Kargıcak Koyu Plajı – Bodrum / Muğla

Bodrum‘da özellikle kamp yapmak isteyenlerin tercih edebileceği bir koy olan Kargıcak Koyunu araştırdık. Bodrum’un en bakir koylarından birisi olan Kargıcak Koyu plajı genel bilgileri, özellikleri, nerede? ve nasıl gidilir? bilgileri ile bu yazımızda.

Dipnot: Hazır buralara kadar gelip denizin keyfini sürmeyi planlarken sadece bir plaj yada bir koy görüp gitmeyin, Bodrum’daki plajlar ve koylar için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atın.

Kargıcak Koyu Plajı Genel Bilgileri

Koy, Pabuç Burnu ile Kara Burun arasında bulunuyor. Günümüze kadar doğal yapısını korumayı başarabilen ender koylardan birisidir. Hiç şüphesiz koyun az biliniyor olması değil yollunun son derece bozuk olması bu doğallığı korumasında oldukça pay sahibi. Yoksa koy Tekne turları ile her yıl yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlamakta.

Koyun bir diğer adı da Balıkçılar Koyu. Burada küçük tekneleri ile 15-20 balıkçının avladığını görebilirsiniz. Balık seviyorsanız buradaki balıkçılardan bulursanız taze balık alıp mangal yapabilirsiniz.

Koy yeşil ile mavinin buluştuğu konumu ile de eşsiz bir manzarayı bizlere sunuyor. Bilindik bir koy olmasına rağmen pek çok kişi bu yolu kullanmayı göze alamadığı için oldukça sakin ve sessiz. Deniz, güneş ve kitap üçlemesi için oldukça ideal bir yer.

Kargıcak Koyu Plajı Özellikleri

En büyük özelliği hiç şüphesiz el değmemiş doğal güzelliği. Büyüleyici güzelliği karşısında insanın etkilenmemesi mümkün değil. Turkuaz rengi deniz temizliği ve berraklığı ile tıpkı bir akvaryumu andırıyor. Yeşil ve mavinin en güzel tonlarının da bu manzaraya eşlik etmesi ile birlikte ortaya bakmaya doyulamayan güzellikler çıkıyor.

Koyun plaj kumu iri taneli. Yani biraz çakıla benziyor. Bu sebeple biraz rahatsız edici. Deniz ayakkabılarınızı yanınıza almanızı öneriyoruz.

Suyu diğer bodrum plajlarına nazaran daha serin ve daha az tuzlu. Denizi ise bir anda derinleşiyor. Yani iyi derece yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz.

Böylesi doğal, el değmemiş bir koyda herhangi bir tesis olmadığını söylememiz sizi şaşırtmaz sanırım. Tuvalet, duş, büfe, kafe hiçbir şey yok. Tercihi doğa ile iç içe olmak, sessiz, sakin bir ortamda kafa dinlemek isteyenlerin tam aradığı bir yer desek yanılmış olmaz.

Kargıcak Koyunda Kamp ve Tekne Turu

Kargıcak Koyunda Kamp ve Tekne Turu
Kargıcak Koyunda Kamp ve Tekne Turu

Bir karavanınız varsa kesinlikle kamp için uygun bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Çadır ile kamp yapmayı düşünüyorsanız yatağınız çok rahat olmalı. Çakıllar yatarken canınızı yakabilir. Yakın çevrede bakkal, market gibi alışveriş yapabileceğiniz bir yer bulunmamakta. Bu yüzden yeterince yiyecek ve içecek getirmeyi unutmayın. Etrafın ağaçlarla çevrili olması da güneş battıktan sonra buranın serin olmasına neden oluyor. Bu yüzden yanınızda nispeten uzun kollu ve kalın birkaç parça kıyafetinizi almanızı öneririz.

Koya Dalaman limanından kalkan tekneler ile de ulaşım mümkün. Bazı firmalar belli günlerde tur düzenlerken bazıları da her gün tur düzenlemekte. Tur ücretleri firmadan firmaya değişmekte. Ortalama kişi başı 50-70 lira arasında tur ile koyun keyfini çıkarabilirsiniz. Bazı tur şirketleri fiyata dahil öğle yemeği ve rehberlik hizmetleri de vermekteler.

Kargıcak Koyu Plajı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Gökbel Mahallesi, 48600 – Ortaca / Muğla

Ulaşım: Dalyan’dan kara ve deniz yolu koya ulaşım sağlanabilir. Kara yolunu tercih edecek olanlara yolun toprak ve yer yer çakıl taşlarından olduğunu, hızın zaman zaman 3-5 kilometreye kadar yavaşladığını söyleyebiliriz. Yine de kararınız kara yolu ise İztuzu’na varmadan bir kaç kilometre öncesinde sola doğru ayrılan yoldan devam etmeniz gerekiyor. Daha sonra yön tabelaları koya ulaşmanızda yardımcı oluyor. Konum bilgisi için tıklayın.