Kasımpaşa Büyük Cami – Beyoğlu / İstanbul

Kasımpaşa’da gezilecek yerlerden birisi de Mimar Sinan’ın eserlerinden birisi olan Tarihi Kasımpaşa Büyük Cami. Bu yazımızda cami hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Kasımpaşa Büyük Cami Tarihi

Kasımpaşa Büyük Cami Tarihi
Kasımpaşa Büyük Cami Tarihi

Caminin kurucusu Kanunu Sultan Süleyman Han’ın vezirlerinden güzelce Kasım Paşa’dır. Camiyi 947 ( 1540 ) yılında Mimar Sinan’a yaptırtmıştır. Cami günümüze kadar 2 defa bakım ve onarım geçirmiştir. Bu tadilatlardan birisi 1867 yılında Sultan Abdülaziz döneminde diğeri de 1981 senesinde yaşanan yangın sonrasında yapılmıştır. Tek minareli olarak inşa edilen yapıya Sultan Abdülaziz döneminde yapılan tadilat sonrasında bir minare daha eklenmiş olup 2 minare ile günümüze kadar ulaşmıştır.

Kasımpaşa Büyük Cami Mimari Yapısı

Cami kare planda olup, tek kubbeli inşa edilmiştir. Cami girişinde ilave cemaat yeri ve sütunlar üzerinde son cemaat yeri bulunmaktadır. Cami içerisinde bulunan kalem süslemeleri, altın yaldızlı varaklı işlemeli minber ve mihrap oldukça zarif bir görüntü oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra yekpare mermer ve sütunlar üzerinde hünkar mahalli de bulunmaktadır.

Cami son olarak 1991 yılında bakıma alınmış olup minarelerinden birisi yıkılıp yeniden inşa edilmiştir. Caminin vakit namazlardaki cemaat sayısı 400-500 kişi arasında değişirken bu sayı Cuma günlerinde 2000-2500 kişiye kadar çıkmaktadır.

Kasımpaşa Büyük Cami Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Kasımpaşa Büyük Cami Nerede? Ve Nasıl Gidilir?
Kasımpaşa Büyük Cami Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Camiikebir Mahallesi, Kasımpaşa Cami Sk. No:6 – Beyoğlu / İstanbul

Ulaşım: Kasımpaşa için ulaşım açısından oldukça rahat bir semt diyebiliriz. Bu sebeple hamam ulaşımınız oldukça kolay olacaktır. Ulaşımı vapur, minibüs, otobüs, metro ve özel aracınız ile nasıl sağlayabileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Vapur İle Ulaşım: Üsküdar – Eyüp seferlerini yapan vapurları kullanarak Kasımpaşa iskelesine geldikten sonra Cezayirli Hasanpaşa parkı içerisinden geçip tam karşınız gelen sokaktan içeri düz devam ederek hamama ulaşabilirsiniz. Ortalama 5-10 dakika yürüme mesafeniz olacaktır.

Metro İle Ulaşım: Hacıosman – Yenikapı metrosunu kullanarak Şişhane istasyonunda inmeniz gerekmektedir. Burada Kasımpaşa çıkışını kullanarak ( Şişhane – Şişli ve Şişhane – Alibeyköy Minibüs duraklarının olduğu çıkış ) hiç sapmadan dümdüz yokuşu inerseniz Hamam ve Cami karşınıza gelecektir. Ortalama 10-15 dakika yürüme mesafeniz olacaktır.

Otobüs İle Ulaşım: Otobüs ile ulaşım için çok sayıda alternatif bulunmaktadır. Eminönü istikametinden EM1 – EM2 – 77Ç – 77 – 47 – 47Ç 47N, Taksim istikametinden 54HT – 36T, hat numaralı otobüsleri kullanıp Turabibaba Kütüphanesi durağında inip 5 dakikalık yürüyüş sonunda buraya varabilirsiniz. Bu otobüsler haricinde Şişhane durağına gelen otobüsleri kullanıp Şişhane de indikten sonra 10-15 dakikalık yürüyüş sonucu da Hamam ve Camiye ulaşabilirsiniz.

Minibüs İle Ulaşım: Şişli – Şişhane ve Şişhane – Alibeyköy Minibüs hatları ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Kasımpaşa Sosyal Tesisleri durağında indikten sonra tek yapmanı gereken yolun karşısına geçip hiçbir yöne sapmadan 5 dakikalık bir yürüyüş sonunda ulaşabilirsiniz.

Araç İle Ulaşım: Taksim, Eminönü, Beşiktaş gibi merkez noktalardan ulaşımın oldukça kolay olduğunu söyleyebiliriz. Hasköy sahili ile Kasımpaşa arasında açılan tünel ile de mesafe iyice kısalmış ve farklı bir güzergah daha ortaya çıkmıştır. Beşiktaş’tan tünele girip direk Kasımpaşa çıkışından çıkabilir, Taksim’den Eminönü istikametinde devam ederken Şişhane’den Kasımpaşa tabelalarını takip edebilir, Eminönü’nden gelirken de Galata ya da Eminönü Köprüsünü geçtikten sonra Kasımpaşa tabelalarını kullanarak rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. E-5 üzerinden gelirken de Okmeydanı’na geldikten sonra (Her iki yönde de) Kasımpaşa çıkışlarını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.