Sessiz, sakin huzur dolu bir tatil arayanlardansanız Fethiye‘deki bu plaj tam size göre.  Sit alanı içerisinde bulunan plaj el değmemiş doğal yapısı ile yeşilin ve mavini kucaklaştığı masalsı bir güzelliğe sahip. Karaot Plajı özellikleri, genel bilgileri, giriş ücreti, nerede? ve Nasıl gidilir? bilgileri ile sizler için bu yazımızda.

Dipnot: Hazır buralara kadar gelip denizin keyfini sürmeyi planlarken daha dolu bir gün geçirmeniz için Fethiye’de gezilecek yerlere mutlaka bir göz atmanızı öneririz.

Ayrıca Fethiye’deki plajlar ve koylara buradan ulaşabilirsiniz.

Karaot Plajı Genel Bilgiler

Fethiye’nin Yanıklar Köyü’nde bulunan Plaj sakin ve huzur dolu bir tatil arayanlar için doğru adres. Doğal yapısı ve el değmemiş güzelliği ile Karaot plajı tam bir cennet. Ayrıca plaj çevresinde bulunan sulak alanlar, narenciye bahçeleri, kerpiç evlere yanıklar köyünün tarihi dokusu da eklenince tadından yenmez bir tatil oluyor. Köy içerisinde bulunan patika yolları kullanıp yeşillikler arasında kaybolduktan sonra masmavi suların kollarında kendinizi bulmak gerçekten bambaşka bir huzur veriyor insana.

Kumsalın batısında yer alan Akgöl tatlı su gölünde ve civarındaki geniş sazlık alanda birçok canlı ve bitki türü bulunuyor. Yine bu kısımda narenciye bahçeleri yer alırken doğu tarafını ise deniz kıyısına kadar inen Sığla Ağacı Ormanı kaplıyor.

Karaot Plajı Özellikleri

Karaot Plajı
Karaot Plajı

Kargı denizinin sonlanıp bir tepe ile buluştuğu noktada, kumlu olan kısım Karaot Plajı olarak geçer. Plajın en büyük özelliği el değmemiş doğal yapısı. Yemyeşil doğanın masmavi deniz ile kucaklaştığı efsanevi bir yer. Plajın bulunduğu alan Sit alanı olarak belirlenmiş. Bunun nedeni burada nesli tükenmekte olan bir canlının yaşıyor olması. Caretta Caretta kaplumbağaları. Fethiye’nin pek çok plajı bu canlıların doğal yaşam alanı. Nesli tükenmekte olan bu canlıların doğal yaşamını burada gözlemlemek mümkün.

Plajın sahil ve deniz tabanı kumlu. Bu bakımdan oldukça keyif alabileceğinizden şüpheniz olmasın.

Deniz seviyesi olarak sığ bir suya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu özelliği ile de iyi derecede yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için tercih sebebi olabilir.

Suyun temizliği ve berraklığına da denilebilecek tek bir kelime yok. Cam gibi parlak ve akvaryum gibi canlı. Akvaryum gibi diyorum çünkü yüzerken pek çok deniz canlısını görmeniz mümkün.

Plaj sit alanı olduğu için içerisinde bir tesise rastlamak mümkün değil. Hatta tuvalet bile bulamıyorsunuz. Yiyecek ve İçecek ihtiyaçlarınızı önceden temin ederek gelmenizde fayda var.

Dikkat: Plajda her istediğiniz yere şemsiyenizi koyamıyorsunuz. Bunun nedeni burada yaşayan caretta caretta kaplumbağalarının her yere yumurtluyor olabilmesi. Belli bir noktadan sonrası için şemsiye kurmaya izin var.

Karaot Plajı Giriş Ücreti 2022

Karaot Plajı
Karaot Plajı

Plaja giriş ücreti kişi başı 10 Lira. Araç ile gelenler için ise ücret 40 TL. İçeride şemsiye veya şezlong gibi kiralama hizmeti veren bir tesis bulunmuyor. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı da önceden temin etmenizde fayda var.

Karaot Plajı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Karaot Plajı
Karaot Plajı

Adres: Yanıklar Köyü – Fethiye / MUĞLA

Ulaşım: Fethiye merkeze yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta olan plaja özel araç ile D 400 karayolunu kullanarak (Göcek istikameti yönünde) yaklaşık 20 dakikada ulaşabilirsiniz. İlk önce Kargı daha sonra da Yanıklar Köyünü göreceksiniz. Yanıklar Köyüne geldikten sonra sol taraftaki ince ve dolambaçlı bir yola sapıyorsunuz. Yolu sonunda bariyer göreceksiniz. Buraya giriş ücretini ödedikten sonra biraz ilerleyip Karaot kumsalına ulaşıyorsunuz. Konum bilgisi için tıklayın.