Ana sayfa Artvin Artvin’de Gezilecek Yerler (Detaylı Rehber)

Artvin’de Gezilecek Yerler (Detaylı Rehber)

Artvin'de Gezilecek Yerler

Artvin gezilecek yerleri sizler için araştırıp derleyerek liste haline getirdik. Artvin’de en büyük cam seyir terası ve en büyük Atatürk heykeli olduğunu biliyor muydunuz? Artvin ile ilgili daha bilmediğiniz neler var gelin birlikte bakalım.

Artvin’de Gezilecek Yerler

1- Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin sınırları içerisinde bulunan 3 milli parktan birisi olan Hatila Vadisi Milli Parkı, 16.944 Hektar alanı kaplamaktadır. Burası 1994 yılında milli park olarak ilan edilmiştir.

2- Balık Gölü

Balık Gölü, 2000 metre rakımda bulunur. Buraya gelmeye karar verdiyseniz yanınızda uzun kollu bir kıyafet getirmenizi tavsiye ederiz. Pınarlı Köyde bulunan Balık Gölü’ne Artvin Merkez’den yaklaşık 2 saatte gelebilirsiniz. Tabi durup dinlenmeler ile bu süre daha da uzayabilir.

3-Maral Şelalesi

Artvin’in en çok merak edilen ve gezilen yerlerinden birisi de Maral Şelalesi. Şelale eşsiz ve büyüleyici güzelliği ile tam bir doğa harikası. Doğal güzelliklerine hayran kalınası bir ülke de yaşadığımızı, böyle yerleri görünce tekrar fark ediyoruz.

4-Artvin Cam Terası

Artvin Cam Terası şu an Ülkemizdeki en yüksek cam teras olma özelliğini taşıyor. Yapıldığı yer tam olarak Sıkıldım Kayası mevkiinde. Sıkıldım kayasının yolunu zamanında Ruslar kayaları oyarak yapmışlar.

5-Atatürk Heykeli

Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yapımı üstlenilen Atatürk Heykeli‘nin yapımına 25.5.2011 tarihinde başlanılmıştır. Heykelin tasarımı ve imalatı Gürcü heykeltıraş Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia tarafından yapılmıştır. Heykelin yapımında 100 kişi çalışmış ve heykel 1 yıl içerisinde tamamlanıp 29 Mayıs 2012 tarihinde görkemli bir törenle açılmıştır.

6-Mençuna Şelalesi

Doğal bir oluşum sonucunda ortaya çıkan Mençuna Şelalesi Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunuyor. Karadeniz’deki sayısız güzellikten sadece birisi. Güzelliği ile sizi büyülemeyi başaracağından en ufak şüphemiz yok. Simsiyah kayaların üzerinden akan suyun oluşturduğu bembeyaz köpükler görsel bir şölen sunuyor.

7-Şavşat Karagöl Sahara Milli Parkı 

Artvin’in gezilip görülesi bir başka güzel yeri Şavşat Karagöl Sahara Milli Parkı. Temiz hava, eşsiz güzellikte bir manzara ve büyüleyici bir doğa. Yetmedi mi? Yemyeşil ağaçlar ve yeni açmış çiçekler de var desek sanırım ilginizi ve dikkatinizi çekmeyi başarmış oluruz.

8-Kafkasör Yaylası Mesire Alanı

Kafkasör Yaylası olarak anılsa da öyle bildiğiniz ya da hayal ettiğiniz yaylalardan farklı. Hatta hiç alakası yok desek yeridir. Yayla denilince aklımıza Ayder Yaylası veya Perşembe yaylası gibi yaylalar geldiğinden burası ilk başka hayal kırıklığı gibi gelebilir size. Ama sakın böyle bir duyguya kapılmayın. Mesire ve piknik için oldukça güzel manzaralı bir alanı hatırlatıyor daha çok.

Artvin’de Ne yenir? Ne İçilir?

Karadeniz mutfağının bol çeşitli güzel tatlarını bulabileceğiniz bir ilçedir Artvin. Özellikle hamur işleri ve et yemekleri oldukça tercih edilmektedir.

Kuymak, Puçuko, Laz Böreği, Bişi, Kavurma, Keşkek, Püşürük Çorbası en çok bilinen ve tercih edilen yemeklerdir.

Artvin’e özgü en meşhur yiyecek ise “Beyaz Patates”. Kuyularda toprak altlarında muhafaza edilen beyaz patates yıl boyunca aynı tazeliğini ve lezzetini korumaktadır.

Bir başka meşhur lezzeti de Baldır. Çok çeşit farklı bitkinin bulunması yörede arıcılık faaliyetlerinin aktif halde olmasını sağlamıştır.

Artvin’de Nerede Kalınır?

Artvin’de uygun fiyatlara konaklayabileceğiniz pek çok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Bu pansiyon ve otellerin pek çoğunun merkezde bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.

Eğer özel araç ile gitmeyecekseniz otel ve gezilecek yerler arası taksi ücretlerinin sizi biraz zorlayabileceğini bilin istedim. Araç kiralama da iyi bir tercih olabilir.

Oda ve pansiyon ücretlerine gelirsek tek kişilik oda gecelik 50 -70 Lira, Çift kişilik oda gecelik 100-120 lira arasında değişmektedir. Pansiyon ücretleri de 40 – 80 lira arasındadır.

Artvin’e Nasıl Gidilir?

Özel araç ile gitmeyecekler için en kısa yol uçak ile Batum’a geçip oradan buraya gelmektir. Araç ile gitmek isteyenlere önerimiz ise vaktiniz var ise ; sahil yolunu kullanarak pek çok şehri geze geze gelmeniz. Böylece küçük bir Karadeniz Turu da yapmış olursunuz.

Ayrıca Artvin’e pek çok şehirden ulaşımı sağlayan Şehirlerarası otobüs firmaları da bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.