Manastırı
Sümela Manastırı

Karadeniz’de mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin tabi ki de ilk sırasında Sümela Manastırı yer alıyor. Trabzon’da yer alan Sümela Manastırı, Türkiye’nin en önemli tarihi manastırlarından bir tanesidir. 375-395 yılları arasında inşa edilen manastır, günümüzde restore ediliyor. Bu nedenle henüz içerisine girebilmeniz mümkün değil. Ancak Sümela Manastırı’nı dışarıdan ve yakından görebilirsiniz. Havanın sisli olduğu günlerde ise Sümela Manastırı’nı görememe ihtimaliniz de oldukça yüksek. Not: Trabzon gezilecek yerler listesine ulaşmak isterseniz tıklayın.

2. Zilkale – Rize

Zilkale Rize
Zilkale Rize

Karadeniz topraklarını ziyaret ettiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir diğer yer ise Zilkale’dir. Fırtına Vadisi’nde yüksek bir tepede konumlanan Zilkale’nin tarihi Orta Çağ’a dayanıyor. İç geçitleri, iç kalesi ve surları ile kervan yolunun güvenliğini sağlayan kale, Çamlıhemşin’e yaklaşık yarım saatlik mesafede yer alıyor. Zilkale’nin hemen altında bulunan Kaledibi Kafe’de enfes bir kahvaltı yapabilir ya da çay molası verebilirsiniz.

3. Palovit Şelalesi – Rize

Palovit Şelalesi
Palovit Şelalesi – Karadeniz’de gezilecek yerler

Eşsiz bir güzelliğe sahip olan Palovit Şelalesi, Karadeniz’de görmeniz gereken yerler listesinde bir diğer sırada yer alıyor. Zilkale’ye yaklaşık 10 dakikalık bir mesafede yer alan Palovit Şelalesi, 15 metre yükseklikten dökülen bir şelaledir. Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan bu muhteşem doğa harikası, ismini ise Palovit Vadisi’nden alıyor. Çamlıhemşin’in trekking duraklarından bir tanesi olan Palovit Şelalesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

4. Karadeniz Yaylaları

Pokut - Karadeniz Yaylaları
Pokut – Karadeniz Yaylaları

Karadeniz dendiği zaman şüphesiz ki insanın aklına yaylalar geliyor. Özellikle yaz aylarında son derece eşsiz bir görünüme sahip olan Karadeniz yaylalarını mutlaka ziyaret etmelisiniz; Elevit, Palovit, Trovit, Sal, Çat, Samistal, Avusor, Hazindak, Ayder, Pokut gibi Karadeniz’in meşhur yaylalarını gezerek eşsiz doğa harikaları ile iç içe dakikalar yaşayabilirsiniz. Ancak Ayder Yaylası dışında ki tüm yaylaların virajlı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

5. Borçka Karagöl – Artvin

Borçka Karagöl - Artvin
Borçka Karagöl – Artvin

Borçka Karagöl, Karadeniz’de mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde yer alması gereken eşsiz bir doğa harikası. Adeta Karadeniz’in cennet köşelerinden bir tanesi olan Borçka Karagöl, Artvin merkezinden 60 km, Borçka’dan ise 27 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Klaskur Yaylası’na yakın bir mevkide bulunan Karagöl, bir heyelan sonucunda meydana gelmiştir. Bu nedenle bir heyelan gölü olan Karagöl, 2002 yılında Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Ayrıca: Artvin gezilecek yerler listesi için şöyle buyurun.

6. Sera Gölü – Trabzon

Sera Gölü - Trabzon
Sera Gölü – Trabzon

Karadeniz’de gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bir diğer eşsiz doğa harikası ise Sera Gölü’dür. Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bulunan Sera Gölü, tıpkı Karagöl gibi bir heyelan gölüdür. Ancak Karagöl kadar popüler olmaması nedeni ile daha doğal bir görünüme sahip olduğunu ve insan eli değmediğini ifade edebiliriz. Derecik ve Yıldızlı belediyeleri arasında bulunan Derecik Vadisi’nde oluşan gölü siz de Karadeniz gezini sırasında ziyaret edebilirsiniz.

7. Fırtına Deresi – Rize

Fırtına Deresi Rize
Fırtına Deresi Rize

Fırtına Deresi, Karadeniz’in en çok bilinen doğal harikalarından bir tanesidir. Doğu Karadeniz’de bulunan Fırtına Deresi, bir akarsudur. Kaçkar Dağları’nın yamaçlarında konumlanan derelerin birleşmesi ile meydana gelen Fırtına Deresi, hırçın suları ile bilinmektedir. Rize Ardeşen’e 2 kilometre uzaklıkta yer alan dere, 57 kilometre uzunluğa sahiptir.

8. Karaca Mağarası – Gümüşhane

Karaca Mağarası - Gümüşhane
Karaca Mağarası – Gümüşhane

Damlataşı şekilleri ile son derece dikkat çekici bir görünüme sahip olan Karaca Mağarası, oldukça zengin bir tarihe sahiptir. Mağara içerisinde dikitler, sarkıtlar, sütunlar, org desenli duvarlar, bayrak şekilleri, mağara çiçekleri, traverten havuzları, mağara incileri ve traverten basamakları yer almaktadır.

9. Çifteköprü – Artvin

Çifteköprü - Artvin
Çifteköprü Artvin – Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Çifteköprü’nün, 18.yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Ortacalar Kemer Köprüleri olarak da bilinen köprüler, Artvin’in Arhavi ilçesinin Ortacalar Köyü’ne 2.5 km uzaklıkta yer almaktadır. birbirine benzeyen iki köprüden oluşan Çifteköprü, Karadeniz geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken eşsiz bir doğa harikasıdır. Ancak yollarının düz olmadığını ve eğilimli olduğunu ifade etmek gerekir.

10. Boztepe – Ordu

Boztepe - Ordu
Boztepe – Ordu

Ordu Boztepe, Türkiye’nin en doğal merkezlerinden bir tanesidir. Karadeniz’in eşsiz illerinden bir tanesi olan Ordu’da keşfedebileceğiniz gizli bir miras olan Boztepe, mesire yeri olarak adlandırabileceğimiz bir yerdir. Ordu’yu ayaklarınızın altına seren eşsiz bir manzaraya sahip olan Boztepe, eşsiz görüntüsü ile kendini herkese hayran bırakıyor.

Karadeniz’de gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. :/ Bu listeye eklenmesini istediğiniz yerler varsa bize yorum olarak mutlaka gönderin. Başka bir gezi yazısında görüşmek üzere gezgin kalın.